Genel

Güney Afrika İş İmkanları

Güney Afrika iş imkanları bakımından oldukça zengin olan bir bölgedir. Ayrıca yatırım yapma niyetinde olan kişilerin de tercih edebileceği bakirlikte bir yerdir. Eksiklikleri fazla olduğu için; kişilerin yatırım yapmaları durumunda uzun vadede kar elde edebileceği bir bölgedir. Henüz gelişmekte olan olarak nitelendirilen bir bölge olduğu için; vergi konusunda da kişilerin avantajlı olacağı bir bölgedir. Güney Afrika’daki iş imkanlarını değerlendiren kişiler duruma göre vergiden muaf olabilmektedirler veya düşük miktarda vergi ödemeleri gerekebilmektedir. Başka ülkelerde iş olanakları:

Güney Afrika İş İmkanları ve Yatırım Yapılabilecek Alanlar Nelerdir?

Güney Afrika’da yatırım yapılabilecek alanlardan bazıları şunlardır:

 • Bilimsel ürünlerin ve aygıtların satımı Güney Afrika ülkelerinde yapılabilmektedir. Oldukça fazla sayıda alıcı bulunabilecek bir yatırım alanıdır.
 • Petrol bakımından kısır bir bölge olduğu için; yatırım konusunda tercih edilebilecek alanlardan biri olabilmektedir.
 • Endüstriyel bakımdan sıkıntıların olduğu bir bölge olduğu için; kişinin Güney Afrika’da bulunduğu bölgenin ihtiyacı olan bir makinenin satımını gerçekleştirmesi iyi bir yatırım yöntemidir.
 • Güney Afrika bölgesinde elektrik kesintileri sık sık yaşanmaktadır ve bunun önümüzdeki 7 yıl boyunca da süreceği öngörülmektedir. Dolayısı ile kendi işini kurup, yatırım yapmak isteyen bir kişinin; elektrik santralleri veya alternatif enerji akımlarına dair kurulumlar yapması, karlı çıkmasını sağlayabilmektedir.
 • Güney Afrika ülkeleri turistik gezilerde tercih edilen bir yerdir. Dolayısı ile Güney Afrika’da yatırım yapmak isteyen bir kişi, iş fikrini turizm alanında hayata geçirebilirse karlı çıkabilmektedir.

Cezayir İş İmkanları

Cezayir’de iş imkanları şunlardır:

 • Gıda alanında çalışmak isteyen bir kişinin Cezayir’de iş bulabilmesi mümkündür.
 • Elektrik ve elektronik alanında çalışmak isteyen bir kişinin Cezayir’de iş bulabilmesi mümkündür.
 • İnşaat malzemeleri ve inşaat alanında çalışmak isteyen bir kişinin Cezayir’de iş bulabilmesi mümkündür.
 • Taşımacılık alanında çalışmak isteyen bir kişinin Cezayir’de iş bulabilmesi mümkündür.
 • Otomotiv, boya ve sanayi makineleri üretimi gibi konularda çalışmak isteyen kişilerin Cezayir’de iş bulabilmeleri mümkündür.

Cezayir, Türk şirketlerinin fazla olduğu bir bölge olduğu için; Türklerin rahatlıkla iş bulabileceği bir yerdir.

Nijerya İş İmkanları

Nijerya iş imkanları şunlardır:

 • Gıda alanında ve özellikle hamur mayaları, meyve suyu, domates salçası, şekerli ve çikolata mamuller, dondurulmuş su ürünleri gibi konuda çalışma gösteren bir yer kurmak veya böyle bir işletmede çalışmak; Nijerya’da mümkündür.
 • İnşaat alanında çalışmak isteyen kişilerin; son yıllarda Nijerya’da konut ihtiyacının hızla artması ile iş bulabilme olasılığı da artmaktadır.
 • Mobilya ve beyaz eşya sektöründe iş kurmak veya bu sektörde ilerleyen bir şirkette çalışmak isteyen kişilerin; çalışma hayatlarını Nijerya’da sürdürebilmeleri mümkündür.

Mozambik İş İmkanları

Mozambik iş imkanları; daha çok tarımsal alandadır. Çünkü Mozambik’te yaşayan kişilerin yarısından fazlası kırsal alanda yaşamayı tercih etmektedir ve dolayısı ile bölgedeki iş gücünün yaklaşık %81’i tarım alanında olmaktadır. Mozambik’te tercih edilebilecek sektörlerin başında; taş kömürü, yağlı tohum ve meyveler, kabuklu hayvanlar gibi alanlar gelmektedir. Mozambik’te ağırlık verilmesi planlanan sektörler ise; kömür madenciliği ve doğalgaz üretimidir.

Tanzanya İş İmkanları

Tanzanya iş imkanlarının yanı sıra yatırım yapabilme imkanları da oldukça çoktur ve bu sürecin en kolay ilerlediği bölge de Tanzanya bölgesidir. Ayrıca Tanzanya’da iş yapan Türk firmalarının sayısının oldukça fazla olması ve Türkiye’den Tanzanya’da çalışmak üzere işçi arayan Türk firmalarının sayısının fazla olması nedeni ile; kişilerin çalışma hayatı için tercih edebilecekleri bir yerdir. Gelecekte Tanzanya’da yatırım yapıldığında karlı çıkılabilecek olan sektörler; tarım, enerji santralleri ve turizm gibi sektörlerdir.

Bir önceki yazımız olan Galler İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı