Banka Dışı FinansGenelKrediler

internetten kredi başvurusu yap

Son 10 yıl içinde bankacılık sektörü her yönden çok gelişip yol kat etti. Gerek sunulan hizmetlerde ve bu hizmetlerin mobil kanalından sunulmasında, gerekse kredi ürünleri ile ilgili tüm hizmetlerde gerçekten takdire şayan gelişmeler yaşanmaya başlandı. Örneğin bundan birkaç sene önce size, internetten kredi başvurusu yap deselerdi, herhalde bu size çok komik gelecekti. Çünkü kredi başvurusu yapabilmek için, öncelikli şartın direkt banka şubesine gidip, onlarca kâğıda imza atmak gerekiyordu ve bu prosedürden sonra günlerce, hatta haftalarca beklemek zorunda kalınıyordu. Bankaların sunduğu hizmetlerin gelişmesi, teknolojinin ilerlemesi ile paralel şekilde büyüdü. Aslında bankalar, bu hizmetlerin sunulmasında teknolojiye çok şey borçludur.

Neredeyse tüm bankaların, cep telefonlarında kullanılmak üzere hazırladığı mobil uygulamalar vardır. Bu mobil uygulamalar sayesinde, bankaya gitmeye gerek olmadan tüm bankacılık işlemlerinizi rahatlıkla yapabilmekteyiz. Örneğin bir bankanın mobil uygulamasında bulunan “ internetten kredi başvurusu yap “ butonuna tıklayıp, saniyeler içerisinde online kredi başvurusu yapabilir ve dakikalar içerisinde kredi başvurusunun sonucu alabiliriz. Hatta kredi başvurusunun sonucuna göre, çıkan kredi tutarına direkt hesabımıza aktarabilir ve bankaya gitmeden ATM den nakit olarak çekebiliriz. İşte bu kadar kolay.

Göz atabilirsiniz: VakıfBank’tan İnternet Hızında Kredi

İnternetten kredi başvurusu yapmanın yolları

Kredi notunuz

Tamam, yukarıda anlattığımız gibi her şey tek tuş ile hallediliyor ama bu tuşlara dokunmadan önce, bankanın sizi tanıması gerekmektedir. Kredi notunuzun, kredi alabilir düzeyde olumlu olması gerekmektedir. Aksi halde internetten kredi başvurusu yap tuşuna basmanız hiç bir şey ifade etmez ve kredi başvurunuz anında ret edilir. Kredi notunuzun uygun olması durumunda, bankalar kredinizi ayağınıza kadar getirmektedir. Bu mecazi bir kavram değil, yanlış anlamayın. Gerçekten de ayağınıza kadar getirmekteler.

Göz atın: Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

İnternet şubesi hesabı

Her bankanın internet şubeciliği adı altında hizmet verdiği bir kanalı vardır. İnternet şubesinden, banka şubesinde yapabileceğiniz neredeyse bütün işlemleri yapabilirsiniz. Hesap açma, hesap kapatma, hesap hareketlerini izleme, kredi kartı işlemleri, bankacılık işlemleri, para transferleri, uluslararası döviz transferi, internetten kredi başvurusu yap linki, fatura – vergi – borç ödeme ve aklınıza gelebilecek bütün işlemleri internet şubesinden yapabilirsiniz. Islak imza gerektiren çok hassas birkaç işlem haricinde, banka şubelerin yaptığı tüm işleri, internet bankacılığı yapabilmektedir. İnternetten kredi başvurusu yapabilmeniz için, o bankanın internet şubesinin kullanıma açık olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullanıma kapalı ise, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak açtırabilir veya bankanın web sitesinden online olarak adımları takip ederek birkaç dakika içinde açabilirsiniz. Bazı bankalar güvenlik nedeni ile bu işlemin sadece şubeden yapılmasını talep etmektedir.

Mobil Uygulama

Yukarıda sıkça bahsettiğimiz “internetten kredi başvurusu yap “ butonu, işte bu mobil uygulamalarda bulunmaktadır. Mobil uygulama yalın bir anlatımla; bankaların sunduğu tüm hizmetlerin, cep telefonlarına uyumlu olan programlarda müşterilere sunulmasıdır. Android, İos veya Windows uyumlu işletim sistemlerine göre hazırlanmaktadır. Tüm internete bağlı akıllı telefonlarda rahatlıkla çalışabilmekte ve işlem yapılabilmektedir. Bankanızın mobil uygulamasını cep telefonunuza yükledikten sonra kredi başvurunuzu yapabilir ve sonucuna bağlı olarak, kredinizi anında hesabınıza aktarabilir ve şubeden çekebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yapı Kredi Mobilden ve İnternetten Anında Şubesiz Kredi

İnternetten kredi başvurusu yapılabilen bankalar

Aslına bakarsanız, “internetten kredi başvurusu yap “ sloganını ve uygulamasını ilk ortaya çıkaran bankalardan biri Pozitif Bank’tı. 6-7 sene önce uygulamaya koyulan bu özellik sayesinde, Pozitif Bank web sitesinden online başvuru yapıp, birkaç dakika içinde sonucu alabiliyordunuz. Ve bu bankanın bir özelliği de, kredi tutarınızı istediğiniz bir bankadaki hesabınıza yatırmasıydı. Pozitif Bank’ın öncülüğünü yaptığı bu uygulama sonrasında, hızla yayıldı ve artık neredeyse bütün bankaların mobil uygulamasında veya internet şubelerinde online kredi başvurusu seçeneğini görebiliyoruz.

Kredi başvurusu yapmadan önce, mali durumunuzu çok iyi analiz etmenizi ve alacağınız krediyi nerede, ne şekilde kullanacağınıza sağlıklı karar vermenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle son yıllarda artar kredi batıkları nedeni ile artık bankalar da bu işi sıkı tutmaya başladı. Kredi notunuz ortalama veya üzerindeyse bile kredi verme konusunda çok eli açık oldukları söylenemez. Haklı olarak belirli kriterler ve kısıtlamalar getirildi. Bu aslında bir bakıma tüketicileri de korumaktadır. Kısaca; internetten kredi başvurusu yap butonuna basmadan önce, iyi düşünmeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan 2020 Anlaşmalı boşanma protokolü örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı