İcra ve Yasal Takip

İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Alınabilir Mi?

Birbirinden farklı üç nedenden dolayı evlerin icra dairesine ulaşması ve icradan satışa sunulması son yıllarda oldukça sık görülmeye başlandı. Evlerini kaybedenlerin durumunu farklı bir konu olmasının dışında icradan ev alacak kişilerin bu evleri konut kredisi kullanıp kullanamayacağı merakı ise bankaların kredi vermediği yönünde kesin bilgi ile sonuçlandırılabilir.

Gayrimenkulün İcraya Gitme Nedenleri

Taşınmazların icra gitme nedenleri üç farklı başlık altında incelenebilir. Bu başlıklar şu şekildedir;

  • Tüketicinin 2. kişilere olan borçlarını ödeyemediği zaman ortam ortaya çıkan haciz işlemleri,
  • Bankalardan ipotek karşılığı alınan kredilerin geri ödenmemesi durumunda el koyma durumu,
  • Son olarak biz ise İzale-i Şuyu davası konularından yani ortak bir mülk yada ortaklardan birinin ortaklığın sona erdirmek için açılan dava sonucu elde edilen karar icra dairesine gayrimenkulün taşınmasına neden olabilir.

Belirtilen her 3 durumda da amaç borçlunun borcunu tahsil etmesidir. Özellikle bankalardan alınan konut kredisinin ödenmemesi durumunda bankaların kredi verirken imzalattığı ipotek anlaşması gereğince gayrimenkul satışa çıkartılır ve bankanın verdiği kredi faizi ile birlikte alınmış olur.

İlginizi çekebilir: Banka Borçları ve İcra Zaman Aşımı Süreleri

Gayrimenkul Satışa Nasıl Çıkarılır ve Tapu Tescil İşlemleri Nasıldır?

İcradan elde edilen gayrimenkuller açık artırma yöntemiyle satışa sunulurlar. Satış ihalesine dahil olabilmek için gayrimenkul değerinin %20’si ödenir yada teminat mektubu olarak ihale verilir. Ancak ihalenin kaybedilmesi durumunda verilen bu miktar geri alınır. En yüksek değeri veren kişi ihaleyi kazanır ancak ihaleye 7 gün içerisinde itiraz edebilme hakkına sahip olunur. ihaleyi kazanan kişi ise 10 gün içerisinde paranın geri kalan %80’lik kısmını icra dairesi ödemesi gerekiyor.

Göz atabilirsiniz: İcralık Satışta Olan Ev İcradan Nasıl Geri Alınır?

İcra dairesi yetkilileri ile birlikte tapu dairesine giderek ihaleyi alan kişi tescil işlemlerini yapabilmesi için bir yazı hazırlarlar. Hazırlanan tescil işlemi yazısı tapu dairesine ulaştıktan bir süre sonra tescil işlemleri gerçekleştirilebilir ve gayrimenkulün yeni sahibi ihaleyi kazanan kişi olarak resmiyete dökülür.

İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Kullanılabilir Mi?

Bankaların konut kredisi verme şartları tapunun kişiye geçmesiyle birlikte ortaya konulan olay sonucunda belirlenir. Ancak icra yoluyla alınan gayrimenkullerde itiraz süresi bulunduğu için ve mahkemenin kararı değiştirebileceği için bankaların riskli konutları kredi vermeyi uygun görmez. Bundan dolayı icradan alınan evlere konut kredisi kullanılamaz.

Konut kredisi kaç günde çıkar yazımızı okudunuz mu?

Bir önceki yazımız olan Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme başlıklı makalemizde Borç Yapılandırma, Borçlarda Zaman Aşımı ve İcra Borcu Taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı