Krediler

Evlilik Kredisi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Bankaların müşterilerinin her türlü ihtiyacı karşılaması, sosyal adaletin sağlanması açısından önemli bir uygulamadır. Bu sayede oluşacak müşteri memnuniyeti, bankanın daha sonra vereceği hizmetlerde yol haritası olacaktır. Günümüzde gerek duyulan ihtiyaçların sayısı oldukça fazla şekilde artmaktadır. Düzenli geliri bulunan kişiler bile, bu ihtiyaçları karşılayamayacak duruma gelmişlerdir. Bankalar da müşterilerine bu anlamda yardımcı olarak, gerekli finansal desteği vermeye çalışmaktadırlar. Düşük faizin yanında uyguladıkları uzun vadeli seçeneklerle, devlet desteğinin birleşmesi sayesinde çeşitli kredi türleri ortaya çıkmış oldu. Müşterileri böyle durumlarda zora girmeden, her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya başladılar. Bu kredilerden devlet destekli olup da, son zamanlarda en çok kullanılanı evlilik kredisi olmuştur. 

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik Kredi Nedir? Kimler Faydalanabilir?
Evlilik Kredi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; sosyal eşitliği sağlamak ve insanların en mutlu günlerinde bir nebze olsun onlara yardımcı olmak adına gerekli çalışmaları başlattı. Böylece toplumda eşit bir düzen sağlanması amaçlandı. Evlenecek çiftlere maddi anlamda destek sağlanarak, ekonomik durumlarını daha iyi seviyelere getirecek kredi türü ortaya çıkartıldı. Bu sayede evlenecek çiftlerin daha mutlu ve sorunsuz şekilde evlenmeleri amaçlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sektörde bulunan büyük bankalarla da görüşmelerini tamamlayarak destek almaya çalıştı. Bankaların da gerekli çalışmalara katılarak destek verdiği bu uygulama sayesinde ortaya ‘Evlilik Kredisi’ altında bir kredi çıktı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da evlenmek isteyen bütün gençler, devlet destekli bu krediyi kullanma imkanına sahip oldular. 

Evlilik Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Evlilik Kredi Nedir? Kimler Faydalanabilir?
Evlilik Kredi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Devlet destekli evlilik kredisinden faydalanmak için gerekli olan şartları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı belirleyerek, bankalara iletmiştir. Bu sayede arada hiyerarşik bir düzen oluşturulmuş, evlenecek çiftlerin gerekli şartları sağlaması için çalışmalar başlatılmıştır. Bu şartları sağlamayan kişilerin bu krediden faydalanması mümkün olmayacaktır. Öncelikle genç çiftlerin bu krediye başvurmaları için 18 ile 24 yaşları arasında olmaları gerekir. Lisans eğitimini tamamlayan kişiler için bu yaş limiti 26’ya çıkartılmıştır. Kanunda belirlenen ağır suçlardan herhangi birini işleyen kişiler, bu kredi türünden faydalanamayacaktır. Aynı zamanda maddi şartları açısından evlenmeye durumu yetmeyecek çiftler, bu krediye başvurduklarında olumlu geri dönüş alacaklardır. 

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı