Genel

İflas Erteleme Nedir? İflas Erteleme Süresi ve Kalkıyor Mu?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İcra İflas Yasası’nda ve Türk Ticaret Yasası’nda iflas erteleme imkanı bulunuyor. Şirketlerin finansal açıdan zora düştükleri zaman kurtulmak için iflas erteleme süresi yardıma koşuyor. Ancak resmen olmasa da şirket iflas durumuna gelmiş ve ani bir para girişi bekleniyor demektir.

İflas Erteleme Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Şirket sahiplerinin yaptıkları girdi çıktı hesaplamaları sonucunda alacaklarının borçlarından az olması durumunda iflas istemekle yükümlü olurlar. Eğer rakamlar olumsuz olduğu halde iflas istemek talebinde bulunulmazsa suç işlemiş sayılarak hapse kadar varan bir süreç izlenir.

Ticari girdiler borçlardan düşük olduğu durumda şirket sahiplerinin kurtulmak için bir çözümü varsa iflas talebi yerine iflasın ertelenmesi istenebilir. İflas erteleme Türk Ticaret Kanunu’nun 377. Maddesinde yer aldığı gibi sadece şirket yada kooperatifler bu imkandan faydalanabiliyor.

İflas Ertelenmesi Sürecinde Neler Yaşanır?

Mahkeme kararı ile mali durumun düzeleceği yönünde verilen karar iflasın ertelenmesi sonucunu çıkartır. Bu adımdan sonra firma normal faaliyetlerine devam ederken Kayyum iflas erteleme süresi boyunca şirketin faaliyetlerini inceleyerek mahkemeye düzenli rapor verir. Eğer Kayyum raporlarında şirketin yada kooperatifin iflasının düzeltilemeyeceği yönünde olursa iflas erteleme kararı kaldırılarak firma iflas etmiş sayılır.

İflas erteleme süresi mahkeme tarafından maximum 4 yıla kadar şirket yada kooperatiflere verilir. İflas erteleme kararı çıktıktan sonra şunlar yaşanır;

  • Teminat mektupları bu süre zarfında nakde çevrilemez.
  • Şirkete yada kooperatife ait olan elektrik, su, doğalgaz gibi ihtiyaçlar kapatılamaz.
  • İflas erteleme süresi en az 1 yıl olarak verilir.
  • Kamu alacağı yada SSK primleri dahil hiçbir şekilde yasal takip yapılmaz.

İflas ertelemede alacaklıların durumu şirketin yada kooperatifin iflas kararı çıkıncaya kadar değişmez. Ancak bu süre zarfında alacaklılara ödeme yapılmazsa mahkeme yolu açık olduğundan dolayı iflas erteleme kararı alınmış şirket ve kooperatif zor durumda kalarak iflasa bir adım daha yaklaşır.

Göz atabilirsiniz: Esnaf Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

İflas Erteleme Kalkıyor Mu?

OHAL ile iflasın ertelenmesi durdurulmuştu ancak sonrasında yapılan düzenleme ile iyi niyetli firmaların kurtarma anlaşması yapılarak iflas ertelemesi yapılmadan kurtarılması sağlanacak. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ 93 maddelik reform paketinden iflas erteleme sistemini kaldırarak yerine ‘’Kurtarma Anlaşması’’ modelini getireceklerini söyledi. Yıllardır iflas ertelemesi alan firmalar bu durumu kötüye kullandıkları için sistemin kaldırılması ve firmalara da bir çıkar yol verilmesi amaçlanıyor. Bu bağlamda yeni sistem ile iflas erteleme alan firmalar 4 yıla varan iflas erteleme süresi artık 23 ay ile sınırlandırılıyor.

Alacaklı ve borçlu uzlaşma yoluna gidere mali durumun düzelmesi sağlanacak. Eğer mali durum düzelir de iflas erteleme kararı kaldırılırsa ticaret sicilinden bu durum silinerek düzenli denetleme yapılmayacak.

İlginizi çekebilir: Fibabanka Esnaf ve Kobi Kredisi

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı