Banka Dışı Finans

İnşaat Sektörüne Leasing Desteği

Türkiye bu yılın ilk yarısında %18 finansal kiralama pazarında büyüme yaşamıştır. Yılın ikinci çeyreğinde ise inşaat yatırımlarında %5.1 oranında bir artış yaşamıştır. Bu artışlarda leasing pazarındaki büyüme ise inşaat makineleri ve iş leasingi tetiklemiş olmaktadır.

Finansal kiralama sektörü bu yılın ilk yarısında geçen yıla oranla yapmış olduğu işlem hacminde yaklaşık olarak %18’lik bir büyüme yaşamıştır. Türkiye’nin büyümesine ilişkin TÜİK tarafından açıklanan oranlara göre yaşanmış olan %25’lik artışla Türkiye tam olarak % 5.1 oranında büyümüştür. Finansal kiralamaya da ansıyan bu büyüme sektörde oldukça olumlu etkiler yaratmıştır. En çok yol, tünel ve metro yapımı gibi alt yapı planları sayesinde inşaat makineleri ve iş makineleri leasingi 2.7 milyar TL değerinde işlem hacmi sayesinde yılın ilk yarı döneminde %26’lık büyüme göstermiştir.

İlginizi çekebilir: En Kolay Kredi Veren Bankalar

Büyümede Son Çeyrek Beklentisi

İş Finansal ve Kiralama Genel Müdürü olan Mehmet Karakılıç bu yıl sonunda leasingdeki işlem hacminin yaklaşık olarak 6-6.5 milyar dolar arasında gerçekleşeceğini belirtti. Ayrıca her senenin son çeyreğinde müşterilerin yatırımlarını artırdıklarını ve bu yüzden iş yoğunluğunun arttığını ve bu yılın son çeyreklik döneminde yine yatırımların artacağının devam edeceğini söyledi. Aynı zamanda leasing pazarının da yine buna ek olarak büyümesinin beklendiğini belirtti.

İşlem Hacmi Tam Olarak 10 Milyar Dolara Çıktı

Garanti Leasing Genel Müdürü olan Ünal Gökmen son 5 yıl içinde finansal anlamda kiralama işlemlerindeki müşteri sayısının 60.000’lerden 100.000 rakamlarına kadar çıkacağını belirtti. Ayrıca bu sektörde yeni müşteri kazanmak için güzel adımlar atıldığını belirtti. KOBİ’lere leasingi anlatmak amacı ile geçen yıl kurulmuş olan Anadolu tanıtım programları sistemine bu yıl organize sanayi bölgesi ve çevresini de ekleyerek kapsam olarak daha da genişletilmiştir. Bir başka sorun olan önemli bir kesimin bu sektörden haberdar olmamasından dolayı ilk olarak direk banka kredisi yada satıcı kredisine başvuru yapmaktadır. İlk olarak bu kesiminde bilgilendirilerek leasinge yönlendirilmesinin yapılacağı belirtilmiştir.

Göz atabilirsiniz: Esnek İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Finansal anlamda her geçen gün büyüme yaşayan Türkiye de özellikle bu yıl leasing anlamda da büyümelerin olmasından dolayı önemli adımlara atılmıştır ve devamı gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı