Piyasalar-Yatırım

Genişletici Para Politikası Nedir. 5 Madde

Genişletici Para Politikası Nedir ?

Ekonomi, ülkelerin tüm parasal durumlarını gösteren bir kavramdır. Ancak ekonomi her zaman planlandığı gibi gidemez. Yolunda gitmeyen bir ekonomi ile birlikte ülkede ciddi sıkıntılara neden olabilecektir. Ekonomiler de öngörülemeyen bir durumun olması olası olduğu için bunlar için her zaman devletlerin önlemleri olmalıdır.

Ekonomi de görülemeyen durumlar da uygulanan politikalardan biri de genişletici para politikasıdır. Piyasaların durumu kötüye gittiği zaman merkez bankaların uyguladığı bir politika çeşididir.

Genişletici Para Politikasının Ortaya Çıkışı

Genişletici para politikasının ilk olarak ortaya çıkaran ülke, Amerika Birleşik Devletidir. Fed, Amerika’nın merkez bankası denilebilecek yetkilere sahip olan bir kurumdur. Amerika’nın parasal kararlarının ve ekonominin gidişatını belirleyen oldukça önemli bir kurumdur. Bu kurum, Amerika’nın parasal durumunun kötüye gitmesi ile genişletici para politikasını uygulamaya karar vermiştir. Özellikle; parasal nakit açığını ve piyasa da ki likidite sorunlarını ortadan kaldırmak için Fed para basarak piyasaya sürmüştür. Böylece piyasada ki nakit sıkıntısından doğan ekonomik problemler ortadan kalmıştır. Bu politikanın işlerlik kazanması ile birlikte piyasanın dar olduğu dönemlerde uygulanmaktadır.

Genişletici Para Politikasının Uygulanma Türleri

Genişletici para politikası her ülkede kendisine farklı bir kullanım yolu bulmaktadır. Piyasanın bunalım içinde olması nedeni ile uygulanacak bu politikanın farklı şekillerde uygulanmasının nedenleri vardır.  En önemli nedenlerinin başında her merkez bankasının para basma yetkisinin olmamasıdır. Para basma yetkisi olan merkez bankaları bu dönemde para basarak piyasaya para sürmektedir. Ancak para basma yetkisi olan merkez bankaları bu uygulamayı yapabilecektir.  Para basma yetkisi olmayan merkez bankaları ise başka şekillerde piyasayı genişletecektir. Bunlardan bir tanesi piyasadan değerli kağıtlar almaktır.

Merkez Bankası Alımları

Merkez Bankası Alımla

Piyasada sunulan ve alıcı bekleyen birçok tahvili, hisse senedini ve bonoyu merkez bankası almaktadır. Bu yolla piyasaya para kazandırmış olacaktır. Darda olan ve likiditesi düşük olan piyasanın böylece genişlemesi söz konusu olacaktır. Piyasanın ekonomik durumuna göre bu alımlarla uzun vadeli de kısa vadeli de olabilecektir. Bu nedenle piyasanın durumunu doğru saptamak gerekir.

Genişletici Para Politikasında Piyasanın Davranışı

Genişletici para politikası uygulanması oldukça zorunlu olduğu durumlarda uygulanması gereken bir politikadır. Yani artık devletlerin son şansının genişletici para politikası olması gerekir. Çünkü bu politika ile piyasaya çok fazla nakit girişi olmaktadır. Gerekli nakit ihtiyacını karşılamak ve likiditeyi arttırmak için piyasaya para sürmek durumunda kalan merkez bankası her zaman bu durumunda çok isabetli kararlar vermeyebilecektir. Eğer piyasaya gereğinden fazla sürülen nakit söz konusu olursa, bu durum başka sonuçlara da neden olacaktır. Özellikle merkez bankası genişletici para politikasını uygulayacağının sinyallerini verirse, piyasa da bazı dalgalanmalar olacaktır. Piyasaya sürülen para ile birlikte ilk olarak paranın değerinde düşüş meydana gelecektir. Bu da insanları altına ve değerli madenlere yönlendirecektir. Altına ve değerli madenlere talep fazla olursa dolaylı olarak da burada bir fiyat artışı söz konusu olacaktır. Paranın değer kaybetmesi sadece altın ve değerli madenin orantısız fiyatını yükseltmekle kalmayacaktır. Aynı zamanda da enflasyona da neden olabilecektir.

Paranın Değerindeki Mevcut Azalış

Piyasaya sürülen vasıfsız para, fiyatlar genel seviyesinde bir yükselişe neden olacak ve paranın değerini azaltacaktır. Doğal olarak ortaya yüksek enflasyon ortaya çıkacaktır. Yani piyasayı canlandırmak isteyen merkez bankası başka ciddi sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle genişletici para politikasını uygulamak bu tarz riskleri göze almak anlamını da taşımaktadır. Merkez bankaları bunların farkında olduğu için olabildiğince piyasaya müdahale etmekten kaçınmalıdır. Mümkün olduğunca da piyasada ki işleyişe dışarıdan bir el olmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Mobil Uygulamalarla Para Kazanmak

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Neden Düşüyor? başlıklı makalemizde Bitcoin, Ethereum ve Ripple hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı