Krediler

İpotekli İhtiyaç Kredisi 2018

Bankalar son yıllarda adeta birer “ gayrimenkul danışmanı “ gibi çalışmaya başladı. Neredeyse bankacılık işlemlerini bırakıp, emlak danışmanlığı sektörüne soyunacaklar. Şu an piyasada satılan gayrimenkullerin birçoğunun ipotekli ihtiyaç kredisi nedeni ile el konulan taşınmazlar olduğunu biliyor muydunuz? Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde hatırlarsanız, tüm televizyon kanallarında ve medyada bir balon yaratılmıştı. “ Emlak piyasası uçuşa geçti “. “ Emlak alım satımlarından büyük artış” şeklinde haberler izliyorduk. Şaşırıyorduk elbette. Bunca insanın bu kadar borcu harcı varken ve nüfusun yarısından fazlası geçim sıkıntısı çekerken, bu pembe haberlerin kaynağı neydi?

Göz atabilirsiniz: İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Şimdi size belki de daha önce hiçbir yerde duymadığınız bir nedeni açıklayacağız. Bu emlak balonunun en büyük nedenlerinden biri, ipotekli ihtiyaç kredisi çekip borcunu ödeyemeyen vatandaşların mülklerinin bankalar tarafından çok uygun fiyatlarla satışa sunulmasıydı. Piyasada sürekli bir alım – satım işlemi dönüyor ama kaynağı belirsizdi. Kaynağı işte aynen bu şekildeydi. Piyasa değeri 500 bin lira olan bir gayrimenkul, bankaya 200 bin lira borcu olan vatandaşın malıydı. İpotekli ihtiyaç kredisi borcunu ödeyemeyince banka malına el koydu ve satışa sundu. 500 bin liralık mülkü, 350 bin liradan satışa çıkardı.

İlginizi çekebilir: QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi

Amaç, 200 bin liralık borcunu hızlıca tahsil edebilmekti. Neredeyse yarı fiyatına satılan bu ipotekli taşınmazlar nedeni ile emlak piyasasında suni artış oluşmaya başladı. TUİK’in ( Türkiye İstatistik Kurumu ) açıkladığı 2017 raporunda, ipotekli mal satışı rakamları sizce kaçtı? 2017 yılında satılan gayrimenkullerin tam %35’ini oluşturuyordu. Evet, yanlış duymadınız. %35! Yani her satılan 100 evin, 35 tanesi borçluların el konulan mallarıydı.  Ne acı bir tablo değil mi?

İpotekli krediler hakkında

İpotekli kredi nedir?

Bir teminat karışlığında ( gayrimenkul, taşınmaz ) bankanın sağladığı kredi çeşididir. İpotekli ihtiyaç kredisi sadece şahıslara sağlanan bir kredidir. Üzerinize kayıtlı olan ve tapu kaydında mesken olarak geçen konutların ipotek edilmesi karışılığında sağlanmaktadır. Tapu kaydında işyeri, dükkân veya depo olarak geçen taşınmazlar için ipotekli ihtiyaç kredisi verilmemektedir. Bu tür taşınmazlar ile ipotekli ticari kredi başvurusu yapabilirsiniz.

İpotekli ihtiyaç kredisi şartları

  • İpotekli ihtiyaç kredisi vadesi genel olarak 48 – 60 ay olsa da, istisnai durumlarda 120 aya kadar çıkabilmektedir. Özel durumları bankanızla değerlendirmeniz gerekmektedir.
  • İpotek olarak gösterilen konutun tapu kaydı, başvuru yapanın adına olmalıdır. 1. Derece akraba, anne – baba, eş kardeş ve benzeri kişilerin adına kayıtlı olsa bile başvuru kabul edilmemektedir.
  • Başvuru kabulünün ardından banka, bir uzman görevlendirir ve konuta değer biçilir. Uzmanın belirlediği değer ne olursa olsun, bankalar genelde o değerin %50 sine kadar ipotekli ihtiyaç kredisi Uzman raporu %80 çıksa bile, genelde bankalar %50 sini sağlamaktadır. Bu oranlar tamamen bankanın insiyatifindedir.
  • Bu kredi türünde tapu harcı ödenmez ama ipotek masrafı ve tapu işlem masrafını ödersiniz. Konut kredisinde geçerli olan masraf kalemleri, ipotekli ihtiyaç kredisi işlemlerinde de hemen hemen aynıdır. Uzman bedeli, ipotek işlem ücreti, sigorta ücreti ve 1000’de 5 oranında şube masrafı ödersiniz
  • Konut bedelini belirlemek için görevlendirilen uzman ( eksper ) ücreti bankadan bankaya değişkenlik gösterse de ortalama 500 TL civarındadır. Başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa veya her hangi bir nedenden dolayı krediyi almaktan vazgeçerseniz, eksper ücretinin geri iadesi bulunmamaktadır.
  • BSMV’den ( Banka Sigorta Muamele Vergisi ) muaf olursunuz.

Göz atabilirsiniz: ING Bank Acil Kredi Onay

İpotekli ihtiyaç kredisi avantajları

Kredi borçlanma demek olduğuna göre, borcun bize ne gibi avantajı olabilir ki diye düşünmeyin. Denize düşüp yılana sarıldınız, bari bu süreci en az zararla atlatmaya çalışın. 5 ödeyeceğiniz yerde 3 ödeyin. Faiz yükünden kurtulun. Bu sizi biraz olsun rahatlatacaktır. Peki, nedir bu avantajlar?


  • İpotekli ihtiyaç kredisi, bankalar tarafından “ az riskli “ krediler olduğu için, faiz oranları daha düşüktür. Bankanın eninde sonunda sizden alabileceği bir teminatı vardır. Birden çok bankaya borcunuz varsa, bu borçları tek bir kanalda toplamak için ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Hem daha az faiz ödersiniz, hem birçok bankanın stresini yaşamazsınız.
  • Diğer kredilerde olduğu gibi, Banka Sigorta Muamele Vergisi ödemezsiniz.
  • Normal ihtiyaç kredileri tüm bankalarda 20 ila 30 bin arasında sınırlı iken, ipotekli ihtiyaç kredisi tutarları konutun değerine göre 200.000 ila 500.000 arasında değişebilmektedir ( Konut değerinin yarısı kadar verilmektedir )

Sakın özel finans kurumlarından veya aracı firmalardan ipotekli ihtiyaç kredisi almayın. Banka ile muhatap olmanız, sizi kanunlar ve yasalar çerçevesinde koruyacaktır. Özel finans kurumlarından alınan kredilerde, çok farklı ve illegal yöntemler devreye girebilmektedir.


İpotekli ihtiyaç kredisi hesaplama

Ve son olarak sizler için ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplama yapmak istedik. Rastgele bir bankanın web sitesinden ipotekli ihtiyaç kredisi şartlarına ve ödeme planlarına baktık ( Ki genelde tüm bankaların ortalama aynıdır ). İş Bankasını ele alalım.  https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/krediler/kredi-hesaplama/Sayfalar/kredi-hesaplama.aspx#Taksit_ihtiyac adresinden takibini yapabilir ve hesaplayabilirsiniz. 150.000 TL ipotekli ihtiyaç kredisi için bir hesaplama yaptık. 48 vadeli ödeme planını seçtik. Taksit tutarı olarak 4.565,83 TL ve faiz oranı %1,39 çıktı. 954,15 TL işlem ücretleri ( expertiz, hayat sigortası vs ). Yıllık Maliyet Oranı % 22,3198 olarak karşımıza çıktı. Yani kısaca 150.000 tutarında ipotekli ihtiyaç kredisi çekip, bunu 48 ay boyunca ( 4 sene ) ödemeye niyetlenirseniz, her ay 4.500 TL ödemek zorunda kalırsınız. Bu da 216.000 TL yapmaktadır. 150.000 TL çekip, karışlığında 4 yıl içerisinde 216.000 TL ödüyorsunuz. 66.000 TL faiz ödemesi yapmış oluyorsunuz. Yılda 16.500 TL ye denk geliyor. Bu oranları baz alarak karar verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek başlıklı makalemizde gelir belgesiz kredi ve gelirsiz kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı