Krediler

Findeks Nedir ve Ne işe Yarar? Findeks Hakkında Bilgi

Bilhassa kredi çekmek isteyen ya da finansal vaziyetini merak eden kişilerin sıkça karşısına çıkan Findeks platformunun ne işe yaradığından söz edeceğim. Yani Findeks nedir ve Findeks ne işe yarar gibi sorularınızın yanıtını bu yazımda bulabilirsiniz. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından oluşturulan finansal bir platformdur. Kredi Kayıt Bürosu ise ülkemizdeki dokuz değişik bankanın ortağı ve ortağı bulunduğu bir anonim şirket. Aslında ABD’de uzun senelerdir başarı ile yapılan kredi notu uygulamasının Türkiye yansıması diyebiliriz.

Findeks kurulana kadar ülkemizde bankalar arasında realite ve tüzel kişilerin verilerinin bu kadar birleşik bulunduğu bir platform yoktu. Ancak kara liste olarak isimlendirilen bir program söz konusuydu. Şimdi ise Findeks vasıtası ile şahısların kredibilite bilgisi oldukça basit ulaşılabilir  bir veri olmaya başladı. Artık “bana neden kredi çıkmıyor?” sorusunun yanıtına birkaç tıklama ile ulaşmanız olası. Son 5 sene içinde bankalarla ne kadar içli dışlıysanız hepsini görebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

Findeks raporlarında 1 ile 1900 arasında bir değerlendirme neticesi meydana çıkıyor. Bu değerlendirmede 1 en düşük, en negatif doğrultu, 1900 ise en iyi doğrultu oluyor. Yani Findeks raporlarında 1900’e ne kadar yakın bir netice aldıysanız, kredibilite durumunuz, kredi notunuz o kadar yüksek demek oluyor. Ayrıca raporlarında Türkiye ortalamasını da görebiliyorsunuz. Findeks’in data zemini içinde her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ve tüzel kişiliklerinin finansal vaziyetine kadar bütün ayrıntılar yer almakta. Ancak ben bu yazımda tüzel kişilerin vaziyetinden değil, gerçek kişilerin Findeks ile neler yapabileceğine değineceğim. Mobil programı vasıtası ile akıllı telefonu olan herkes, Findeks raporu alabilir.

Bu sayede finansal vaziyetini tek bir ekrandan öğrenebilir. Findeks fiyatları fazlası şahıs içerisinde lüzumsuz görülebilir fakat oldukça yararlı bulgular içerdiğini belirtmek istiyorum. Bazı bulgular, Findeks sistemine anlık olarak yansımıyor. Örneğin yeni çektiğiniz bir krediniz derhal aynı gün içinde Findeks’te görünmeyebilir. Şahıslar başka bir deyişle realite şahıslar (vatandaşlar) Findeks kullanarak alttaki hizmetlerden faydalanabilir.

Findeks hizmetleri

Risk Raporu
Findeks Kredi Notum (4,72 ₺)
Risk Raporum (4,72 ₺)
Notlu Riziko Raporum (8,85 ₺)
Çek Raporu
Çek Endeksi (4,72 ₺)
Çek Raporum (4,72 ₺)
Endeskli Çek Raporum (5,90 ₺)

Ücretlerin zaman içinde değişkenlik gösterebileceğini belirtmek istiyorum. Ağustos 2017 bakımından Findeks ücretleri yukarıda açıkladığım şeklinde. Ayrıca Findeks, Web sitesi üstünden paket şeklinde de rapor satışı yapıyor. Bu sayede çok sayıda raporu henüz makul fiyatla alabilmek olası oluyor. Ödeme ise kredi kartı ile yapılabiliyor. En son bu fiyatlara KDV dahil. Yukarıda bulunan Findeks hizmetlerinden her yararlanmak istediğinizde bu fiyatları yeniden ödemeniz gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Düşükler Kredi Nasıl Alır ?

Örneğin “Findeks Kredi Notum” hizmetini 4,72 ₺ ödeyerek satın aldınız. Aradan 3 ay geçti ve yeniden bakmak istediniz. Eski raporunuzu Findeks’e giriş yaptığınızda görebilirsiniz fakat aradan geride bıraktığımız 3 ayda kredi notunuz düştü mü yok ise kredi notunuz yükseldi mi öğrenmek içinde yeniden 4,72 ₺ ödemek durumundasınız.

Findeks Güvenilir mi?

Findeks, Anapara Pazarı Heyeti doğrulusunda yetki verilmiş bir platformdur. SPK ile Findeks arasındaki işbirliği bu platformu güvenilir kılar. Ayrıca başta da bildirdiğimiz gibi Findeks, KKB A.Ş. tarafından oluşturulmuş bir platformdur.
Dolayısıyla güvenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Nedir? Kredi Neden Çekilir? başlıklı makalemizde Kredi, kredi neden çekilir ve kredi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı