Parafikir

Havuz Sistemi Geri Geliyor

Havuz Sistemi Geri Geliyor

Kamunun nakit kaynaklarının etkin bir şekilde kullanması ile borçlanma faizin düşürmesi için havuz sisteminin geri geleceği açıklandı. Sisteme göre TÜBİTAK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, DSİ, YÖK, ÖSYM, 113 devlet üniversitesi, GAP ve ÖİB gibi kurumların da olduğu toplamda 45 kamu kuruluşunun parası Hazine’de toplanacak.

Geçmiş Dönemde Havuz Sistemi 1 Yılda 10 Milyar Dolar Tasarruf Sağlamıştı

Refah-Yol Hükümeti zamanında Necmettin Erbakan’ın ilk icraatlarından birisi olan havuz sistemi kurulduğu ilk yıl içerisinde 10 milyar dolarlık bir tasarruf sağlamıştı. 28 Şubat Erbakan hükumeti sonrası darbe için yapılan ekonomik analizi raporuna göre havuz sistemi iç borçlanma faiz oranlarında %2,1’lik düşüş sağlamıştı. Ancak darbe girişimiyle havuz sistemi uygulamasına son verilerek bankalardan da 46 milyar dolar çalınmıştı.

Yeniden hayata geçecek olan havuz sistemi hükumet tarafından TBMM’ye sunulan torba tasarı ile sunuldu. Genel bütçeli kamu idarelerinin nakit akışını yöneten Tek Hazine Hesabı 113 üniversite ve 45 kamu kuruluşunu kapsayacak şekilde hazırlandı. Bu sistem ile belirtilen kamu idarelerinin banka hesapları kapatılarak tüm paralar Merkez Bankası’nda Hazine adına Tek Hazine Kurumlar Hesabı’na aktarılacak.

Uygulama Kurum Bütçelerini Etkiler Mi? Avantajları Neler?

Yapılan açıklamada havuz sistemine dahil olan hiçbir kamu kuruluşu ve üniversitelerde bütçe kısıtlamasına gidilmeyecek ve herhangi bir idari değişiklik yapılmayacak. Sistemin avantajları ise şu şekildedir;

  • Parası olan kamu kuruluşlarının borcu olan kuruluşların borcunu kapatması sağlanacak ve borçlanarak ödenen ve faiz ile daha fazla ödenen kamu borçları böylece sıfıra inmiş olacak.
  • Diğer yandan havuzda biriken paralar Merkez Bankası’ndaki hesapta toplanarak bankalarda nemalandırılacak.

Bu şekilde hem kamu kuruluşlarının borcu ödenecek hem faiz ödenmemiş olacak hem de parayı kullanarak fazladan kar elde edilmiş olacak. Her açıdan büyük bir fırsat olan bu sistem Erbakan döneminin ekonomik problemlerinde dahi 1 yılda 10 milyar dolar tasarruf sağladıysa günümüzün daha iyi ekonomik koşulları göz önüne alınınca daha iyi sonuçların alınacağı ön görülüyor. TBMM’ye sunulan tasarının hayata geçmesiyle yapılan çalışmalarda yılda 10 milyar dolardan çok daha fazla bir tasarruf hedeflendiği söylendi ancak tam olarak bir rakam verilmedi. Havuz sistemi gündelik yaşamı da kolaylaştıracak bir etkiye sahip olması bekleniyor. Öyle ki bankalarda değerlendirilecek olan havuz sistemi paraları bankaların nakit ihtiyacını da karşılayacağı için faiz oranlarında düşüş görüleceği finans uzmanları tarafından tespit edildi.

Bir önceki yazımız olan Kentsel Dönüşüm İçin 784 Milyon TL Kira Yardımı Yapıldı başlıklı makalemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Mehmet Özhaseki hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ