Parafikir

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

kredi veren bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Bankalardan faizli kredi almak istemeyen islami usüllere uymadığını düşünen insanların bu kaygılarını gidermek amacıyla faizsiz kredi yoluna başvurulmaktadır. Bu sebeplerle faizsiz kredi veren bankalara göz atmadan önce birkaç bilgi paylaşımı yapmamız gerekiyor. Öncelikle günümüzde birçok insanın nakit paraya ihtiyacı olabiliyor ve kredi alma ihtiyacımız doğuyor. Kredi alacağımız zaman vatandaşımızın araştırdığı ilk şey kredi veren bankaların faiz oranları. Faiz oranı bankadan çekilen paranın geri ödenirken üstüne eklenen artışı demektir.

Bu artış faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir ve genellikle Devlet bankalarında faiz oranları diğer bankalara göre daha düşüktür. Durum böyle olunca vatandaşın önünde birçok alternatif oluyor. İslam dinine aykırı olduğunu düşünen birçok vatandaş ise faiz durumunu desteklemez ve kredi alırken faiz ödemek istemezler. Bunu bilen bankalar faiz oranı oranı yerine kar payı adında bir sistem çıkartmışlardır.

Peki faizli kredi ile faizsiz kredi arasındaki fark nedir? Öncelikle faizli kredi çekilen kredinin geri ödenirken bankanın kar etmek için verilen paraya eklediği belli bir kar oranıdır. Faizsiz kredi ise ikiye ayrılmaktadır. İlk seçenek herhangi bir şekilde faiz oranı verilmeden sadece dosya ve işlemlerinde ücreti istenir ve başka bir ücret alınmaz. Sadece kredi borcunuzu geri ödersiniz. Diğer bir tür ise bankalar faiz yerine kar payı adında seçeneğe başvurur ve belli bir ücret isteğinde bulunurlar. İkinci yol ile faizli kredinin çok bir farkı yoktur en önemli farkı isim değişikliğidir.

Faizsiz kredi veren bankalar ihtiyaç kredisi veya konut kredisi verebilmektedirler. Bu bankalara başvuru telefonla veya banka şubelerine giderek yapılabilmektedir. Bu katılımı sağlayabileceğiniz 5 farklı banka bulunuyor bu bankalar Ziraat katılım bankası, Vakıf katılım bankası, Albaraka Türk katılım bankası, Kuveyt Türk katılım bankası ve Türkiye Finans katılım bankasıdır. Hepsinin kar payı oranı birbirinden farklıdır.

Bankaların kay payı oranını inceleyecek olursak

Albaraka Türk

10.000tl 48 ay vadede %1.81 kar payı oranı almaktadır.

Kuveyt Türk ihtiyaç kredisi

10.000tl 48 ay vadede %1.99 oranında bir kar payı oranı almaktadır.

Ziraat katılım ihtiyaç kredisi

10.000tl 48 ay vadede %1.75 oranında kar payı almaktadır.

Son olarak Türkiye Finans katılım ihtiyaç kredisi

10.000tl 48 ay vadede %1.81 kar payı oranı almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Nedir? Kredi Neden Çekilir? başlıklı makalemizde Kredi, kredi neden çekilir ve kredi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ