Genel

iban nedir ? iban kaç hane

Makalenin İçerisinde Neler Var?

2010 yılında kullanılmaya başlanan İban numarası ile para transferi uygulaması, ilk yıl kullanıcıları çok zorlasa da, şu an herkes tarafından benimsenen, hızlı ve etkili para transferi yöntemidir. Kullanıcıların en çok problem yaşadığı ve merak ettiği soru ise, iban kaç hane sorusudur. Tek tek saymaya çalışınca bile kafaları karıştırabilen iban kaç hane sorusuna cevap vermek için, sizlere çok detaylı İban dosyası hazırladık 🙂

İBAN hakkında her şey

Bir IBAN, bankanın bulunduğu ülkenin ve para transferinin alıcısı olan hesap numarasının kolayca tanımlanmasını sağlar. IBAN ayrıca işlem detaylarının doğru olduğunu kontrol etme yöntemi olarak kullanılır. Bu kontrol ve tanımlama yöntemi tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ve diğer Avrupa ülkelerinin çoğunda kullanılmaktadır. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri, IBAN sistemini kullanmayan iki büyük ülkedir. Ancak, sisteme göre sistem ve süreç ödemelerini tanırlar. İban sisteminin ilk kullanılmaya başlandığı süreçte yaşanan tek sıkıntı, iban kaç hane sorusunun adeta bir kaosa dönüşmesiydiJ Ancak bu yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz.

iban nedir?

İban, Uluslararası Banka Hesap Numarası anlamına gelir ve AB ülkelerinin yanı sıra Norveç, İsviçre, Lihtenştayn ve Macaristan’daki tüm hesaplara eklenmiş bir numaradır. IBAN, hesabın ait olduğu ülkeyi, hesap sahibinin bankasını ve hesap numarasının kendisini tanımlayan bir koddan oluşur. IBAN, sınır ötesi ödemeleri işlemeyi daha kolay ve hızlı hale getirir.

İban nasıl oluşturulur?

Sayı, aşağıdaki gibi yapılandırılmış en fazla 34 Alfa numerik karakterden oluşur:

Hesap sahibi bankanın ana vatanını temsil eden iki harf.  Örnek:Türkiye için TR

Kontrol anahtarı olan iki sayı

Banka ve normal hesap numarasını tanımlayan en fazla 30 Alfa sayısal karakter

Bu uluslararası İBAN için geçerli bir formüldür. Türkiye’de iban kaç hane diye soracak olursanız, toplam 26 haneden ve 24 rakamdan oluşmaktadır. İlk 2 rakam ülkeyi temsil etmektedir. Hane olarak hesaplarsanız 26, rakam olarak hesaplarsanız 24’tür.

iban kaç hane

İban numarası toplam 26 hanedir. İlk iki hanesi ülke kodunu temsil eder, kalan 24 hanesi ise rakamlardan oluşur. Böylece iban kaç hane sorusunun net cevabını da vermiş olduk.

iban Sorgulama

Aşağıdaki banka listesinden birini seçerek, iban sorgulaması yapabilirsiniz:

İşbank: https://www.isbank.com.tr/TR/iban-hesaplama/Sayfalar/iban-hesaplama.aspx

Yapı Kredi: https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/hesaplama-araclari/iban-sorgulama

Ziraat: https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari/iban-hesaplama

Garanti: https://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/mevduat_urunleri/ssl/iban_sorgulama.page#calcContent=UID5f3c32d

Ziraat Katılım: https://www.ziraatkatilim.com.tr/bankamiz/musteri-iliskileri/Sayfalar/iban-sorgulama.aspx

Akbank: https://www.akbank.com/tr-tr/hizmetler/Sayfalar/iban-sorgulama.aspx

Vakıfbank: https://subesizbankacilik.vakifbank.com.tr/ibanogren/Subesiz2/IbanOgren.aspx

Teb: https://www.teb.com.tr/iban-hesaplama/

Kuveyttürk: https://www.kuveytturk.com.tr/bireysel/hesaplar/iban-sorgulama

Denizbank: https://www.denizbank.com/birikim-yonetimi/mevduat-urunleri/iban.aspx

Odeabank: https://www.odeabank.com.tr/tr-tr/sayfalar/iban-sorgulama.aspx

QNB Finansbank: https://www.qnbfinansbank.com/finansbank-atm-ve-subeler/uluslararasi-para-transferi.aspx

İban ve SWIFT arasındaki fark

Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) ile Dünya Çapında Bankalar arası Finansal Telekomünikasyon Kurumu (SWIFT) kodu arasındaki temel fark, tespit ettikleri konular arasındadır. Uluslararası bir işlem sırasında belirli bir bankayı tanımlamak için SWIFT kodu kullanılır, oysa IBAN uluslararası işlemde yer alan bireysel bir hesabı tanımlamak için kullanılır. Her ikisi de, uluslararası finans piyasasının sorunsuz çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Detaylı bilgi için: Bankaların Swift kodları

Bu tanımlama yöntemlerinin kullanılmasından önce, banka hesaplarını tanımlamak için uluslararası olarak tanınan, standartlaştırılmış hiçbir yöntem yoktur. Bir ülkenin bankayı ve bireysel hesabı tanımlamak için kullandığı bilgiler, alıcı ülke tarafından mutlaka kabul edilmemiştir. Standart uygulama eksikliği, girilen bilgilerin doğru olduğundan emin olmanın bir yolu olmadığı anlamına geliyordu. Sonuç olarak, ödemeler yanlış insanlara veya kurumlara teorik olarak yapılabilir. Benzer şekilde, ödeme ayrıntıları doğrulanırken ödemeler gecikebilir. Cevapsız, gecikmeli ve yanlış ödemeler, bankaların hem gönderilmesi hem de alınması için ek maliyetlere neden oluyordu. İban ve Swift uygulaması tüm bu sorunların ortadan kalkmasına yardımcı oldu.

Bir önceki yazımız olan Hayvan alımı hibesi belli oldu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı