İş FikirleriKişisel FinansPara Kazanma Fikirleri

Girişimci fikirler ve iş kurma

Kendi işinin patronu olmak, yeteneğini ve birikimini her hangi bir iş koluna aktarmak ve o işten para kazanmak, hemen hemen herkesin ortak ticari beklentisidir. Genellikle lise yıllarında başlar girişimci fikirler ve iş kurma planları. Yaş olgunlaşıp hayata atılma zamanı yaklaştıkça, üniversite eğitimini bile bu hayallere göre almak ister insan. Meslek seçimine göre eğitim alırız. Her ne kadar çoğumuz, bitirdiğimiz üniversitenin bölümlerine göre iş sahibi olmasak ta, bu böyledir.

Sadece küçüklükte başlamaz girişimci fikirler ve iş kurma hayali, başka bir işte çalışırken bile “ keşke kendi işimi kurabilsem “ diye iç geçirdiğimiz olmuştur elbette. Peki, nedir bunu bu kadar cazip kılan? Bizce en büyük etken, özgürlük kavramıdır. Sabah 09.00 / 18.00 çalışan, amirlerinden emir alan ve tekdüze bir iş hayatı arasına sıkışan insan olmak yerine, kendi işini kurup özgürce ticaret yapma istediğidir. Her kendi işini yapan, çok fazla yüksek kazançlar sağlıyor değil tabiki. Ancak farklı bir işte çalışıp bir tık daha fazla maaş alabileceği yerde, kendi fikrini iş hacmine dönüştürüp çalışanlar daha mutlu sayılabilmektedir. Kimine göre ise bu tam tersidir. O sorumluluğu alıp, yüksek vergiler altında ezilmek istemeyen ve hayatını idame edebilecek kadar bir maaşın yeterli olduğunu düşünerek başka işlerde ücretli çalışanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok sayıdadır.

İlginizi çekebilir: Genç Girişimci Desteği

Her iş fikri hayata geçirilmeli midir?

Gerçeği söylemek gerekirse, bu soruya kimse evet veya hayır şeklinde yanıt veremez. Bu kavram kişiye özeldir. Görecelidir. Google gibi Dünyanın 1 numaraları markasının bile” ufak bir garajda “ kurulduğunu düşünerek, bu soruya yanıt vermek imkânsızdır. Buna yanıt aramak yerine, kendi inandığınız yolda ilerlemeniz önemlidir. Ortaya attığınız veya atacağınız bir iş fikri, kimine göre oldukça komik ve hatta aptalca gelebilir. Önemli olan sizin bu konuda olan stratejiniz, iş planınız, gözlemleriniz ve her şeyden önemlisi, ortaya koyduğunuz iş fikrine olan inancınızdır. İnanıyorsanız yapacaksınız. Her başlangıç zordur. Bunu asla unutmayın! Tabi burada şunu vurgulamakta fayda var, her başladığınız yeni iş fikrinin başarılı olacağı kanısına varmayın. Aksi halde 1-0 yenik başlarsınız. Her sene binlerce işletme kapanıyor, iflas ediyor veya sektör değiştiriyor. Ve her sene bir şeyler değişiyor, gelişiyor. Bugün çok başarılı olduğunuz bir iş, gelecek sene popülaritesini kaybedebilir. Bunlar ticaretin olağanlarıdır. Girişimci fikirler ve iş kurma konusunda ilk adımınız başarısız olsa bile, asla vazgeçmeyin. Her başarısızlık size, bir sonraki adımınız için altın değerinde bir tecrübe olacaktır.

Yeni iş fikirleri

Herkesin yaptığını yapmayın

Bundan 10 sene önce çok revaçta olan işlerden bazıları: internet cafe, su istasyonu, cep telefonu dükkânı, araba kiralama ve benzeri işlerden hangisi çok para kazandırıyor diye sorsak, cevabınız ne olurdu? Hiç biri. Çünkü her devrin bir işi vardır. Bu her dönem böyledir. Bugün kazançlı olan iş, yarın gözden düşebilir. O yüzden girişimci fikirler ve iş kurma konusunda adımınızı buna göre atmalısınız. Öncelikle şunu kesinlikle unutmayın; bu iş çok kazandırıyor, hemen benim de yapmam lazım diye başlarsanız, o işte başarılı olsanız bile çok fazla uzun sürmeyecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Bizim toplum olarak klasik huyumuzdur bu. Çok yoğun çalışan bir işyeri gördüğümüzde hemen kafadan hesaplamalar yapmaya başlarız. “Burası günde şu kadar kazansa, ayda bu kadar eder. Vay be ne kazançlı iş “ şeklinde hangimiz hesap yapmadık ki? Başkalarının kazançlarını hesaplamayın. Kendi iş fikrinizi yaratın. Girişimci olun, akıllı planlar yapın ve bu iş planları mutlaka zaman içerisinde “ yenilenebilir “ olmalıdır. Zamana ayak uyduramazsanız, ayakta kalamazsınız.

İnterneti mutlaka kullanın

Zaman değişti. Eskiden olduğu gibi girişimci fikirler ve iş kurma için çok yüklü sermayeler ve mal varlıklarına gerek yok artık. Elinizdeki en büyük sermayenin internet olduğunu söylersek, size biraz abartılı gelebilir ama inanın biraz detaylı düşünürseniz, bu iddiamız konusunda bize hak vereceksiniz. Şöyle düşünün; eskiden yeni bir iş fikrini hayata geçirmek veya kurduğunuz bir işi tanıtmak, reklamını yapmak ve onu kitlelere ulaştırmak için ne kadar çok çaba harcıyorsunuz değil mi? Şimdi durum çok farklı. Tek tuşla, kıtalar arası tanıtım yapma ve işinizi büyük kitlelere tanıtma imkânınız bulunuyor. Aynı şekilde kurulu olan işinizin tanıtımını da yine internet kanalı ile yapabiliyorsunuz. Aklınızda olan iş fikri her ne olursa olsun, mutlaka içerisine interneti katabileceğiniz bir açık kapı bırakmanız yararınıza olacaktır.
Cesur olun

Hadi canım sende, böyle iş mi olur! Saçmalama, bu işi yaparsan kim senden alışveriş yapar ki? Olur mu hiç böyle şey, millet bir tarafı ile güler sana. Sakın yapma! Bu sözler çok tanıdık geliyor değil mi? 🙂 Evet, bize de tanıdık gelmekte. Çünkü çoğu girişimcinin sıkça duyduğu veya duyabileceği, sonunda ünlem işareti bol olan cümlelerdir bunlar. Kulaklarınızı tıkayın! Asla başkası için yaşamayın! Adımınızı atın. Cesur olun! İnanıyorsanız, mutlaka harekete geçin ve iş fikrinizi hayata geçirin. Bu söylediklerimiz size “ cahil cesareti “ vermesin. Lütfen yanlış anlamayın. Her abuk sabuk iş fikrini yapmaya çalışırsanız, bu sizi hem maddi açıdan zarara uğratır, hem de enerjinizi boş yere harcar.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Gündemi takip edin

Gündemi takip edin derken, aslında anlatmak istediğimiz şey çok farklı. Yaşadığınız şehrin, kasabanın ve hatta ülkenin güncel durumunu iyi analiz ederek yeni iş fikirlerinizi hayata geçirmeye çalışın. Hem ekonomik hem stratejik açıdan bu oldukça önemlidir. Yeni kurmak istediğiniz işin vergi oranlarını, mali giderlerini, her hangi ek bir belge gerekip gerekmediğini ve benzeri tüm detayları bilmeniz gerekir. Örneğin yeni bir ürün ürettiniz. Her şey hazır. Ama son dakikada öğrendiniz ki, bu işi yapabilmek için devlet tarafından sertifika almanız gerekiyor. Bu hem size ekstra zaman kaybı, hem de maliyet çıkaracaktır.Bu yazımızda sizlere yeni iş fikirleri vereceğimizi sanıyorsanız, maalesef onu yapmayacağız. Zaten bu konuda çeşitli web siteleri bulunmakta. İnsanlara şu işi yap, bu iş yap, bu işte çok para var, şu işi yaparsan köşeyi dönersin diye tavsiyeler veren siteleri takip edebilirsiniz. Bu tür sitelerin gerçekçi olduğuna inanmıyoruz. Çünkü herkesin bildiği şey, ilginç bir iş kurma yöntemi olamaz zaten. Biz daha çok sizlere, girişimci fikirler ve iş kurma konusunda nelerle karşılaşabileceğinizi ve adımlarınızı nasıl atmanız gerektiği konusunda bilgi vermek için hazırladık bu yazıyı. Yeni bir iş fikriniz varsa bile bunu ulu orta paylaşmanın bir anlamı yok diye düşünüyoruz. Aksi halde bu yazıda size, onlarca hatta yüzlerce iş kolu sıralayıp zaman öldürebilirdik. Emlakçılık yap, evden çalış, yurtdışı iş bağlantılarını takip et, işlek bir caddede çubukta patates işi yap, bir AVM de stand aç, cep telefonu tamir dükkânı aç ve benzeri birçok iş fikri üretebilirdik. Ama yapmadık. Size oltayı ve malzemeleri verdik. Balık tutma işini size bıraktık.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı