Güncel

Hazine Müsteşarlığı’ndan Kripto Para Açıklaması

Yazılı olarak açıklama yapan Hazine Müsteşarlığı küresel ve yerel ölçekte finansal piyasaları etkileyebilecek olan kripto paralar için çalışma grubu oluşturulması kararı alındı. Grup kripto paraların takip edilmesi ve uygun politikalar belirlenerek konu hakkındaki veri alt yapısını hazırlamak amacıyla kuruldu.

Kripto Para Avantajlı Mı?

Oluşturulan çalışma grubu öncelikle kripto paraların Türkiye için zararlı olabileceği durumları araştıracak. Bunun başında ise dijital para birimlerinin herhangi bir resmi otoriteye bağlı olmaması geliyor. Bu bağlamda büyük kar vadederek kişilerin kripto paralara yatırım yapmasını sağlamak ileriki aşamalarda ciddi maddi kayıplara neden olacağı açıklandı. Kripto para elde etmek için dolandırıcılık sistemlerine düşen yatırımcılar günümüzde ciddi oranda kayıp yaşadığı belirlendi. Bu bağlamda kripto paranın zararları belirli maddeler altında toplandı Bu maddeler ise şu şekildedir;

  • Resmi otoriteye bağlı olmadığı için her an yok olabilme ihtimali
  • Madencilik yapma vadi ile inandırılan kişilerin dolandırılması
  • Yasa dışı işlemlerde hiçbir kontrol mekanizması olmadan finansal akışın sağlanabilmesi

Göz atabilirsiniz: Kripto Para Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığı kesin bir şekilde kanıtlanan kripto paralar ülkeler arasında yüklü para transferlerinde de kullanılabiliyor. Bir kere satın alındıktan sonra dijital para dünyasında bir kişiyi takip etmek imkansız hale geliyor. Üstelik kripto para sektörüne yatırım yaparak sektörün ayakta kalmasını sağlamak insan değerleri açısından yasadışı işler yapan kişilere dolaylı yoldan destek vermek anlamına geliyor.

Kripto Paraya Yatırım Yapmak

Hazine Müsteşarlığı özellikle küçük yatırımcıların hayatlarını ciddi oranda etkileyecek olan yatırım miktarlarını kripto paralar üzerinde kullanmamalarını tavsiye ediyor. Kripto para piyasası anlık olarak çöküşe geçme ihtimali bulunduğundan dolayı tüm birikimlerini yada bankadan çektiği kredileri kripto paraya yatıran kişiler aniden tüm varlıklarını kaybedebilirler. Bunun yanı sıra yasadışı işlemlerin de yapıldığı kripto para sektöründe herhangi bir takip sonucunda bağlantı kurulan kişiler de devlet tarafından yapılan operasyon ile yaptığı tüm işlemlerden sorumlu tutuluyor.

İlginizi çekebilir: Vadeli Hesap Mı? Kripto Para Mı Tercih Edilmeli?

Finans uzmanları da yüksek kar getiren yatırımların uzun soluklu olmadığını hatırlattı. Bu bağlamda daha öncesinde kripto paralara yatırım yapmış kişilerin sermayelerini kazandıktan sonra hemen çekmeleri tavsiye ediliyor. Ancak devam etmek istemeleri halinde hayatlarını etkilemeyecek ölçüdeki bir miktar ile denemelerine devam etmeleri yönünde oldu.

Bir önceki yazımız olan BDDK’ya 65 bin Şikayet Yapıldı başlıklı makalemizde BDDK, BİMER ve CİMER hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı