Genel

2020 Gazi Maaşı Ne Kadar, Hakları Nelerdir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Gazilere 2020 yılı itibariyle verilen maaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu ve ayrıca Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Gazi maaşı askerlik yaptığı sürede görev sebebiyle sakatlanan ve işgücü kaybına uğrayan kişiler ile savaşlara katılıp Bakanlar Kurulu Kararı ile gazi olarak kabul edilmiş kişilere verilir.

Kimler Gazi Sayılır?

Bir kişinin gazi olarak kabul edilmesi için devlet tarafından gaziliğinin yasa ile tanımlanmış olması gerekir. Gazi olmak için mutlaka yaralanmak veya belli oranda engelli olmak gerekmez. Örneğin geçmiş yollarda İstiklal Savaşına katılan herkes gazi olarak kabul edildiği gibi daha sonrasında Kore Savaşında belirlenen süre boyunca fiilen savaşmış veya Kıbrıs Çıkarmasına katılmış tüm askerler gazi kabul edilmiştir. Bu kişilere kanunen her yıl memur maaş katsayısı ile çarpılarak bulunan tutarda maaş ödenir.

Diğer yandan harp malulleri ile terör gazilerine maaş bağlanma usulü arasında fark vardır. Harp malullerine yani kanunen belirlenen savaşlarda fiilen savaşmış kişilere gazilik maaşı bağlanırken kişilerde muhtaç olma durumu aranmaz. Yani bu kişiler geliri olsun olmasın gazilik maaşı alır ve gazilere tanınan tüm haklardan faydalanırlar.

Diğer yandan terör gazileri ise malullük veya muhtaçlık durumda gazi maaşı alabilir. Ayrıca terör gazisi sayılabilmeleri için %60 oranında işgücü kaybı şartı da söz konusudur.

Ayrıca 2020 bakıcı maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Gazi Olma Şartları Nelerdir?

Gazi olarak maaş alabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • İstiklal savaşına katılmış istiklal madalyası sahipleri. Ancak günümüzde İstiklal savaşı gazisi kalmamıştır.
 • 1953 yılında Kore savaşına katılmış kişiler,
 • 1974 yılında Kıbrıs harekâtına katılmış kişiler,
 • Terörle mücadelede işgücü kaybına uğrayacak şekilde yaralanmış olan kişiler.

Gazi maaşı aynı zamanda gazi emekli maaşıdır. Aslında gazi maaşı gazi olan kişilere verilmiş bir nevi erken emeklilik hakkıdır. Buna göre gazi olan bir kişi gazi olduğu zaman çalışma süresi ne olursa olsun 30 yıl prim ödemiş gibi sayılır ve bu şekilde emekli maaşı alır. Diğer yandan gazilere rütbelerinin üç rütbe üstü emeklilik maşı ödemesi yapılır. Örneğin bir kişi yüzbaşı rütbesinde iken gazi olursa emekli maaşını albay rütbesinden emekli olmuş gibi alır.

Ayrıca gaziler vefat ettiğinde şayet başka bir gelirleri yoksa hayatta kalan eşleri gazi emekli maaşlarının %75’ini alacaktır. Ancak gazinin eşi evlenir veya başka bir yerden gelir elde ederse bu maaş kesilir.

Gazi Maaşı Kaç Paradır?

Gazilerin aldıkları aylık maaş tutarı görev ve emekli olduğu rütbeye göre değişmekle birlikte ortalama 3500 ile 4500 TL arasındadır. Diğer yandan 2013 yılından önce 3600 gün prim ödeme şartı ile emekli olabilen gaziler bu tarih itibariyle 5000 gün prim ödeyerek emekli olabilmeye başlamıştır.

Diğer yandan çalışamayacak durumda olup sosyal güvencesi olan gazilere memur maaş katsayısı ile çarpılan tutar kadar yani 5750 x 0,146 = 839 TL ödeme yapılır.

Sosyal güvencesi olmayan ve emeklilik hakkı elde edememiş gazilere ise asgari ücret kadar ödeme yapılır.

Gazilerin Maaş Dışı Hakları Nelerdir?

Gazilerin maaşlarının haricinden sahip oldukları haklar aşağıdaki gibidir:

 • Gazilerin gazi maaşı haricinde çocukları ve eşlerine ücretsiz sağlık hizmeti sağlanır.
 • Ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanırlar.
 • Gazi çocuklarına askeri okul girişlerinde öncellikli hak ve ek puan verilir.
 • Gazi çocuklarından üniversite harcı alınmaz.
 • Belediyelerce gazilerin su faturaları %50 indirimli yansıtılır.
 • Gazi çocukları devlet yurtlarından ücretsiz yararlanır.
 • Gaziler spor müsabakalarına ve devlet tiyatrolarına ücretsiz girer.
 • THY uçuşları gazilere indirimlidir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar? (Hizmet Sürelerine Göre) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı