Krediler

Evlilik kredisi veren bankalar ve başvuru şartları

Bankaların sunduğu kredi imkânları o kadar arttı ki, neredeyse nefes almak için bile kredi vermeye başladılar. Şaka değil, “ nefes kredisi “ adı altında kredi veren bankalar mevcut. 🙂 Tabi bildiğimiz nefes anlamında değil. Mecazi anlamında kullanılan nefes kredisi. Eğitim kredisi, evlilik kredisi, tatil kredisi, ev yenileme kredisi, tadilat kredisi, yeni iş kırma kredisi, yurt dışı eğitim kredisi, ev kredisi, ticari kredi, esnek kredi vs şeklinde listeyi uzatmaya kalkarsak sayfalarca sürer. Yeterki kredi notunuz uygun olsun, bankaların sizi kredi kıskacına almaları için seçenek çok. Son yıllarda sıkça başvurulan kredi çeşidinden biri olan evlilik kredisi, yeni evlenen çiftler arasında oldukça rağbet gören nakit ihtiyacıdır. Standart bir yemekli düğünün toplam masrafı ortalama 30 ila 50 bin arasında iken, çiftlerin bu yükün altından kalkabilmeleri çoğu zaman imkânsızdır. Asgari ücretin 1600 lira olduğunu düşünürsek, 50 bin lira için karı ve kocanın hiçbir şey yiyip içmeden 2,5 ene para biriktirmesi gerekmektedir. Hal böyle olunca, çiftlerin krediye ihtiyaç duyması kaçınılmaz olmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Evlilik Kredisi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Evlilik kredisi nedir, nasıl çekilir?

Size bir sır verelim mi? Aslına bakarsanız sadece adı evlilik kredisi olan bu krediler, standart ihtiyaç kredisidir. Çünkü hiçbir banka, kredi başvurusu yapan kişi veya çiftlerden evleneceklerine dair her hangi bir belge istememektedir. İşin en garip kısmı da burasıdır. Gerçi isteyip istemeleri bir şeyi değiştirmez, önemli olan yeni evlenecek olan çiftlerin nakit ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Sadece size bankaların yapmış olduğu bu süslemeden bahsetmek istedik. Bazı bankalar faizsiz evlilik kredisi adı altında kredi paketleri yapsa da, onların faizsiz dediğine bakmayın. Faiz almazlar belki ama o parayı başka kalemlerden çıkartırlar ( sigorta, kredi tahsis bedeli ve benzeri masraflar ile ). Bankaların bu tür “ yardımsever “ huyları yoktur. Unutmayın. 🙂 Evlilik kredisi hakkında tüm detayları derledik. Umarız yeni evlenen çiftlerin bu süreçte işlerine yarayacağı bilgileri edinmelerine rehber oluruz.

Evlilik kredisi nedir?

Bankaların yeni evlenen çiftler için hazırladığı, düşük faizli ve uzun vadeli ödeme planına sahip olan kredi paketidir. Evlilik kredisi 5.000 ila 250.000 TL arasında değişmektedir. Çiftlerin kredi notları ve finansal durumlarına göre banka tarafından değerlendirilir.

Evlilik kredisi veren bankalar

Yapı Kredi bankası : https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/krediler/bireysel-ihtiyac-kredileri/evlilik-kredisi

48 aya kadar evlilik kredisi verebilmektedir.

Al Baraka Türk : https://www.albaraka.com.tr/dugun-organizasyonu-finansmani.aspx

Sadece bireysel başvurular kabul edilmekte olup, 48 aya kadar vadelendirme yapılmaktadır.

İnternette yapılan “ evlilik kredisi veren bankalar “ arama sonuçlarında çıkan onlarca banka, 2018 ayı itibari ile aktif değildir. Şu an gerek anlamda evlilik kredisi veren bankalar yukarıda saydığımız bankalardır. Diğer sonuçlar güncel değildir. Bilginiz olsun. En güncel bilgileri web sitemizden anlık olarak alabilirsiniz.

Göz atın: Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma

Evlilik kredisi başvuru şartları

Yukarıda belirttiğimiz gibi, evlilik kredisi adı altında sunulan bu kredi paketine, normal ihtiyaç kredisi olarak başvuru yapabilirsiniz. Her hangi bir evlilik olacağına dair belge istenmemektedir. Kredi notunuz kredi çekmeye uygun ise, belirlenen limitler dâhilinde başvuru yapabilirsiniz. İsterseniz size genel ihtiyaç kredisi için gerekli olan başvuru şartlarından bahsedelim:

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Gelir belgesi ( maaş bordrosu ve SGK bildirim belgesi )
  • Firmalar için vergi levhası, ticaret odası kaydı ve son 3 aya ait vergi bildirim belgesi, imza sirküleri
  • Yeterli derecede kredi notu
  • Şahsınıza ait son 2 aya ait her hangi bir fatura
  • İkametgâh belgesi
  • Kredi başvurusu sözleşmesinin imzalanması.

Evlilik kredisi ne kadar?

Evlilik kredi adı altında başvuru yapılan ihtiyaç kredisi 5.000 liradan başlayıp, 250.000 liraya kadar alınabilmektedir. Bu limitlerin tamamen sizin finansal durumunuza ve sahip olduğunuz kredi notunuza bağlı olduğunu hatırlatmak isteriz. Yani 20.000 lira için başvuru yapmanız halinde, bankanın uygun gördüğü limit 10.000 lira olabilmektedir. Bu duruma hazırlıklı olmanız gerekir.

Yeni evlenen çiftler için birkaç tavsiyemiz olacak. Bankadan kredi alıp ta evlilik planı yapmak yerine, düğün masraflarınızı kısıp, bu işi kredi çekmeden de halledebilirsiniz. Aile büyüklerinizden destek alarak ve imkânlar doğrultusunda hazırlık yaparak, kredisiz düğün yapabilirsiniz. Yemekli düğünler genelde kimseyi memnun etmez. Mutlaka arkanızdan laf edenler olacaktır. Ben arka tarafta oturdum, ali bey en öndeydi, yapılan yemek hiç lezzetli değildi, servis kötüydü ve benzeri bahaneler hep olacaktır. Hiç kimseyi memnun edemezsiniz. O yüzden yemekli ve gösterişli düğüne masraf yapacağınıza, sade bir nikâh ve düğün ile bu işi çözebilir ve düğün masrafını farklı ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Devir tasarruf devri 🙂

Bir önceki yazımız olan Dul ve yetimlere kredi veren bankalar 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı