Genel

Hollanda İş İmkanları

Hollanda iş imkanlarının çeşitli olduğu bir ülkedir. Hollanda’da iş imkanları özellikle coğrafi konumu sebebi ile denizcilik alanında olmaktadır. Hollanda sosyal yaşamın oldukça gelişmiş olduğu bir yerdir ve dolayısı ile bu gelişmişlik insanların iş hayatlarında da mutlu olmalarından kaynaklı olarak başarılı olmalarını sağlamaktadır. Diğer yazılarımız:

Hollanda’da İş İmkanları ve Hakim Olan Sektörler Nelerdir?

Hollanda’da hakim olan sektörlerden başlıca olanları şunlardır:

  • Hollanda sınırları içerisindeki en çok tercih edilen sektör bankacılık sektörüdür.
  • Hollanda’nın coğrafi konumu ve dış bağlantıları dolayısı ile gemicilik sektöründe oldukça ileride olduğu ve Hollanda ekonomisine hakim sektörlerden biri olduğu tespit edilmiştir.
  • Hollanda’da balıkçılık sektörü oldukça hakimdir. Hollanda’nın coğrafi konumu ve tarihi dolayısı ile hakim olan sektörlerden biridir.
  • Hollanda’da ticaret sektörü oldukça hakim olan sektörlerden biridir.

Hollanda’nın Ekonomik Durumu Nasıldır?

Hollanda’nın ekonomik durumuna bakıldığında; güçlü ekonomiye sahip olan ülkeler arasında sayılmaktadır ve Avrupa ülkelerinin ekonomileri ile kıyaslandığında oldukça önemli bir yere sahiptir. İhracat anlamında ülkeler sıralandığında, Hollanda’nın ilk 10 arasında yer aldığı gözlemlenmektedir ve bu da oldukça iyi bir sıralamadır. Ekonomi bakımından bir sıralama yapıldığında; dünyanın en güç ekonomisine sahip ülkeler arasından kendisine 16. sırada yer bulan bir ülkedir. Kişi başına düşen milli gelir açısından bakıldığında ise; kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 9. sırada yer alan bir ülkedir. Gelir düzeyi olarak kıyaslandığında ise; çalışması karlı olan ülkelerden biri olmaktadır.

Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Hollanda’da asgari ücret; 1.578 euro olarak belirlenmiştir. Ancak kişiler normal mesai saatlerine ek olarak mesaiye kaldıklarında; bu ücretlerini 2.000 euro’ya kadar rahatlıkla çıkartabilmektedirler. Hollanda’daki yaşamın pahalılığı ya da ucuzluğu konusunda bir fikir edinmek gerekir ise; Hollanda’da her ne kadar çalışmak karlı olsa da, ev kiralamak da bir o kadar zor olmaktadır. 20 ile 30 metrekare arasında bir alanı olan, tek odalı yani diğer bir deyişle stüdyo daire olarak tabir edilen daireler Hollanda’da kiralandığında; gözden çıkartılması gereken kira miktarı 200 euro’dan başlamaktadır. Bu ücretin altına düşebilmek ya da üstüne çıkabilmek ise; kişinin kiralamak istediği evin konumuna göre olabilmektedir.

Hollanda’da Nasıl İş Bulunur?

Hollanda’da iş bulabilmek için en çok kullanılan yöntem; internet üzerinden iş ilanlarına başvuru yapmaktır. Şirketlerin internetteki çeşitli sitelere verdiği veya kendi siteleri üzerinden yayınladıkları iş ilanlarına başvuru yaparak, Hollanda’da iş bulabilmek mümkündür. Hollanda işe alımlarını tecrübe odaklı yapan bir ülkedir. Dolayısı ile üniversite mezunu olan kişilerin de; daha önceki iş tecrübelerine veya staj tecrübelerine bakılarak işe alımları yapılmaktadır. Uluslar arası firmalarda iş deneyimi veya staj deneyimi olan kişilerin iş başvurularının kabul edilme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Kişinin davet mektubunun veya referanslarının olması durumunda da iş başvurusunun kabul edilme olasılığı yüksek olmaktadır. Lise mezunu olan kişilerin ise; işçi alımı yapan siteler üzerinden başvuru yapması durumunda, Hollanda’ya işçi olarak gidebilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca Hollanda’da iş bulabilmek isteyen bir kişinin; İngilizce’yi iyi seviyede biliyor olması gereklidir. İngilizce’nin yanı sıra Felemenkçe de biliyor olması kişinin kendi avantajınadır.

Hollanda’da Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Hollanda’da yaşamanın avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Hollanda toplum kurallarının belirli bir düzen içerisinde olduğu bir ülkedir.
  • Hollanda’da yaşayan bir kişi birçok işlemi için zamandan tasarruf edebilmektedir. İşlemlerin internet üzerinden halledilebilmesi mümkün olmaktadır.
  • Hollanda birçok kültürün bir arada yaşadığı bir yer olduğundan, kişilerin birçok kültüre ait ürünleri de bulabildiği bir yerdir.

Bir önceki yazımız olan Hırvatistan İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı