İcra ve Yasal Takip

İcralık Satışta Olan Ev İcradan Nasıl Geri Alınır

Kredi çekmek, bankadaki sözleşmeler imzalanana kadar herkese cazip gelmektedir. Bu yüzden de kişilerin sözleşme imzası sonrasındaki aşamaları düşünmediği çok açıktır. Artık ödeme planına uymayan ve bu yüzden haciz aşamasına gelen birçok kredi mağduru kişi vardır. İcralık olma durumunda, bankalar yetkilerini avukata devrederler ve bu yüzden yasal süreç başlatılmış olur.

İcra kalemlerinden en büyüğünü de üzerine ipotek konulan evler oluşturmaktadır. Kredilerin ödenmemesi durumunda bankalar müşterilerini arayarak gerekli uyarıları yaparlar. Kredilerin ödenmeme durumu devam ettirilirse işte burada yasal takip başlamaktadır. Kişiler icra takibine düşmeye başlarlar ve bu süreçten sonra ipotek ettirdikleri evin ellerinden çıkmasına sebep olurlar.

İpotekli Evin İcralık Olma Durumu

Konut kredisi çekilirken, kişilerin kredi sözleşmesinde belirli şartlarda anlaşılır. Bazı kişiler; düzenli gelirleri olmadığı veya peşinatı olmadığı için satın alacakları evi, bankaya ipotek gösterirler. Tapu olarak kendisinin olan evde ipotek bulundurulan dönemlerde, bankaların eve el koyma yetkisi bulunmaktadır. Ödeme yükümlüsü müşteri, ödeme planındaki düzenli ödeme kuralına uymak zorundadır.

Bu ödemeler 90 gün geciktirildiğinde, banka son bir yasal uyarıyı müşterilerine iletir. Bundan sonra yapılacak adım, yasal işlemin başlatılmasıdır. Banka sözleşmeden kaynaklanan haklarını kullanmaya başlar. İcra dairesine başvurusunu tamamlayan bankalar, gerekli ipotek şartlarını sunduktan sonra incelemeler başlatılır. İncelemelerde bir sıkıntı çıkmadığı takdirde ev ihaleye çıkartılır ve satışı tamamlanarak kişinin borcun kapatılır.

İcralık Satışta Olan Evimi İcradan Nasıl Geri Alabilirim?

İcra aşamasında evin satışa çıkma durumu vardır. Borcun kapatılacağı kadar para elde edilirse, icra aşamasında da olsa bankaya başvurulmalı ve gereken borç kapatılmalıdır. Banka bu sayede borçlarınızı tamamen siler ve haciz işlemlerinin son bulması için icra dairesindeki yetkili makamlara başvurusunu tamamlar. Bu süreden sonra icra dairesi, henüz satılmamış evin üzerinden icralık olma durumunu kaldırır.

İşlemler esnasında yapılan masraflar kişiden rücu edilir. Kişi bu sayede evinin satılmasından kurtulur ve borçlarını kapatmış olur. Bunun dışında kişiler, güvendikleri bir tanıdıklarına veya arkadaşlarına ilgili miktarı vererek onların ihaleye katılmalarını sağlar. Sonrasında yapılacak devir işlemi ile beraber ev tekrar eski sahibinin olur.

Bir önceki yazımız olan Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme başlıklı makalemizde Borç Yapılandırma, Borçlarda Zaman Aşımı ve İcra Borcu Taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı