İş Fikirleri

İş Arıyorum Nasıl Bulabilirim?

Eğer bir işi istiyorsanız elinize bir kalem kağıt alın ve yazmaya başlayın. Neyi biliyorsunuz? Örnek verecek olursak İyi derecede bilgisayar kullanabiliyor ve hızlı yazabiliyorsanız, Office Programlarından anlıyorsanız, İyi bir Grafik Tasarımcısı iseniz ve buna benzer özellikleriniz varsa mutlaka bunları CV’nize eklemeyi unutmayınız. Çünkü bir iş için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. En çok bilinen noktaların ilk sırasında ise CV  yer alıyor. Üye olunan her iş arama sitesinde sık sık profil güncellemesi yapmak ve değişen özellikleri özgeçmişe adapte etmek aktif iş aradığınızı, teknolojiyi takip ettiğinizi ve sık sık iş takibi yaptığınızı göstermesi açısından önemli. Özellikle 2019’dan itibaren şirketler güncel özgeçmişlere daha da fazla önem gösterecek.

İş fikirleri kategorimize bakarak bir çok iş fikri edinebilirsiniz.

İş bulma firmalarını kullanın. Bu hizmet için büyük paralar alsalar da düzgün iş fırsatları sunarlar. Sadece bir firmaya gitmeyin. Mümkün olduğunca çok iş bulma firması dolaşın. Bu oldukça kolay bir süreçtir ve şansınızı ciddi anlamda arttırır. Her insan daha iyi mevkilere gelmek için çalışır. Örneğin ileride giysi satıcısı olmak istiyorsanız bu tür ürünleri satan veya üreten firmalar için çalışmalısınız.

Araştırmalarınızı tam zamanlı uygulama olarak görün. İşiniz iş bulmak.

İş bulmak istiyorsanız iş olmadığı için şikayet etmeyi bırakmanız gerekir. Koltuktan inin ve özgeçmişinizle işverenlerin kapısına dayanın. Bunu bütün gün ve her gün yaparsanız girmek istediğiniz işi siz seçer hale gelirsiniz. Bu bütün ekonomik koşullardan bağımsız bir taktiktir.

İş bulamazsanız ve işe giremezseniz kendi işinizi kurabilirsiniz yani girişimci olabilirsiniz. İnsanların birçoğu kendi hesabına çalışır.

Özgeçmişinizi belli iş tekliflerine göre detaylandırın. İş fırsatıyla fazla uyuşmayan özelliklerinizi çıkarın.

Kendinize güvenin, kendinizden emin olun. Başarı için giyinin. Mülakata giderken sanki o gün ilk iş gününüzmüş gibi düşünerek giyinin. Uygun giyinmek mülakat esnasında olumlu bir izlenim uyandırmanızı sağlar. Sosyal medya profillerinize dikkat edin. İşverenler Facebook sayfanızı ve diğer sosyal medya platformlarını kontrol edebilir. Özgeçmişiniz sizi temsil eder ve bu nedenle özgeçmişinizi hazırlarken dikkat edin. Üniversitedeyken yaptığınız küçük bir proje rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayabilir. Maaş beklentiniz ne? Veya Önümüzdeki beş on sene içinde kendinizi nerede görüyorsunuz? gibi zorlu sorulara karşı hazırlıklı olun. Hangi iş için çabaladığınızdan emin olun.

İş İlanı Veren Siteler Listesi

www.careerjet.com.tr

Global çalışan ve farklı iş ilanlarını endeksleyen sitenin Türkiye ayağıdır.

Basvuru.net

İş ilanları, özgeçmiş oluşturma, kariyer rehberi ve online mülakat sitesidir.

CVyolla.com

Aday özgeçmişlerini ve kapak mektuplarını seçtikleri şirketlere e-posta ile ulaştırıyor.

Eleman.net

Çeşitli sektörlerde online iş ilanları ve eleman ilanları sitesi

Elemanuzmani.com

İş ve eleman arama, cv oluşturma, kariyer rehberi ve meslek tanıtımların bulunduğu işkur faaliyet belgeli kariyer sitesidir.

Elitkariyer.com

Çeşitli sektörlere ait firmaların ilanları yer alıyor.

Engelsiz Kariyer

Engellilere yönelik ilanlara yer vermektedir.

Fastercv

İş arama, öz geçmiş oluşturma, kariyer rehberi ve şirket tanıtım bilgilerine yer verilmektedir.

Globalcv.com

Farklı sektörlerden iş arama ilanları bulunmaktadır.

isbul.net

İş arama, özgeçmiş oluşturma, firma ve kariyer rehberi bulundurmakta olan iş bulma sitesi.

isbulurum.com

Ücretsiz olarak farklı sektörlerden eleman ve iş ilanlarına yer vermektedir. İş bulmak başlı başına bir iştir, iş ilanları kaynaklarına bakmak tek başına yeterli değildir.

Kariyer.Net

İş arama, özgeçmiş oluşturma, kariyer rehberi ve şirket tanıtım bilgileri yer almaktadır.

LesCARD

İş Arama, İş İlanı Verme, CV Oluşturma. İşkur ve birçok İK sitesinin iş ve eleman ilanları yer almaktadır.

Perakendekariyer.com

Perakende sektörüne yönelik iş ilanları.

Secretcv

Çeşitli sektörlerden eleman arama ilanlarının yer aldığı iş arama sitesi.

Serieleman.com

Seri eleman ilanları ve iş ilanları sitesi.

Turizm-ik Kariyer Portalı

Turizm sektörü ile ilgili iş ilanlarının yayınlandığı kariyer portalı.

Unisbul

Üniversite öğrencilerine part-time iş imkanları ve üniversite mezunlarına tam zamanlı iş imkanları sunan bir kariyer sitesi.

Yenibiris.com

İş ilanları, haberler, makaleler, rehber bilgiler, eğitim ve şirket bilgileri.

İnsanlar her şeyin hemen olmasını beklerler fakat sabırlı olmak bu yolculukta önemlidir. Eğer hemen vazgeçerseniz, demoralize olursanız efor koymayı, çabalamayı bırakırsınız. İş bulma yolculuğunuzda sabırlı olun. Sabırlı olmak demek beklemek, hiçbir şey yapmamak değildir bunu karıştırmayın. Sabırlı olmak demek çalışmak, denemek fakat sonuçlardan hemen etkilenmemek, disiplinli olmak demektir. Yukarıdaki prensiplere, tüm püf noktalara dikkat ederseniz, uygularsanız bir hayli kişinin önüne geçeceğinizden emin olabilirsiniz ve tüm bunlar size büyük bir avantaj sağlayacaktır. İstediğiniz işi bulma konusunda başarı şansınızı bir hayli arttıracaktır.

İlginizi çekebilir: İş kurmak istiyorum ne yapabilirim?

Bir önceki yazımız olan İş Kurmak İstiyorum Ne Yapabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı