Banka Dışı Finans

Faktoring Sektörünün Cirosu 4’te 1 Arttı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Factors Chain International (FCI) Başkanı ve Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili olan Çağatay Baydar yaptığı açıklamada faktoring sektörünün geçtiğimiz yılda %25 oranında bir ciro artışına sahip olduğunu söyledi. 2017 performansı ve 2018 yılı tahminlerini de açıklayan Baydar faktoring sektörünün işlemlerinin %80’ini yurtdışı işlemlerin oluşturduğunu da açıklamalarına ekledi.

Ülke Ticareti ve Faktoring Sektörü

Sektörde iş hacmi ülkenin ticareti ile direkt olarak bağlantılı olduğundan dolayı faktoring sektörü ticareti finanse ettiği Çağatay Baydar tarafından açıklandı. Ayrıca yapılan birkaç istatistiksel bilgiyi de aktaran Baydar ülkenin milli gelirinin karesini alarak mevcut yıldaki faktoring sektörünün büyümesini bulabilirsiniz dedi. Yapılan bu hesaplamaya örnek olarak %8 yada %9’luk büyüme yaşanılan yıllarda cironun ortalama %70 arttığı görülüyor. Diğer yandan ise ülke ekonomisi %5 daraldığı zaman cironun %30 oranında küçüldüğü de görüldü. Verilen bu bilgiler doğrultusunda ülkenin durumunu öğrenmek isteyenlerin faktoring sektöründeki büyümeye bakmaları yeterli olacaktır.

Türkiye’de Faktoring Sektörü

Ülkemizde milli gelire oranın faktoring sektörü için %6’nın üzerinde olduğu Avrupa’daki benzer ülkelerde bu oranın ise %10 seviyelerinde olduğunu söyleyen Çağatay Baydar bu oranı yakalayabilmek için faktoring sektörünün iş hacminin %50 artması gerektiğini özellikle vurguladı. Faktoring ağırlıklı olarak KOBİ’lere hizmet vererek finansmana ulaşmayı kolaylaştırıp yeni projeler üzerinde çalışıldığı da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

İlginizi çekebilir: DenizFaktoring’den Çekin Vadesini Beklemeye Son!

Faktoring sektörünün geliştirdiği ‘’Tedarik Zinciri Finansmanı’’ hem ciro hem de uygulama açısından ticaretin döngüsünü desteklediği görüldü. Bu sistem ile tedarikçilerin satış yaptıkları alıcının kredi durumundan faydalanarak finansal kuruluşlardan vade beklemeden gerekli olan finansmanı alarak nakit akışını düzenlemesi sağlandı.

150 Milyar TL İş Hacmine Yaklaşıldı

Faktoring sektörü 2017 yılını 2016 yılına göre çok daha iyi bir şekilde geçirdiği özellikle 2016 yılında karlılık oranın çok düşük olduğu açıklandı. Özellikle batık kredilerin faktoring sektörünü olumsuz etkilediği 2016 yılı sonrasında yeniden iyi seviyelere 2017 yılında gelindi. 388 şube 61 şirket ve 4.800 çalışan ile çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan 500 bin firmanın ticaretine faktoring sektörü aracılık ediyor. Belirtilen tüm bu finansmanların iş hacminin yaklaşık 150 milyar TL olduğu Çağatay Baydar tarafından belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı