Genel

Hgs Yükleme ve bakiye öğrenme

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Son yıllarda otoyol sayısının artması ve teknolojinin her konuda ilerlemesi ile beraber, yollarda da teknolojiyi kullanmaya başladık. Bunun en önemli kanıtlarından biri de HGS – Hızlı Geçiş Sistemi – dir. Bundan 15-20 sene önce otoyollarda ve köprülerde gişeler vardı. Geçiş ücretlerini bu gişelerde nakit olarak verip, geçerdik. Tabi bu durumun birçok yönden dezavantajları vardı. İnsan gücünün kullanılması, gişelerde alabildiğince kuyruk oluşması, güvenlik sorunu, hırsızlık sorunu, bozuk para sorunu ve benzeri birçok sorun yaşanırdı. Hgs sisteminin uygulamaya konulması ile beraber, gişeler kaldırıldı ve geçişler hızlandı. Her şey teknoloji ile bağdaşır oldu. Hgs nedir sorusuna pratik cevap vermek istediğimizde, şu tanımı yapabiliriz: ücretli otoyol ve köprülerden, elektronik karta yüklediğimiz bakiyeler ile geçiş sağlamaktır. Hgs açılımı; Hızlı Geçiş Sistemidir. Hgs yükleme işlemleri ise Ptt kanalı ile veya bazı bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Hgs yükleme işlemleri, devletin bir kurumu olan Ptt tarafından yürütülmektedir.

HGS Hakkında Her Şey

Hızlı Geçiş Sistemi tüm otoyol ve köprülerde kullanılmaya başlandıktan sonra, bu gibi geçiş alanlarında yığılma ve trafik sorunu çözülmüş oldu. Hgs kullanımı artmaya başladıkça, Hgs ile alakalı sorularda çoğalmaya başladı. Hgs yükleme, Hgs bakiye öğrenme, Hgs bakiye yükleme, Hgs sorgulama gibi sorular sıkça dile gelmeye başladı. Bu yazımızda Hgs ile alakalı bir rehber hazırladık. A dan Z ye Hgs hakkında her şeyi bulabileceksiniz.

Hgs Nedir, Hgs Nasıl Yüklenir

Hgs, diğer adı ile Hızlı Geçiş Sistemi ücretli yollardan ve köprülerden geçişlerde kullanılan bir ödeme yöntemidir. Elektronik kart yöntemi ile geçişler sağlanmakta ve geçiş ücretleri otomatik olarak Hgs kartından tahsil edilmektedir. Kullanımı kolay ve pratiktir. Hgs Nasıl Yüklenir sorusunun yanıtını ise aşağıdaki başlığımızda bulabilirsiniz.

Hgs Bakiye Öğrenme

Hgs bakiyenizi öğrenmek ve geçmiş geçiş işlemlerinizi sorgulamak için 2 seçeneğiniz var. Birinci yöntem; 08504606060 veya 4441788 numaraları müşteri hizmetlerini aramak ve sorgulamak. İkinci yöntem ise http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden giriş yaparak tüm işlemlerinizi yapmaktır. Bu adresten ayrıca Hgs geçiş ihlallerini ve cezalarınızı görebilirsiniz. Bu sayfaya kayıt olabilmeniz için TC kim numaranız ve satın aldığınız Hgs ürün kodunuz gereklidir. Bu bilgileri yazarak kayıt olabilirsiniz.

Hgs Ödeme

Ptt şubeleri, Online Hgs bakiye yükleme sistemi ve neredeyse tüm bankaların gişelerinden veya internet şubelerinden Hgs Yükleme işlemi yapabilirsiniz. https://hgs.epttavm.com/sorgula adresinden kredi kartınız ile bakiye yükleyebilirsiniz.

Hgs Ptt Başvuru

Şahıs başvuruları için talep edilen belgeler şunlardır:  kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokopisi. Kurumsalbaşvurular için Temsil Belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri gereklidir. Kiralık araçlar için yukardaki belgelere ek olarak sözleşmelerle birlikte PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapabilirsiniz. Bankanızdan Hgs ürünü alacaksanız, aynı belgeleri bankanıza ileterek alabilirsiniz.

Hgs Otomatik Ödeme Talimatı

Hgs ürününüz için otomatik bakiye yükleme talimatı verebilirsiniz. Bunun için Ptt şubeleri veya bankanızdan işlem yapabilirsiniz. Ancak şöyle bir durum söz konusudur. Hgs ürününü nereden satın aldıysanız, oradan otomatik ödeme talimatı verebiliyorsunuz. Yani cihazı Ptt şubesinden aldıysanız, Ptt şubesinden otomatik ödeme talimatı verebiliyorsunuz. Bankanızdan aldıysanız, sadece bankanızdan otomatik ödeme talimatı verebiliyorsunuz.

Hgs Cezası, Hgs Ceza Sorgulama

Herhangi bir otoyol ve köprüden Hgs olmadan geçerseniz veya bakiyeniz yetersiz olduğu için geçemezseniz, ulaşım geçiş ücretinin 10 katı kadar para cezası uygulanır ve bu ceza araç plakanıza işlenir. Hgs ceza sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz : https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama veya dilerseniz Ptt sitesinden bu işlemi yapabilirsiniz: https://hgs.epttavm.com/sorgula

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşına haciz gelir mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı