Güncel

İhtiyaç Kredisinde Yeni Model Geliyor

BDDK başkanı Akben bireysel kredilerde yeni bir model üzerinde çalıştıklarını belirtti. Yapılan bu çalışma kredi başvurusunda bulunacak işten öncelikle gelir beyanı istenerek giderler düştükten sonra net gelir dikkate alınarak kredi kullanmasına imkan verilebilecek.

Ödenebilecek Kadar Kredi Çekilecek

Ekim ayı sonunda toplamda 194 milyar TL’ye ulaşan ihtiyaç kredileri işin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olan Mehmet Ali Akben gelir bazlı borçlanma sistemi oluşturulması için çalışma yaptıklarını belirtti. Yeni getirilecek kredi modelinde gelirleri yanı sıra giderlerde saplanarak varsa kayıt dışı gelir de belgelendirilecek bu şekilde net geliri elde ettikten sonra kişinin kullanabileceği kredi miktarı belirlenerek uygun şartlar altında kredi verilecek.

İlginizi çekebilir: Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Yapılacak olan düzenleme halihazırda taksite yayılmış olan borçlar için geçerli olmayacağını belirten Akben müşterinin 50.000 lira kredi limitinin bulunduğu ancak gelir beyanında bulunduktan sonra bu limiti 10 bin liraya düşmesini bir anda gerçekleşmeyeceğini belirtti. Özellikle konut ve Taşıt kredileri için yüksek miktarlı krediler verilmesi gerekiyor. Bundan dolayı kredi borçlanma oranının 4-6-8 ya da daha fazla katı için olup olamayacağını üzerinde istatistiksel bir çalışma yapılıyor. Belediye kanunun bu çalışmanın sonucu olarak takvim tarihinin 2020 olarak öngörüldüğünü bildirdi.

Göz atabilirsiniz: Kredi İle Araba Almak

Kredilerde Yaş Limiti

BDDK başkanı Akben yapılan bu düzenlemenin bankaların faizleri aşağıya çekmesi için olup olmadığı sorularına ‘’Biz zaten karşılık oranları olarak sıfıra yakınız.’’ dedi. diğer yandan ise Basel programları çiğnemeden getirilen tüm duvarları esnettiklerini belirtti. BDDK tarafından 12 sermaye TL’lik rasyonunda düşülen puan şu anda 16 çıkıyor bankalar bu rakama göre on ikiye doğru gelebilir denildi. Bunun yanı sıra kimsenin geliri haricinde çok uzun bir borçlanmaya girmemesi gerektiğini belirten  BDDK başkanı 60 yaşında olan kişinin 120 ay konut kredisi kullandığını hatta geçen günlerde 85 yaşında bir vatandaşın banka kredisi alamadığı için şikayet ettiğini söyledi. Gelen şikayetlerin Ekim ayının ilk haftasında toplamda 45 bin 273 şikayet ve ihbar olarak kendilerine ulaştığını belirtti. Bunların dışında faizsiz finans oranının % 5 olan payının yüzde %15 çıkması hedefleniyor.

Bir önceki yazımız olan Merkez Bankası 12 Kişi İstihdam Edecek başlıklı makalemizde Personel Alımı ve TCMB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı