KOSGEB

Her Girişimcide Olması Gereken Özellikler

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Her işte başarılı olmak için sahip olunması gereken bazı özellikler vardır. Ancak bir girişimci olmak isteyen kişi için bunlardan bazıları çok daha önemlidir. Atacağı her adımı belirleyen ve yanlış adımlardan olabildiğinde uzak tutan bu özelliklere bir göz atalım;

İleri Görüşlü Olmak ve Güçlü Motivasyon

Girişimci demek yarını bugünden görebilen kişi demektir. Bu özellik sayesinde hem henüz gelmemiş olan dönemi önceden kestirip ona göre hazırlık yapmaya hem de hazırlanan bir projenin yarını için şimdiden adım atmaya ve yatırım yapmaya fayda sağlamaktadır.

  • İnanmak başarmanın yarısıdır sözü girişimler için çok şey ifade ediyor.
  • Mesela maaşlı olarak bir yerde çalıştığınız zaman hem çalıştığınız kurum olarak hem de sınır bir yaşama sahip olmanın verdiği özellik olarak kendinize birçok motivasyon kaynağı bulmanız mümkündür.
  • Ancak bu yolda tek başınaysanız ve ilerlemek istiyorsanız kendi motivasyon kaynağınız yine siz olacaksınız.
  • Özellikle müşteriler kazanmaya başladığınızda onların istekleri karşısında yetersiz kaldığınız ve beklentilerini karşılayamadığınızı hissettiğiniz anda kendinize motivasyon kaynağı buluyorsanız başarılı bir girişimci olacaksınız demektir.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Özgüven ve Yönetim Yeteneği

Özgüven sahibi olmayan kişilerin girişimci olması çok zordur. Bu işte en önemli adım risk almaktan kaçmamaktır. Eğer bundan kaçarsanız girişimcilik hayatınız boyunca birçok fırsatı elinizden kaçırmanız olasıdır. Girişimci olmak yola tek çıkmak olsa da zamanla muhakkak bir ekibe ihtiyaç vardır. Bu yüzden kurmuş olduğunuz ekibin verimliliğini artırmak veya azaltmak sizin elinizdedir. Siz ekibinizi ne kadar mutlu ederseniz onlarda sizin işinizi o kadar sahiplenir.

Finans Bilgisi ve Planlama Yeteneği

Kurmuş olduğunuz işte sektör, meslek, yapılan iş her ne olursa olsun tüm girişimciler finanstan ve piyasadan anlamak zorundadır. Müşterilere ürün yada hizmet ne sunuyorsanız fark etmez bunun fiyatına nasıl karar verdiniz neleri araştırdınız bunlar çok önemlidir ve analitik zeka ister. Planlama deyince genelde akıllara iş düzeni hazırlama gibi gelse de aslında çok daha fazlasıdır. Önemli olan güzel plan yapmak değil hayata geçirilebilir planlar yapmaktır. Hayata daha sağlam adımlarla basmak için girişimci olmayı tercih ettiyseniz bu özellikleri kendinize ilke olarak edinin.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kurulunda Sorulan Sorular ve Mülakat Tavsiyeleri başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı