Banka Dışı Finans

Faktoring Sektörüne E-Fatura

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yaptığı yeni açıklamada Faktoring işlemlerinde uygulanacak olan esas ve usuller de değişikliğe giderek e-fatura ile e-arşiv tanımlamalarını ekledi. Resmi Gazete ‘de yayımlanan yönetmeliğe göre fatura ve arşiv bilgilerinin kağıtlar yoluyla değil de merkezi bir sistem yoluyla kayıt altında tutulması sağlanacak.

E-Fatura İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Faktoring işlemleri yapan kuruluş müşteri yetkililerince imzalanmış olan fatura bilgileri ve alacak bildirim formunu bu sisteme göre temin edecek. Fatura bilgileri Merkezi fatura kayıt sistemine kaydedilerek sistemi aracılığı ile faturanın mükerrer olup olmadığı kontrol edilerek Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından teyit edilecek. Özellikle yapılan açıklamada BDDK yönetmeliği kapsamında oluşturulmuş olan faturaların imajları hariç olmak şartı ile fatura aslı imajları yapılacak denetimlerde muhafaza edilecek. Bu şekilde belgede sahteciliğe yer vermemek amacı hayata geçirilmiş olacak ve garantili ihracat ile ithalat faktöringi kuruluş ile borçlu arasındaki problemleri daha hızlı bir şekilde çözecek.

Leasing Şirketleri 2017 Yılı Kar Miktarları

BDDK resmi gazetede yayımlandı bilgiler de ayrıca finansal kiralama şirketlerinin 2017 yılındaki elde ettiği kar ve büyüklük oranını açıkladı. Verilen bilgilere göre 54.469 milyon TL aktif büyüklüğe ulaşan finansal kiralama şirketlerinin toplamda net kar oranlarının 881 milyon TL olduğu açıklandı. Verilen bu rakam içerisinde Leasing şirketleri 49.472 milyon TL kiralama alacağına ve 982 milyon TL net takip alacağına sahipler. Verilen rakamları detayları ise şu şekilde;

  • Faktoring şirketlerinin aktif büyüklüğü 36.614 milyon TL alacakları 34.717 milyon TL ve net alacakları 160 milyon TL olarak belirlendi.
  • Verilen rakamlara göre Faktoring şirketlerinin dönemsel net kârı 700 milyon TL olduğu görülüyor.
  • Tüketici finansman şirketleri hakkında BDDK tarafından verilen rakamları ise aktif büyüklüğünü 35.135 milyon TL net takipteki alacakların 543 milyon TL ve finansman kredisi alacaklarının 30.491 milyon TL olduğu belirtildi. Verilen bu rakamlara göre dönemsel net karın 464 milyon TL olduğu hesaplanıyor.

Finansal kiralama şirketlerinin 2017 yılı içerisinde büyüme oranının ciddi bir rakamı ulaştığı görüldüğü için ekonomik olarak 2018 yılına bu rakamların olumlu yansıyacağı uzmanlar tarafından analiz edildi. Kayıt altına alınan faturalar kiralama şirketleri ile verecekli arasında güveni sağlarken Leasing şirketlerinin büyüme oranı da dönemsel olarak artmaya devam edecek.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı