Genel

Irak İş İmkanları

Irak iş imkanlarının olduğu fakat sürecin ağır işlediği bir ülkedir. Ancak kazanç oranına bakıldığında; Irak kazan. Oranı yüksek olan bir pazara sahiptir. Hatta istatistiklere göre; Irak kazanç ve risk oranı en yüksek olan Pazar olarak belirlenmiştir. Irak’ta iş imkanı arayan kişiler; Irak’ta birçok Türk şirketi olmasından dolayı, bu Türk şirketlerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. İlgili Türk şirketlerinin sektör yelpazesine bakıldığında ise oldukça geniş olduğu görülmektedir. Irak’taki Türk şirketlerinin geneli inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. Ancak Irak’a hakim olan esas faaliyet mal ticaretidir. Un, yağ, makarna, şeker, çocuk bezi ve inşaat malzemesi gibi ürünlerin Irak’a satışı sıklıkla yapılmaktadır. Irak pazarı; çeşitli ambargo ve şiddet olaylarını göze alacak olan bir yatırımcının girebileceği bir pazardır. Diğer yazılarımız:

Ayrıcalıksız Kanunlar Irak’ta İş Kurma Sürecini Nasıl Etkiledi?

Ayrıcalıksız kanunlar, Irak’ta iş kurma sürecini olumsuz etkilemiştir. 1 Ocak’a kadar bazı ülkelerin mutlak ayrıcalıklarının olması dolayısı ile; iş kurmaları ve işletme süreçleri daha kolay olmaktaydı. Ancak 1 Ocak itibari ile devreye giren Nato Kuvvetler Statüsü Antlaşması ile birlikte, bu ayrıcalıklar ortadan kalkmış olmaktadır. Bu olumsuzluk ise firmaları; cezai ve hukuki anlamda bazı sorumluluklara maruz kalma durumunda etkilemiştir. Dolayısı ile öncesinde ayrıcalıklar sayesinde daha kolay olan süreç, hantal bir süreç halini almıştır. Firmaların giriş çıkış prosedürlerine, vergi kanunlarına ve araç ruhsat gerekliliklerine olduğu gibi uymaları gerekmektedir. Ayrıca eğer Irak’ta bir iş kurmak isteniyor ise; Irak hükümetinin izni olmadan bu gerçekleşmemektedir.

Ticari Temsilcilik Ofisi Kurmak Nedir?

Ticari temsilcilik ofisi kurma eylemi; Irak’ta ticari olarak varlık gösterebilmek adına gerekli olan bir durumdur. Yabancı firmalar bu sayede iş geliştirme faaliyetlerini daha rahat yapabilmektedirler. Ayrıca ticari temsilcilik ofisi olan bir kişi, Irak bakanlıkları ile müzakere yapabilme hakkına da sahip olmaktadır. Ticari temsilcilik ofisinin kaydının açılabilmesi için; kişinin kendisinden talep edilen birkaç formu doldurması gereklidir, sonrasında ilgili ofise bir müdür atanmalıdır ve belirli bir meblağ para ödenmesi gereklidir.

Yabancılar Irak’ta Şube Açabilir Mi?

Yabancıların Irak’ta şube açabilmesi; Irak yasalarına göre mümkün görünmektedir. Ayrıca şube açmak yerine tüzel varlık olarak devam etmek isteyenlerin limited şirket, anonim şirket, müteselsil sorumluluklu şirket ve şahıs şirket açabilmesi de mümkündür. Yabancılar genellikle Irak’ta ticari faaliyet yapacakları zaman en çok limited şirket açmayı veya anonim şirket açmayı tercih etmektedir.

Irak’ta İş Kurmak ve Vergilendirme Nasıldır?

Irak’ta vergilendirme, en sıkıntı olarak sayılabilecek konulardan biridir. Irak’ın vergi sistemi; çoğu ülkenin vergi sistemi ile kıyaslandığında daha çağ dışı ve belirsiz olmaktadır. Vergiden muaf olmayan kesim; Iraklılar ve Irak’ta oturup Iraklı olmayan kişilerdir. Ancak vergi kanunlarının karmaşık ve belirsiz olmasından dolayı; Irak’taki yabancı firmaların vergilendirme konusunda uzman birinden yardım alması tavsiye edilmektedir. Çünkü yapılacak işlemler, gelir izlemeleri ve raporlamaları; şirketlerin kendilerinin halledebileceği durumlar değillerdir. Irak’ın limited şirketler ve anonim şirketler için belirlediği vergi oranı ise; şirketlerinin gelirlerinin %15’lik kısmını kapsamaktadır.

Irak’ta İş Kurmak Riskli Midir?

Irak’ta iş kurmak risklidir. Çünkü Irak politik olarak riskli bir ülkedir. Siyasi istikrarsızlıkları olan bir ülke olduğu için; yabancı firmalar Irak’ta iş yaptıklarında, dağıtım konusunda olası anlaşmazlıklar ile karşılaşabilmektedirler. Ayrıca ülkenin savaşın eşiğinde bir politika izlemesi de, güvenlik konusunda da bir risk oluşturmaktadır. Ayrıca Irak tehlikeli bir fay hattının üzerinde olduğundan, iş kurmak isteyen kişiler için bu açıdan da bir risk oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İsrail İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı