Parafikir

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Gelir Belgesiz Kredi Çekmek

Bankalar müşterilerine belli oranlarda kredi vermek için ikna etme çalışmalarına girmiştir. Bu ikna çalışmalarının birçok nedeni vardır. Bankalar her yıl hedefledikleri kar düzeyine ulaşmak için çaba harcamaktadır. Bu kar düzeyine ulaşmanın en mantıklı yolu kredi verme çalışmalardır. Bu nedenle bankalar her müşterinin şartlarına uygun kredi paketleri geliştirmektedir. Böylece her müşterinin ihtiyacını karşılamak ve faiz elde etmek mümkün olacaktır.

Bankaların kredi vermek için belli başlı şartları vardır. Ancak bu şartlar her döneme göre farklılık göstermektedir. Tabi ki bu durumunda belli başlı nedenleri vardır.  Mesela kredi faizlerinin yüksek olduğu zamanlarda banka gelirleri daha da artış göstermektedir. Bu sebeple bu dönemde kredi vermek için daha katı şartlar aranmaktadır.

Kredi Çekmek İçin İstenen Belgeler

Bankalar kredi vermek için çok fazla belge istemektedir. Bu belgelerin çeşitlilik göstermesi durumu da söz konusu olabilir. Ancak belli başlı belgeler istenmesi gerekli olacaktır. Bunların en başında tabi ki TC numarasının yer aldığı bir kimlik belgesidir. Kimlik belgesinin yeni olması şarttır. Gelirin belgelendirilmesi, fatura gibi belgeler istenebilecektir. Aynı zamanda da belli sürelerde sigortalı olma şartı arandığı için sigortalı olduğunuza dair de belge isteyeceklerdir. Bunların yanında bankaların kredi notunuza bakacağını unutmamalısınız. Kredi notu kredi almak için gereklidir. Bu nedenle kredi borçlarınızı düzenli ödemeniz ve bankalar ile ilişkilerinizin düzgün olması gerekir.  Çünkü belli bir puanın altına düşen kredi notu sahiplerine kredi verilmeyecektir. Başka bir bankaya da kredi başvurusu yaptığınız zaman aynı cevabı alacaksınız. Çünkü kredi notu bankadan bankaya değişen bir puanlama sistemi değildir. Her banka aynı sistem üzerinden işlem yaptığı için kredi notunuzu her banka görecektir. Bu ayrıntılar ve bankalar ile olan geçmişiniz size kredi almanızı sağlayabilecektir.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek Mümkün Mü?

Gelir belgesi hemen hemen her banka tarafından istenilen aylık gelir miktarınızdır. Gelir miktarınız kredi almanız için son derece önemlidir. Aylık maaş miktarınızın yer aldığı bu belge bankaları oldukça ilgilendirmektedir. Çünkü verilecek kredi maaşınız ile orantılı olacaktır. Maaşınız ile uygun olmayan bir kredi almanız çoğunlukla mümkün olmayacaktır. Kredi çekmek için gelir belgesi temin edemiyorsanız de kredi alabileceksiniz.

Çünkü herkes gelirini düzenli maaş almadıklarından dolayı belgelendiremez. Serbest meslek kazancı gereği aylık kazanılan miktarlar farklılık gösterebilmektedir. Böyle durumlar da söz konusu olduğu için bankalar artık gelir belgesini şart koşmamaktadır. Ama bunun yerine gelirini başka bir şekilde ispatlamaları gerekir. Bu ispatlama şekilleri bankanın talebine kalmıştır. Belgelenemeyen bir gelirinizin olması kredi alamayacağınız anlamına gelmeyecektir. Kredi notunuzun yüksek olması ve gelirinizi ispatlamanız halinde ortada sorun kalmayacaktır.

Gayrimenkuller

 Gayrimenkul gelirlerinizin olması da kredi almanıza yardımcı olacaktır. Düzenli gelirinizin olduğunu bir gelir belgesi ile ispat edemezseniz de de kira aldığınıza dair bir belge ile kredi başvurusu yapabileceksiniz.

Bankalar Gelir Belgesi Olmadan Kredi Verir Mi?

Her banka belgelenmiş bir gelir belgesi olmadan kredi vermez. Çünkü bankaların bazı prensipleri vardır. Bu prensiplerin dışına çıkmak banka için ciddi bir sorun olacaktır. Ama bazı bankalar bu şartı aramamaktadır. Banka için önemli olan gelir belgesi değil ise herhangi bir şekilde ispatlanan gelir de banka için yeterli olacaktır.  Bankaların farklı yollar izlemesinin de bazı programlar dahilinde olduğunu unutmamak gerekir. Gelir belgesi sizin için temin edilemez bir belge ise bu şartı aramayan bankalara kredi başvurusu yapabileceksiniz. İstediğiniz faiz oranlarını da takip etmeniz de fayda vardır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kuveyt Türk Bankası Tohum Kart ve Tarım POS başlıklı makalemizde Kuveyt Türk ve TARSİM hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Furkan dedi ki:

    Ben alamadım kredi. gelir belgesi istiyorlar yada üzerinize herhangi bir tapu

BİR YORUM YAZ