Bankalar

Hafta sonu havale ve eft yapılır mı?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Gün geçtikçe hayatımızı sürdürmek için kullandığımız araç ve gereçlerin gelişmesiyle beraber, teknolojinin de desteği ile çok kolaylaştı. Bundan 30 yıl önce, bir yere para göndermek için en az 3-4 gün beklerdik. Banka kanalı ile yollanan paralar, alıcıya birkaç gün sonra ulaşırdı. Ya da eski bir yöntem olan mektup zarfının içine koyar yollardık. Tabi mektup içinde yollanan paranın garantisi hiçbir zaman yoktu. Çoğu zaman ya kaybolur, ya da yerine ulaşmazdı. Bankacılık sektörü gelişip ilerleyince, para transferi işlemleri de çok kolaylaştı. Artık bankaların ileri teknolojiye sahip alt yapısı sayesinde, saniyeler içerisinde her yere para transferi – havale ya da eft – yapabiliyoruz. Dünyanın diğer bir ucuna bile, 24 saat içerisinde para transferi yapılabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Yanlış eft ne zaman iade edilir?

Buraya kadar her şey güzel ama yine de kullanıcıların merak ettiği Hafta sonu havale ve eft yapılır mı sorusu hakkında genel bir belirsizlik var. Sonuçta hafta sonları da finansal açıdan acil ihtiyaçlarımız olabiliyor. Bir yere para göndermek veya bir yerden gelecek olan parayı beklemek için hafta içi günlerinin olması, bazen sıkıntı yaratabiliyor. Hafta sonu havale ve eft yapılır mı sorusuna cevabı aşağıda vereceğiz ama öncelikle şunu belirtmek isteriz, eft işlemleri manuel kontrol edildiği için ve hafta sonu bankada mesai olmadığı için, hafta sonu eft işlemi yapılamamaktadır.

Hafta sonu bankacılık işlemleri

Bankacılık işlemleri hafta içi 08.30 ve 17.00 arası yapılmaktadır. Bazı bankaların mesai saatleri yarım saat – 1 saat farklılıklar gösterse de, genel işleyiş bu şekildedir. Hafta sonu hiçbir banka şubesi açık değildir. Bundan 5-6 sene önce Finansbank Beyazıt şubesi açık oluyordu mesela. O bölgede ticaret hacmi yoğun olduğu için. Ancak işlemlerde kısıtlama vardı. Şu an açık mı tam olarak bilmiyoruz. Ara ara bankaların bir kaç şubeleri, bazı bölgelerde faaliyet gösterse bile, istediğiniz her işlemi yapamıyorsunuz. Sadece birkaç finansal hizmet yapabiliyorsunuz. Hafta sonu havale ve eft yapılır mı diyorsanız, havale harici para transferi yapamazsınız. O da sadece internet şubesinden ya da mobil şubeden yapabilirsiniz.

Havale ve EFT işlemleri

Havale işleminizi hafta sonu dâhil, her gün ve her saat yapabilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde yapmanız şart değildir. İnternet şubesinden veya mobil uygulamaları kullanarak, 7 gün 24 saat havale yapabilirsiniz. Ancak EFT saatleri genel olarak 08.30 / 17.15 arasındadır. Hafta içi her gün bu saatler içerisinde eft yapabilirsiniz. Hafta sonu havale ve eft yapılır mı konusuna gelince, hafta sonu eft yapılmamaktadır.

Hafta sonu havale ve eft yapılır mı?

Ve geldik en çok merak edilen soruya. Hafta sonu dâhil her gün havale yapabilirsiniz ancak hafta sonu eft yapamazsınız. Bilginiz olsun

Bir önceki yazımız olan İş bankası hesap kapatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı