Banka Dışı Finans

Faturalı Hatta Kredi Güvenilir mi?

Günümüzde bir çok kişi bankalardan kredi alamadığından dolayı, Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom (Avea) faturalı hattı ile kredi çekmek istemektedir. Bankalar aracılığı ile kredi alımı sağlayamayan bireylerin güvenilir yöntemlerden bir tanesi olarak bilinen faturalı hatta kredi alımını uygulamaları tavsiye edilmektedir. Faturalı hat üzerinden alınmış olan kredinin 6 ya da 12 aylık ödeme süreçleri içerisinde rahat bir planına sadık kalarak geri ödemesinin yapılması, bireyin nakit ihtiyacının anlık olarak karşılanmasına da yardımcı olur.

Göz atabilirsiniz: Faturalı hatta kredi veren yerler

Danışman firma aracılığı ile alınabilecek bu hizmetten bireylerin düşük faiz oranları ile yararlanabilmeleri mümkün olur ve oldukça güvenilir bir yöntemdir. Faturalı hat üzerinden kredi alımı sağlayabilmek için öncelikli olarak bireyin son 3 aylık faturasını gününde ödemiş olması gerekir. Danışman şirket tarafından ya da bağlı bulunulan operatör firmasının mağazalarından faturalı hatta tanımlı olarak cep telefonu alabilmek mümkün olmaktadır. Bu cihazı bir başkasına ya da aracı kurumlara satarak nakit ihtiyacı karşılanabilir.

Faturalı hatta kredi alımı yapılırken başvurulacak olan yer; mutlak suretle yetkili operatör mağazalarıdır. Cihazları kontratlı olarak alabilirsiniz. Ancak ödeme kabiliyetiniz yok ise bu işleme kredi çekme şeklinde bakmamalısınız. Aldığınız cihazın hediye edilmesi, satılması tamamen sizin tasarrufunuzdur. Aldığınız cihazı satmak için herhangi bir zaman dilimi bulunmuyor. Bununla ilgili herhangi kısıtlayıcı kanun yoktur.

Cihazınızı satmak istediğinizde cihaz alım satım belgesini imzalatmalı ve bir nüshasını saklamalısınız. Faturalı hat kullananların faturalı hatta kredi kullanabilmeleri için kefile ihtiyaçları yoktur. Faturalı hat sahibi bir müşteri kefil göstermeksizin operatörlerin finans şirketlerinden kredi kullanarak cep telefonu satın alabilir. Bankalara göre hem masraf sigorta vb. ödemeler olmadan hem de çok daha kolay alınan bir kredidir. Kefilsiz cep telefonuna kredi alanlar telefon faturasına yansıyan taksitlerle operatörlerden alınan krediyi uygun koşullarda geri ödemektedir.

Faturalı Hat Üzerinden Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faturalı hat üzerinden kredi işlemi sırasında sizlerden herhangi bir ön ödeme veya kapora talep edilmez. Bunları talep edenlere lütfen itibar etmeyiniz.

Bulunduğunuz lokasyondaki operatör ile iletişime geçiniz.

Faturalı hat üzerinden aldığınız telefonu satacaksanız, kutusunu açmadan satış yapmalısınız. Bu sayede daha güvenli bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz.

Aylık geliri iyi olan, ödemekte sıkıntı yaşamayan vatandaşların bu yöntemden yararlanmalarını tavsiye ederiz. Satın almış olduğunuz telefonun farklı kanallar üzerinden satışını gerçekleştiremezseniz, operatörlerden herhangi bir hak talep edemezsiniz.

Göz atabilirsiniz: Acil para lazım nasıl bulurum?

Nüfus cüzdanınızın fotokopisini hazırlayarak, 2. El cihaz alım/satım belgesi doldurmalı ve Uluslar arası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI) belirtilerek cihazı kime sattığınızı belgelendirmelisiniz.

Bayiden Faturalı Hat Üzerine Kredi Nasıl Alınıyor?

Faturanız hangi operatörünüze bağlıysa bu operatörün bayisine gidiyoruz. Vodafone hattınız varsa bir Vodafone bayisine giderek hat üzerine telefon almak istediğinizi ve bu telefonu satarak paraya çevirmek istediğinizi belirtin. Telefon bayisindeki personeller size gereken yardımı ve desteği sağlayacaklardır. Faturalı hat üzerine telefon alabilmeniz için telefon bayide bulunan kredi notunuzun iyi çıkması gerekmektedir. Telefon bayileri de aynı bankalar gibi çalışır ve fatura ödemelerinizi düzenli yaptıysanız hat üzerine telefonu size verirler.

Göz atın: Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır?

Yine herkesin faturasına bağlı olarak belli bir kredi limiti bulunmaktadır. Bu puanlara bakılarak hangi puana kadar hangi telefonları alabileceğiniz de belirtilmektedir. Örneğin iyi bir puanı bulunan kişi faturalı hat üzerine İphone X marka cep telefonunu alarak, 5 bin tl gibi bir fiyata (yaklaşık bir fiyatta olabilir) kutusunu açmadan satabilir. Tabi burada dikkat etmeniz gereken nokta aylık taksit tutarınız ve telefonun size ne kadara mal olacağıdır.

Bu hesaplamayı yaptıktan sonra telefon bayisinden puanınıza göre bir telefon alarak isterseniz sahibinden.comletgo.com gibi ilan sitelerinden de bu telefonu “sıfır” olarak gösterebilir ve satabilirsiniz. Çok acelem var, acil para lazım diyen kişiler telefonu en yakın ikinci el telefon alan telefon bayilerine giderek satabilirler. Ancak bu bayiler cihazları oldukça düşük fiyata alacaklarından dolayı size önerimiz facebook.com gruplarından veya yukarıda bulunan ilan siteleri aracılığıyla satış yapmanızdır.

İşlemlerinizi mutlaka yetkili operatörlerden, bizzat kimliğiniz ile yapmanız gerekmektedir. İşlemleri, operatörün SGK’lı yetkili personeline aklınıza gelebilecek bütün soruları sorarak, tüm detayları ayrıntıları öğrendikten sonra yapmanızı tavsiye ediyoruz. Uzaktan bayiye gelmeden işlemleri yapıp paranızı hesabınıza yollayabileceğini belirten kişiler mevcuttur. Google ve Facebook’un reklam ilkelerindeki açıklardan yararlanılarak, yanıltıcı ve sahte reklamlar verilebilmektedir. Bu kişiler kayıtsız şartsız kredi, geri ödemesi olmayan kredi ve benzeri şekillerde yanlış ve yanıltıcı haberler ile bir çok kişinin ilgisini çekmektedir.

Bu tür reklamlara asla itibar etmemeli, bu numaralar bir seferlik bile olsa kesinlikle aranmamalıdır. Merak edip arayanların telefon bilgileri kayıt altına alınarak, ilerleyen zamanlarda acil para ihtiyacınızdan faydalanılıp, dolandırma amaçlı geri aramalar yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Faturalı Hatta Anında Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı