Genel

Gürcistan İş İmkanları

Gürcistan’da iş imkanları oldukça fazla olduğu gibi, iş imkanlarının olduğu Türk şirketlerinin sayısı da oldukça fazladır. Gürcistan’da iş imkanı yaratmak isteyen yatırımcılara tavsiye edilen sektör ise; enerji sektörü olmaktadır. Gürcistan’da çalışabilmek veya oturabilmek; Türkler için kolay olduğundan, Türkiye’deki kişilerin tercih ettiği bir yerdir. Özellikle Tiflis ve Batum iş imkanlarının fazla olduğu bölgelerdir. İş imkanlarının olduğu diğer ülkeler:

Gürcistan’da Çalışmak İçin Vize Gerekli Midir?

Gürcistan’da çalışmak için vize gerekli değildir. Gürcistan, Türkiye ile kara sınırı olan bir ülkedir. Üstelik kara sınırı olması ile birlikte; Türklerden hem çalışmak için hem de giriş ve çıkış yapmak için herhangi bir vize talep etmemektedir. Kişilerin kendi özel araçları ile de Gürcistan’a giriş ve çıkış yapabilmesi mümkündür. Gürcistan’da özgürce çalışabilmek veya gezebilmek isteyen bir kişinin; en az 6 ay süresince geçerli olan pasaportunun olması gereklidir. Gürcistan’a ulaşabilmenin bu kadar kolay olması; Türklerin daha sık tercih ettiği bir yer olmasına zemin hazırlamaktadır.

Gürcistan’da İş İmkanları ve Çalışılabilecek Türk Şirketleri Var Mıdır?

Gürcistan’da çalışılabilecek Türk şirketleri vardır. Üstelik Gürcistan’daki Türk şirketleri azımsanamayacak kadar çoktur. İstatistiklere bakıldığında; Gürcistan sınırları içerisinde yaklaşık 500 civarı şirket Türk sermayesi ile kurulan şirketlerdir. Üstelik Türk şirketlerinin iş yaptığı sektörler geniş bir yelpazede yer almaktadır. Dolayısı ile Gürcistan’a giden biri kişi; eğer Türk şirketlerinde çalışmak ister ise, kendi alanına uygun bir Türk şirketi bulmakta zorluk yaşamayacaktır. Gürcistan’daki Türk şirketlerinin en çok hakim olduğu sektörler; tren ve otoyollar, enerji tesisleri ve turistik mekanlardır.

Gürcistan’daki İş İmkanları Nelerdir?

Gürcistan’daki iş imkanlarından bazıları şunlardır:

  • Doğalgaz konusunda Gürcistan’da iş imkanı bulunmaktadır.
  • Petrol alanında Gürcistan’da iş imkanı bulunmaktadır.
  • İnşaat sektöründe iş bulabilmek Gürcistan’da oldukça kolaydır. Özellikle Gürcistan’daki inşaat sektöründe Türk firmalar azımsanamayacak bir güce sahiptirler.
  • Gürcistan’da memur olarak çalışmak isteyen kişilerin iş imkanları da oldukça fazladır. Özellikle kişilerin konsolosluklarda çalışabilmeleri mümkündür. Ancak Türkçe ve Gürcüce’ye hakim kişilerin konsolosluklara başvurabilmesi mümkündür. Ayrıca kişilerin henüz 46 yaşına basmamış olmaları gereklidir. Konsolosluklar bu kişiler için işe alım sınavı yapacaklardır. Rusça ve İngilizce bilenler de daha avantajlı olacaklardır.

Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar Olmaktadır?

Gürcistan’da asgari ücret; sektörlere göre değişiklik göstermektedir. İnşaat sektörü için belirlenmiş asgari ücret 700 Gürcistan Larisi olmaktadır. Gürcistan’daki memurlar; 500 Gürcistan Larisi ile 600 Gürcistan Larisi arasında bir maaş almaktadırlar. Gürcistan’da özel sektörde güvenlik görevlisi olarak çalışan kişilerin aldıkları maaş; 1000 Gürcistan Larisi olmaktadır. Ancak ortalama bir asgari ücretten bahsetmek gerekir ise; 330 Gürcistan Larisi, Gürcistan için geçerli olan ortalama asgari ücrettir. Gürcistan Larisi ile Türk Lirası karşılaştırması yapmak gerekir ise; 1 Gürcistan Larisi, 2.20 Türk Lirası’na denk gelmektedir. Dolayısı ile Türkiye’deki asgari ücret de 2019 yılı için 918 Gürcistan Larisi olmaktadır.

Gürcistan’da Yaşayan Biri İçin Hayat Pahalı Mıdır?

Gürcistan’da yaşayan biri için hayat pahalı değildir. Ancak çok ucuz da değildir. Eski ile kıyaslandığında; Gürcistan’da yaşamak seneden seneye daha pahalı olmaya başlamaktadır. Gürcistan’da 35 metrekarelik bir dairede oturan bir kişinin ödemesi gereken kira; 50 dolara denk gelmektedir. Gürcistan’da 85 metrekarelik bir dairede oturan kişilerin ödemesi gereken kira; 100 dolar ile 150 dolar arasında bir tutardır. Gürcistan’da 100 metrekarelik bir dairede oturan bir kişinin ödemesi gereken kira; 400 dolar civarındadır. Ayrıca Türkiye ile yakıt, alkol ve et fiyatları konusunda karşılaştırıldığında daha ucuz bir yerdir.

Bir önceki yazımız olan Güney Kore İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı