Genel

Fakirlik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır ?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İktisadi kanunların ve araştırmaların sonucunda, elbette bir toplumdaki bütün vatandaşların iş bulması ve çalışması beklenmez. Bu durum ulaşılması güç bir ütopyadır. Bundan dolayı, devletler bünyelerindeki vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamayı, sosyal devlet olmanın gereklerinden görmüşlerdir. Devletler vatandaşlarına bu yüzden belirli yardımlar yapmakta ve bu sayede kişiler arasındaki adaletsiz dağılımı değiştirmeye çalışmaktadır. Devletler bu yardımları nakdi veya temel besin maddeleri olarak gerçekleştirebilir.

Ülkemizde, açlık sınırının altında yaşayan insanların temel besin maddeleri ve gerekli finansmanı devletimiz tarafından imkan olduğu miktarda karşılanmaktadır. Eylül 2018 verileriyle beraber açıklanan TÜİK verilerinde; dört kişilik bir ailenin sağlıklı yaşamını sağlayacak en az gelir değeri 1800 TL civarlarında belirtilmiştir. Bu yüzden de devlet, işsiz ve bu kadar meblağın hanesine girmediği vatandaşlara belirli konularda yardımda bulunmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Evde Örgü işi Yaparak Para Kazanma

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kişilerin bu belgeyi almaları için öncelikle bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Öncelikle bu belgeye başvurmak isteyenler 18 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmak zorundadır. Bunun yanında bu kişilerin herhangi bir şekilde sosyal güvencesi bulunmamalıdır. Aynı zamanda belge sahibinin üzerine herhangi bir mal varlığı kayıtlı olmamalıdır. Tüm bu şartları sağlayan düşük gelirli vatandaşlar, fakirlik belgesini alabilecektir.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi, toplumsal adaletin sağlanması için gerekli olan sosyal yardımları sağlama amacıyla oluşturulmuş bir uygulamadır. Bu sayede kişilerin sosyal destek alarak, eksiklikleri bir nebze olsun kapatılmaya çalışılmaktadır. Muhtarlıklar, fakirlik belgesi vermek için görevlendirilmiş tek yetkili organdır. Kişiler uygun şartları taşıdıkları takdirde, ikamet ettikleri bölgedeki muhtarlara giderler ve nüfus cüzdanlarıyla beraber başvuruda bulunurlar. Başvuru yapılırken, başkası adına işlem yapılmaz. Günümüzde muhtarların bölgesindeki insanları tanımasından dolayı, resmi evrak prosedürüne gerek duyulmayan zamanlar da olmuştur.

İlginizi çekebiliriz: Evlere işveren firmalar

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Kişilerden muhtarlığa başvuranlar, muhtarın istemesi halinde herhangi bir sosyal güvencelerinin ve mal varlığının olmadıklarını kanıtlayacak evrakları sunmak zorundadırlar. Tüm bu evrakların teslim edilmesinden sonra, muhtarlık sistemler üzerinden gerekli kontrolleri sağlayacak ve bilgilerin doğruluğunu araştıracaktır. Onay işleminden sonra kişiye bu belge verilecek ve sosyal yardımların kendisine ulaştırılması sağlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Temizlenir? başlıklı makalemizde Banka Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir, Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Temizlenir ve kredi sicilinin bozulması hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı