Kişisel FinansKOSGEB

Genç Girişimci Desteği

Dünyanın en genç nüfusuna sahip olan ülkelerden biri olduğumuzu biliyor muydunuz? Evet, Türkiye’nin genç nüfus sayısı, Dünyanın birçok ülkesinden daha fazladır. Bu durumun ülke olarak avantajı çok elbette ama bir de gençlere sormak lazım. Gençlerin çoğu üniversite sınavlarında istedikleri bölümlere giremiyor. Çünkü eğitim sistemimiz buna uygun değil. Dünyanın pek çok ülkesinde, gençlerin yeteneğine göre girdikleri üniversiteler, Türkiye’de ki eğitim sisteminin bozukluğu nedeni ile yüz binlerce genç her sene büyük umutlar ile girdiği üniversite sınavından eli boş dönmektedir. Üniversiteye girebilenlerin ise çoğu, elinde diploma ile işsiz olarak hayatını sürdürmekte ve aile desteği ile yaşamaktadır. Hepimizin gençlik dönemlerinde iş kurma hayalleri vardı. Şimdiki genç nesilin de bu konuda oldukça fazla girişimleri bulunuyor. Onlar daha şanslı. Çünkü ellerinde internet gibi güçlü bir silah var. Genç girişimci desteği arayan gençler, pek çok konuda destek bulabilmektedir. Bu konuda çok fazla imkân olduğunu ve yapmak istedikleri işi veya projeyi detaylandırıp, ilgili kurumlara sunduklarında, rahatlıkla genç girişimci desteği alabilmektedirler.

Göz atabilirsiniz: Kosgeb iş Planı Nasıl Hazırlanır

Gençler için bir liste hazırladık. Bu listede, destek alabileceğiniz kurumların listesini bulabileceksiniz. Ancak şunu unutmamanız gerekiyor; her kurumun destek şartları farklıdır. Başvuru için istenilen belgeler ve başvuru şartları değişkenlik gösterebilmektedir. En sağlıklı bilgiyi, kurumların web sitelerinden bulabileceksiniz. Şimdiden bol şans diliyoruz tüm gençlere.

Genç girişimci desteği hakkında

Eskiden çocuklarına iş kurmak isteyen anne ve babalar tarla, büyükbaş hayvan ve elinde ne varsa satıp genç girişimci desteği verirlerdi. Şimdi artık satacak tarla da kalmadı, o ayrı bir tartışma konusu. O yüzden gençler kendi başlarının çaresine bakmak için kolları sıvadı ve internet desteği arkalarına alarak, kendilerine maddi destek verebilecek kurumların kapılarını çalmaya başladı. Allahtan bu tarz birçok kurum var da, elleri boş dönmüyorlar çoğu başvurudan.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Desteği ile iş Kurma Ev Hanımlarına Kosgeb Desteği

Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli konu şudur; ben köfte dükkânı açacağım, berber dükkânı açacağım, bakkal dükkânı açacağım diyerek bu kurumların kapılarını çalmayınız. Çünkü bu tarz girişimlere destek vermemektedirler. Bilginiz olsun. Sadece onları heyecanlandıracak, geri dönüşü olduğuna inandıkları iş girişimlerine destek sağlamaktadırlar. O yüzden başvurunuzu yaparken bunları iyice analiz etmeniz gerekiyor. Gerçekten başlarını döndürebilecek bir iş planınız ve girişiminiz varsa, her yerden destek alabilirsiniz, buna inanın. Yeterki yaratıcı olun, azimli olun, yalın bir dil ile projenizi sunun. Mutlaka cevap alacaksınız.

Gençlere yeni iş kurma tavsiyeleri

Hepimizin yaşadığı gençlik dönemi, biraz sıkıntılı bir dönemdir. Evet, eğlencelidir, renklidir, dinamiktir ama kendilerini anlatabilme konusunda bazen yetersiz kalabilmektedirler. En çok ta kendilerine inanan ve güvenen kitleyi bulmakta zorlanırlar. Onlara göre, düşündükleri şey en iyisidir. Mutlaka başarılı olacaktır. Ama her şey dışarıdan göründüğü gibi değildir. Gençler! Biraz gerçekçi olmanız gerekmektedir.Genç girişimci desteğiarayan gençlere bir kaç tavsiyemiz olacak:

  • Sabırlı olun, azimli olun, asla vazgeçmeyin
  • Destek bulamadığınız kişilere asla kızmayın. Herkesin bir sebebi olduğunu unutmayın
  • Kendinizi iyi ifade edin. Kesinlikle çekingen olmayın. Ağlamayana meme yok felsefesini benimseyin
  • Sürekli arayış içerisinde olun. Yenilikçi olun. Kalıplara kısılıp kalmayın
  • Yenilikçi olun. Özgüvenli olun

Genç girişimci desteği veren kurumlar

Kosgeb: http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/1231/girisimcilik-destek-programi

50.000 lirası geri ödemesiz olan, 150.000 liraya kadar girişimci desteği alabilirsiniz. Destek şartları ve başvuru için Kosgeb linkini ziyaret ediniz.

Tusiad: http://tusiad.org/tr/genclik-cg

” Bu gençlerde iş var ” adıyla başlattıkları genç girişimci desteğine başvurabilir ve eğitim kampına katılabilirsiniz.

Kobi A.Ş: http://www.kobias.com.tr

Sanayi alanında girişim planlarınız varsa ve girişim planınız Sanayi Bakanlığı’nca yayınlanan son tebliğe uygun ise, Kobi AŞ’ye girişimci desteği için başvurabilirsiniz.

İŞKUR Girişimci Destek Eğitimi: http://www.iskur.gov.tr/isarayan/giri%C5%9Fimcilik.aspx

Eğitim programı bitiminde, katılımcılara Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi verilir ve verilen bu belgenin, KOSGEB Yeni Girişimci Desteğine başvuruda sunulması mutlaka şarttır

İTÜ Arı Teknokent: http://www.ariteknokent.com.tr/tr/nedir/basvuru

Teknoloji alanında yeni bir projeniz veya girişiminiz varsa, İTÜ Arı Teknokent başvurusu yapabilirsiniz.

Genç girişimci desteği için alternatif öneriler

Elbette her şey kurumların desteği ile bitmiyor. Genç girişimci desteği almak isteyen gençlerin ilk durakları tabiki aileler olmaktadır. Ailenin imkânı varsa, zaten her türlü maddi ve manevi desteği sunmaktadırlar. Ailenizin maddi imkânları kısıtlı ise, kafa dengi bir kaç arkadaşınıza, projenizi paylaşın ve beraber başlayarak projenizi hayata geçirebilirsiniz. Belki bu arkadaşlarınızın ailelerinden maddi destek alabilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın lütfen; arkadaşlığınızı bozmayacak şekilde ortaklık yapın.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Aranıza maddiyat girerse, arkadaşlık ilişkiniz yara alabilir. Aklınızda iş kurma fikri veya planı olabilir. Hemen acele etmeyin. O işle alakalı bir yerde çalışıp, sermayenizi toplayabilirsiniz. Hem iş tecrübesi edinirsiniz, hem bir yandan para biriktirmeye başlarsınız. Armut piş ağzıma düş diye beklemeyin. Hele ki bu zamanda, inanın sadece siz kendinize destek olabilirsiniz. Gençlik hayalleriniz çabucak sönmesin. Dikkatli olmanızda fayda var. Ani karar vermeyin. İnce eleyip sık dokuyun

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı