GenelGüncel

Hayvan alımı hibesi belli oldu

Ekonomimiz gerçekten kötü durumda. Kim ne derse desin, ne kadar iyi olduğunu iddia ederse etsin maalesef kötü durumda. Yalnız şunu da eklemek zorundayız. Bu durum sadece bizde değil, Dünya’nın genelinde benzer durumda. 2018 yılı dünya ekonomisi için çok iyi geçmiyor ve düzeleceğe de benzemiyor. Özellikle hayvancılık ile uğraşan çiftçiler zor durumda. Hayvanları için aldıkları yemler dolara endeksli yurt dışından ithal ediliyor. Dolar arttıkça yemler pahalılaşıyor. Mazot pahalı. Çiftçilerin ektikleri ürünler, hayvanlarından elde ettikleri sütler ve süt ürünleri ve etler yüksek maliyet ile üretiliyor. Tam da bu aşamada devlet eli yardım elini uzatıyor çiftçilere. Hayvan alımı için hibe desteği veriyor. 2018 yılında hayvan alımı hibeleri belli oldu ve resmi gazetede yayınlandı. Ancak bu hibeleri almanın da bazı şartları bulunmaktadır. Hayvan alımı hibeleri belli oldu ama kimlere verildi, nasıl başvuru yapıldı ve benzeri tüm soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Hayvan alımı hibesi hakkında

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre hayvan alımı hibeleri belli oldu. Buna göre 50 adetten az sayıda büyükbaş hayvanı olan çiftçiler, bu hayvanları ruhsatlı kesimhanelerde kestirdikleri takdirde, hayvan başına 250 TL destek alabilecekler. Ayrıca buzağı aşıları devlet tarafından yapılacaktır.

Hayvan alımı hibesi nedir?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlanan hayvan alımı hibesi yürürlüğe girdi. Buna göre %50 ve %100 e kadar varan oranlarda hibe kredisi sağlanacaktır. Bu hibe destekleri çiftçinin ve yetiştiricinin durumuna ve kapasitesine göre verilecektir. Oranlar buna göre belirlenecektir.

Hayvan alımı hibesi alma şartları

  • ÇKS – Çiftçi Kayıt Sistemi – üyesi olmanız gerekmektedir
  • 18 yaşından büyük, 41 yaşından küçük olmanız gerekir
  • Bakanlığın belirlediği şartlarda hayvan bakım yerinizin olması gerekir
  • İnek, koyun, dana, keçi gibi hayvan alımı için geçerlidir
  • Daha önce hibe için başvuru yaptıysanız ve yararlandıysanız, tekrar başvuru yapamazsınız
  • Başvuru yaparken, statünüzün esnaf olması gereklidir

Hibe için başvuru yapan kişilerin, hayatını sadece hayvancılık yaparak kazandığını belgelemesi gerekmektedir. Farklı bir iş yerinde SGK girişi olmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı