Genel

2020 Fakirlik Maaşı Ne Kadar, Başvuru Nasıl Yapılır?

2020 fakirlik maaşının miktarı Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Bu yıl fakirlik maaşı için yapılan %15 zam ile birlikte ödenecek tutar 817 TL’dir.

Fakirlik Maaşına Başvuru Nasıl Yapılır?

Fakirlik maaşından yararlanmak için yapılacak başvuru aşamaları aşağıda sıralanmıştır:

 • İstenilen şartlara uygun olup olmadığını belirlemek,
 • Gereken belgeleri hazırlamak,
 • Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurmak
 • Başvuru formu doldurmak,
 • Başvuruyu kurumdan veya internet sitesinden takip etmek.

Başvuru, bulunulan yerin Vakıflar Müdürlüğüne giderek, posta ile ya da Vakıflar Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılabilmektedir. Başvuru durumu müdürlüğünden internet sitesinden ya da E-Devlet sisteminden kontrol edilebilmektedir. Her haneden  yalnızca bir kişiye fakirlik maaşı bağlanabilmektedir. Ayrıca içinde çocuk bulunan hanelerde, her çocuk için ayrı ayrı eğitim yardımı yapılmaktadır. Fakirlik maaşı süre kısıtı olan bir yardım değildir. Kişinin kendisi feragat edene kadar veya aksi durumların tespiti gerçekleşene kadar her ay vatandaşın hesabına yatmaya devam etmektedir.

Ayrıca 2020 diş hekimi maaşı bilgilerine de bakabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları Neler?

Fakirlik maaşına başvurabilme şartları şunlardır:

 1. Öksüz veya yetim yardıma muhtaç bir çocuk olmak,
 2. %40 üzerinde engel durumunun bulunması,
 3. Herhangi bir sosyal güvencesi olmamak,
 4. Herhangi bir gelire sahip olunmayacak,
 5. Mahkeme kararı ya da kanunlar gereğince bakım altına alınmamış bulunmak,
 6. Gelir getiren herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mal sahibi olmamak,
 7. 65 yaşını geçmesine rağmen emekli olamıyor olmak.

Fakirlik maaşına başvuru yapabilmek için fakirlik belgesi gerekmektedir. Bu belge ikamet edilen yerin muhtarlığınca verilmektedir. Eğer herhangi bir yerde ikamet kaydı bulunmuyorsa, yani başvuracak kişi evsiz ise, bu durumu resmi evraklar ile ayrıca belgelemek gerekmektedir. Başka gelir kaynağı olmaması şartı bulunsa da, çocuklara verilen eğitim desteğinin yanı sıra, çocuğa başka bir kurumdan burs benzeri yardım bağlanması, bu ödeneğin kesilmesine sebep olmayacaktır. Engellilik durumunda yetkili hastanelerden alınan engel belgesi formun yanında ibraz edilmelidir. Fakirlik maaşı formu doldururken, devletin kişinin yoksulluk durumunu her yönden araştırabilmesi için extra şahsi rıza beyanı verilmesi şartı vardır.

Fakirlik Maaşı Hangi Bankadan Çekilmektedir?

Fakirlik maaşının çekilebileceği banka PTT Bank ve Ziraat Bankası’dır. Başvuru sonrası, onaylanması durumunda kişinin adına bakanlık tarafından PTT Bank/Ziraat Bankası’nda hesap açılmaktadır. Her ay bu yardım parası PTT Bank/Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Parayı çekebilmek için kişinin kendisinin Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile PTT/Ziraat Bankası’nda bulunması gerekmektedir. Yatırılan fakirlik maaşı için PTT Bank maaş kartı vermemektedir. Fakat talep edilmesi durumunda Ziraat Bankası bu maaşın rahatlıkla çekilebilmesi için banka kartı çıkarmaktadır. Fakirlik maaşı bir devlet yardımı olduğu için üstüne haciz konulamaz, ipotek edilemez, askıya alınamaz. Üstünden kredi çekilemez, çeklere teminat gösterilemez ve başka şahıs hesaplarına devir işlemi sağlanamaz.

Fakirlik Maaşı Hangi Durumda İptal Olur?

Fakirlik maaşının iptal edilebileceği durumlar şunlardır:

 1. Verilen belgelerin sahte olduğunun tespit edilmesi,
 2. Gelir durumunun artışının tespit edilmesi,
 3. Kişinin kendinin gerekli kurumlara müracatı ile hakkından feragat etmesi,
 4. Başvuran kişi kız ve bekar ise maaş almaya başladıktan sonra evlenmesi,
 5. Eğitim yardımı verilen çocukların, yardım aldıkları dönemde eğitimi sona erdirmesi.

Verilen belgelerin sahte olması, TCK gereğince suç kapsamına girdiği için tespiti ve fakirlik maaşının kesilmesinin akabinde kişi hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. Bu durum karşısında Başbakanlık Vakıflar Müdürlüğü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kişiden geriye dönük ödenekleri talep etme hakkı mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan 2020 Diş Hekimi Maaşı Ne Kadar, Çalışma Şartları Nasıldır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı