Krediler

ikinci El Araç Taşıt Kredisi Nasıl Alınır ?

Bir araç sahibi olmak istiyorsunuz fakat beğendiğiniz aracın bedelinin tamamını ödeyebilecek halde değilsiniz. Bu halde iki seçeneğiniz var: İlki, kafi parayı kazanana veyahut biriktirene kadar araç satın alma prosedürünü durdurmak. Bu bekleyişin kaç sene süreceği, geliriniz, harcamalarınız ve farklı çoğu şeyle alakalıdır. Diğer tercih ise kredi ile otomobil alabilmek. Üstelik yalnızca sıfır vasıtalar için değil, ikinci el otomobiller için de taşıt kredisi seçme ihtimaline sahipsiniz.

ikinci El Araç Kredisi Nedir ?

Bildiğiniz üzere sıfır vasıtalar için taşıt kredisi alabilmek için kimi şartları adım adım yerine getirmek gerekmektedir. Bankalar doğrultusunda talep edilen bu koşullar yerine getirildiğinde kredi alabilmek olası. Aynı şeklinde ikinci el araç kredisi alabilmek için de çoğu kıstası karşılamak mühimdir. Ancak krediye müracaat etmeden evvel kimi incelemeleri yerine getirmek ve belirli noktalara ilgi göstermek gerekmektedir. Çünkü taşıt kredi şartları bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor.

Araç – Taşıt Kredisine Başvurmadan Önce Yapmanız Gerekenler

  • İkinci el otomobil kredisi alabilmek için dikkat edilmesi önemli olan ilk adım, aracın kaç yaşında olduğudur. Buna vasıta kredisi yaş sınırı adı verilir. Çünkü bankalar çoğunlukla 5 yaş ve altındaki ikinci el arabalara kredi vermeyi daha uygun buluyorlar. Ancak kimi bankalar için bu sınır 10 senedir. Yani 10 yaşında olan araçlara dahi kredi verebiliyorlar. Tabii aracın yaşı arttıkça bankalar doğrultusunda yapılan taşıt kredi oranları da artabiliyor.
  • ikinci el araç satın alırken yapılacak ikinci işlem, araca eksper bir kuruluştan hasar belirlenmesi için uzman raporu alabilmek. Bu rapor vasıtası ile, sahip olacağınız aracın olay geçmişini ve her parçasının nihai vaziyetini en ince ayrıntısına kadar öğrenirsiniz. Böylece alım işlemi tamamlandıktan sonra tatsız sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz minimum seviyeye iner.
  • Sıradaki adım, satın alınacak aracın üstünde herhangi bir ceza olup olmadığını muayene etmek. Vergi borcu, köprü geçiş cezası, trafik cezası gibi vaziyetlere ve vasıta üstünde rehin vaziyeti olup bulunmadığı araştırılmalı. Bunun için aracın satın alınacağı şahıstan temiz kağıdı talep etmek iyi olur. Bir başka önemli durumda satıcı ile alıcı arasında noter onaylı satış sözleşmesinin hazırlanması. Noter satış onayı ve ruhsatın bankaya problemsiz bir şekilde ulaştırılması mühimdir. Çünkü ferdi satışlarda bazı zamanlar noter onayı bulunmadığı için sorun çıkabilmekte.
  • Taşıt Kredisi Başvuru
    Taşıt Kredisi İçin Gerekenler

ikinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Krediye müracaat etmeden evvelki tüm adımlara önem gösterdiniz ve bir 2. el vasıta almaya karar verdiniz. Bundan sonra gerçekleştireceğiniz şey, ihtiyaç duyulan evrakları hazırlamak olmalı. İkinci el otomobil kredileri için ihtiyaç duyulan evraklar şöyle:

-Maaş bordrosu veyahut kazancı gösteren vesika (aylık geliri beyan etmek için),
-Serbest meslek sahipleri için mensup olunan meslek kuruluşuna ait bilgi ve belgeler,
-Nüfus cüzdanı,
-Son 2 aya ilişkin elektrik, su, telefon,  gaz faturalarından biri,
-Araç satın alınmamışsa ruhsat fotokopisi,
-Eğer vasıta satın alınmışsa noter onaylı satış sözleşmesi (noter onayından ardından 15 gün içinde kredi için müracaat yapılmalıdır).

Taşıt Kredisi Onayı Kaç Gün Sürer?

Hem sıfır hatta ikinci el otomobil kredi onaylanma süreci, bankaya ve sunulan belgelere göre farklılık gösterir. Öncesinde yalnızca TC kimlik numarası ile bankalara müracaat edip ikinci el otomobil kredisi ön onayı alınabildiği gibi bu aşaması atlayıp direk belgeleri sunabilmek da olası. Olumlu ya da negatif netice alabilmek için beklenilen ortalama müddet ise 3 gün. Tabii burada neticeyi etkileyen etkenler de mühimdir. Mesela bankalar nazarında kredi notunuz ne kadar yüksekse pozitif ve hızlı netice çıkma olasılığı da o kadar yüksek.

Taşıt Kredisinde Kredi Notunun Etkisi Olur mu?

Bankalara kredi için başvurduğunuzda iki hususta incelenirsiniz. İlki gelir durumunuz. Düzenli sigortalılık ve gelir durumunun, talep edilen krediye seviyesine bakılır burada. İkinci sırada ise kredi notu gelir. Bankalardan henüz evvel aldığınız kredileri zamanında ödeyip ödemediğinize ve kredi kartı ekstrenizi derli toplu yatırıp yatırmadığınıza bakılır. Bu programları derli toplu ve meselesiz yaptıysanız kredi notunuz yüksek çıkacaktır. Yani bankaların aradığı 2. el otomobil kredisi şartlarından birini henüz karşılıyorsunuz demektir. Eğer kredi notunuz düşükse arttırmak için çabalamanız gerekmektedir.

En Çok Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanılabilir?

Sıfır vasıtalar için kredi oranları, daha geniştir. Yani vasıta bedelinin %70-80’ine kadar kredi çekilebilir. Hatta muhtelif kampanya dönemlerinde %100’e kadar kredi çekmek olası. Ancak ikinci el taşıt kredisi üst sınırı biraz belirsizdir.
Çünkü bankaya ve aracın değerine göre değişiklik gösterir. Mesela bir banka, aracın kasko kıymeti üstünden hareket edip 50 bin TL’ye kadar olan bölüm için değişik, henüz üst değer için de değişik oranda kredi verir. Hatta arabanın yaşı da burada etkili olabilmektedir.

Bankalar ikinci El Taşıt Kredisi Verirken Hangi Yöntemleri İzler?

Şayet ikinci el araç için kredi çekiyorsanız toplam kredi tutarının %5’i oranında ek bir meblağ ödemeniz gerelebilir. Buna dosya gideri veyahut tahsis fiyatı adı verilir. Ek olarak kasko başka bir deyişle kaza sigortası yapması da fazlası banka doğrultusunda alıcılar için zorunlu tutulur. Bunun dışında düşük fiyatlı kredi almak için çoğu değişik bankayla görüşmek ve vadelere göre sundukları otomobil kredisi faiz oranlarını incelemek gerekmektedir. Bazı markaların kimi bankalarla gerçekleştirdikleri kredi anlaşmaları araştırılmalı, aracın yaşına göre çoğalan faiz oranları incelenmelidir.

Kullanılacak kredi miktarına göre de faiz oranları artacağı için talep edilecek tutarın iyi belirlenmesi gerekir. Son olarak şayet krediyi aldıktan sonra belli dönemlerde ara ödeme yapacaksanız bunu kredi öncesinde banka ile görüşmelisiniz. Eğer ara ödeme tarihleri eskiden tespit edilirse bu ödemeler esnasında bankalar ek ücret talep etmezler. Ancak bu zaman ödemeler bankayla belirlenmemişse her ara ödemede yeni bir kredi ödeme planı yapılır ve ek ücret talep edilebilir.

İkinci El Taşıt Kredisi Hakkında Diğer Bilgiler

  • İkinci el taşıt kredisi alındığında bankalar, kredi vadesi tamamlanana kadar araca rehin vaziyeti yapılır. Kredi vadesi tamamlanana kadar borcun hepsi ödenmezse banka, araca el koyma hakkına sahip olmaktadır.
  • Taşıt kredisi alabilmek istiyorsunuz fakat kredi notunuz veyahut gelir durumunuz nedeni ile onay alamadınız. Bu halde aklınıza “Taşıt kredisini sizin yerinize başka biri çekebilir mi?” sorusu gelebilir. Cevap hayır, sizin yerinize başka biri taşıt kredisi çekemez. Araç kimin yerine olacaksa kredi de onun yerine olması gereklidir.
  • Eğer gelir seviyeniz kredi çekmeye yeterli değilse aile bireylerinizin gelirini belgeleyerek üstünlük elde etmenizi sağlayabilir. Bu nedenle aylık maaş gelirinizi de belgeleyebilirsiniz.
  • Otomobil kredisi ile aldığınız ikinci el aracınızı krediniz bitmeden satmak istiyorsanız bunun iki yolu bulunmaktadır. İlk yol, taşıt kredisi borcunun, alıcı doğrultusunda tamamı ile kapatılması. Noterden alınacak vekaletnamenin sonrasında alıcı bu işi güvenle sizin yerinize yapabilir. İkinci yol ise alıcının, kredi borcunu ödeyeceğine değin noter onaylı kontrat imzalaması. Borç bittiğinde aracın devir prosedürü gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar Hangileri başlıklı makalemizde Bedelli askerlik için kredi, bedelli askerlik için kredi veren bankalar ve bedelli askerlik kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı