Genel

Ford Personel Alımı Başvurusu

Ford eleman alım başvuruları firma bünyesinde bulunan birimler için, nitelikli elemanlar açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Her yıl firma yetkilileri tarafından hazırlanan ve planlanan iş bütçelerine göre, belirlenen birimlerde ki eleman ihtiyaçlarına göre başvurular açılmaktadır. Ford Otosan Koç grubuna bağlı bir firma olmakla birlikte, günümüz Türkiye’sinin otomotiv anlamında en büyük yetkili üretim şirketi konumundadır.

Bu sebepten dolayı şirket, her geçen gün artan iş yoğunluğu ve üretim kapasitesinden dolayı nitelikli eleman ihtiyacına gereksinim duymaktadır. Başvurular genellikle, yaz aylarında çok daha sık görülmekle birlikte, adayların değerlendirilmesi firma insan kaynakları yetkilileri tarafından büyük bir titizlikle yapılmaktadır. Ford Otosan Türkiye’de ki otomotiv sektörü göz önüne alındığında, ülkede ki en büyük istihdam kaynağı yaratan şirket pozisyonunda bulunmaktadır. Günümüzde birçok otomotiv mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi vb. mühendislik dallarından mezun olan kişilerin, ilk tercihi Ford Otosan olmaktadır. İlan başvurularını, popüler iş arama sitelerinden veya resmi internet sitelerinden takip edebilirsiniz.

FLO personel alımı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ford Personel Alımı Başvuru Formu Ve Detayları Nelerdir?

Ford eleman alımı başvuru formları ve detayları her yıl, iş ilanlarının yayınlanmasının ardından aday bilgilendirici dokümanların yanında verilmektedir. Verilen dokümanların, adaylar tarafından dikkatle incelenmesi başvuru hakkında, gerekli detay bilgilerin edinilmesi açısından çok önemlidir. Firma yetkilileri tarafından, başvuru sürecinde mutlaka istenilen formda çeşitli özlük bilgileri, yetenekler, istekler, ikametgâh, mezuniyet dereceleri vb. alanlar bulunmaktadır. Bu alanların adaylar tarafından dikkatlice ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir.

Ford Otosan yayınladığı ilanlarda genellikle, sektörle alakalı olan belirli başlı meslekleri çok daha sık tercih etmektedir. Bunların başında otomotiv mühendisliği, makine mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği gelmektedir. Belirtilen meslek dallarında, lisans derecesinde mezun olan kişilerin Ford Otosan firması tarafından tercih edilme oranı, diğer mesleklere göre çok daha fazla olmaktadır. Bu meslek dallarına sahip adayların, başvuru formunda gerekli teknik özelliklerini açıkça bildirmesi, değerlendirme sürecinde adayın lehine olan ve tavsiye edilen bir durumdur. Formların elde edilmesi için, süreçle ilgilenen kişilerin sık sık iş ilanlarını takip etmesi gerekmektedir.

Ford Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Ford eleman alımı başvuru şartları Türkiye’de bulunan pek çok güçlü firma gibi, kendi web sitesinden yayınlanmaktadır. Firma bünyesinde ki personel alımları genellikle düzenli olarak değil, ihtiyaç durumlarında yayınlanmaktadır. Bununla beraber, Ford firmasının her personel ihtiyacında alım şartları aynı olmamaktadır. Firma da bulunan pozisyonlar değişkenlik gösterdikçe, başvuru şartları da değişmektedir. Buna örnek olarak bir mühendis alımında ki başvuru şartları ile bir avukatın başvuru şartları aynı olmamaktadır. Fakat kaba şekilde, Ford firmasının başvuru şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İlgili pozisyon ile ilgili ön lisans veya lisans mezunu olmak
 • İyi derecede İngilizce bilmek
 • Başvurulan pozisyon hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olmak
 • Başvurulan pozisyon ile ilgili genellikle 2-3 yıl tecrübe sahibi olmak
 • Takım çalışmasına uygun olmak
 • Yoğun çalışma temposuna ayak uydurmak
 • Başvurulan pozisyonu ilgilendiren aletlerin kullanımında iyi olmak

Ford Otosan Güç Takımı Nedir?

Ford Otosan güç ekibi birçok kişi tarafından, adı duyulmuş fakat içeriği bilinmeyen konuların başında gelmektedir. Ford Otosan güç takımı, en basit tabirle üniversite öğrencilerine yönelik 2 günlük bir kariyer etkinliği olarak tanımlanabilir. Genellikle Şubat ve Mart ayları arasında başvuru kabul edilen etkinlik, başvuran öğrenciler arasından sözlü videolu değerlendirme aşamalarından seçilen, 25 mühendislik öğrencisinin oluşturduğu bir takımdır. Seçilen öğrenciler, Gölcükte ki Ford Otosan kampında ağırlanır ve burada sektör hakkında detaylı bilgiler elde eder.

Ford Otosan güç takımına katılmak isteyen mühendislik öğrencileri, belirtilen aylarda resmi internet sitesinden başvurularını yapabilmektedir. Başvurular hakkında detaylı bilgileri, yine Ford resmi sitesinde bulabilirsiniz. Firma değerlendirme sürecinde, çok titiz davrandığı için adaylar bu sürece çok dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Ford Otosan Güç Takımı Etkinlik Konuları Nelerdir?

Ford Otosan güç ekibi etkinlik konuları firma yetkilileri tarafından, titizlikle hazırlanmakta olup çok çeşitli konuları kapsamaktadır. Bu konular Ford şirketinin, Gölcük ilçesinde bulunan tesislerinde seçilen adaylar ile tartışılıp, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmaktadır.

Güç takımı etkinlik konularını, kabaca şu başlıklar altında toplayabiliriz;

 • Her departmandan gelen mühendisler, öğrenci arkadaşlara kendilerini tanıtıp tecrübelerini paylaşır
 • Çeşitli yönetici ve müdür panelleri gerçekleştirilip, bilgi alışverişi sağlanır
 • Akşam yemekleri, üst düzey yöneticiler eşliğinde yenmektedir.
 • Akıllı teknolojiler ile alakalı sunumlar gerçekleştirilir
 • Öğrencileri tanımaya yönelik oturumlar yapılır

Ford Otosan güç takımına katılmaya hak kazanan öğrenciler, Ford personel alımı süreçlerinde değerlendirilirken ön plana çıkmaktadır.

Evkur iş başvurusu bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Ford Personel Alımı Çalışma Şartları Nasıldır?

Ford eleman alımı çalışma koşulları genel olarak düşünüldüğü zaman, sektörde var olan şirketlerden çok daha iyi şartlara sahip olmaktadır. Ford firması vizyonu ve misyonu gereği, personellerine gerekli çalışma alanlarını sağlamak, sosyal yaşantılarını düzenlemek ve bu sayede maksimum verim elde etmek amacıyla, çalışanlarına birçok hak sunmaktadır.

Çalışanlara sunulan bu haklardan en fazla tercih edileni ve adayların başvurularında etkili olanı, verilen sosyal haklar olmaktadır. Ford firması çalışanlarına giyim, eğlence, yemek ve çocuk vb. yardımlar gibi, birçok farklı alanda destek olmaktadır. Ford firmasında çalışan her bir personel, verilen bu ayrıcalıklı sosyal haklardan yararlanabilmektedir. Bunun dışında, sektör gereği çalışma şartları genellikle sanayi ortamları olmaktadır. Bu sebeple adayların, çalışma ortamını göz önünde tutarak başvurularını tamamlamasında fayda olmaktadır.

Ford Personel Maaşları Ne Kadar?

Ford eleman ücretleri firmada çalışılan pozisyonlara göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Bununla beraber firma, iş kanunları çerçevesinde asgari ücretten düşük ücretli personel çalıştırmamaktadır. Günümüz şartlarında Ford Otosan firmasında çalışan yeni mezun mühendis, aylık ortalama 3500-5000 TL arasında ücret almaktadır. Konu ile ilgilenen kişiler, Ford personel alımı başvuru ilanlarından çok daha detaylı bilgiler elde edebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan FLO Personel Alımı Başvuruları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı