Genel

İlk ve Acil Yardım Ne İş Yapar?

Adından da anlaşılacağı üzere kaza, afet, yangın gibi durumlar sonrasında meydana gelen yaralanmalarda hastane öncesi yaralılara gerekli acil bakım, kurtarma hizmetinin uygulanması acil ve ilk yardım olarak geçiyor. Burada özellikle Acil Tıp Teknisyenleri ön plana çıkıyor. Zira kişilerin ilk olarak hayata döndürülmesi, solunumu duranların solunum almalarına yardımcı olmaları, kalp krizi geçirenlere ilk müdahaleyi yapan kesim tıp teknisyenleridir. Bu hizmetin verilebilmesi için ise ilk önemli husus eğitim alınmasıdır. Çünkü hayati önem taşır. Eğitimi almayan kişilerin bu hizmetleri vermesi çok yanlış bir uygulamadır.

Dikkatinizi Çekebilir: Acil Servis Hemşiresi İş İlanları

Acil Yardımın Sorumlulukları

İlk ve Acil Yardım söz konusu olduğu zaman başlı başına bir çok sorumluluk ile karşı karşıya kalınır. Özellikle acil müdahale edilmesi durumunda ortaya çıkan durumu hakim olma ile soğukkanlılık önem taşır. Burada  acil yardımın sorumlulukları başlıca sıralanacak olursa;

  • İntvavenöz Girişim : sıvı solüsyonları ile ihtiyaç duyulan gereksinimlerin doğrudan kan akımına verilmesi. Burada hastanın sıvı elektrolit dengesini sağlamak ve sürdürme önem taşır.
  • Hastanın hastaneye gelinceye kadar gerekli olan ilaçları ve sıvıları vermesi.
  • Oksijen uygulaması
  • Endotrakeal entübasyon
  • EKG çekimi ve ritm değerlendirmeleri
  • Hastanın uygun şekilde nakillerinin sağlanması
  • Kanama durdurma, yara sarma
  • Hasta nakil araçlarını sürekli hazır halde tutma
  • Acil doğumlarda doğuma hazırlıklı olmak diyebiliriz.

Acil Yardım Eğitimi

Üniversiteler bu anlamda eğitim fakülteler geneliyle veriliyor. Burada alınan dersler önem arz eder. Özellikle Anatomi, Fizyoloji, Tıbbı Terminoloji, Acil Hasta Bakımı, Acil Sağlık Hizmetleri, Psikiloji, İletişim Becerileri ve diğer genel dersler ile kişiler eğitim görüyor. Bu eğitimler sonrası da stajlar önemli.

Acil Yardım Programı Mezunları Nerelerde Çalışıyor?

Bu programlardan mezun olan kişiler ön lisanstan da mezun oluyor ve bu kişiler paramedik ünvanı elde ediyor. Bu unvan ile hastane acil servisi, 112 merkezleri ve bunlara bağlı istasyonlarda, ambulans hizmetlerin de direk görev yapabilecek sertifikaya sahip oluyorlar.

Okuyabilirsiniz: Acil Servis Hekimi İş İlanları

Paramedik Ünvanlı Çalışanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Burada eğitim sonrası alınan Paramedik ünvanı ile çalışanlar arasında aylık ve bağlı olarak yıllık gelirlerinde önemli bir farklılıklar söz konusu. Özel hastanelerde durum biraz daha karışık. Çok düşük alan da bulunurken en yüksek rakamlara da ulaşılabiliyor. Bunun yanında devlette çalışanlarda döner sermaye farkı da bulunuyor. Burada net ücretleri genel olarak 2 bin 885 lira seviyelerinde. Döner sermaye ücretleri de 300 ile 800 lira arasında değişiklik gösteriyor. Net ellerine geçen ücret ise 5 bin lirayı buluyor. Bu rakam devlet hastanelerinde verilen ücret. Özel hastanelerde bu durum çok daha düşük olabiliyor. Özel iş yerlerinde görev alınması hastanenin durumu ile kişi arasında yapılan protokole bağlı olarak yapılırken bir çok hastanede asgari ücret üzerinden maaş alındığı biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Senetle Para Veren Kuyumcular İstanbul başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı