İcra ve Yasal Takip

Eve Gelen İcralarda Hangi Eşyalar Haczedilir?

Günümüzden önceki zamanlarda, borçlunun evine haciz gelmesi ve eşyalarının icra edilmesi durumunda en büyük utanç veren durum bunu yakın çevresindeki insanların, komşularının duymasıydı. Haciz meselesi duyulduğunda o aile için toplu bambaşka düşünceler oluşmaya başlardır. Dolayısıyla haciz meselesi kişi ve aile için bir psikolojik çöküntüye yol açardı. Haczin uygulanmasında en önemli faktör caydırıcı olmasıdır. Borçlu ailenin evine haciz geldiğinde değeri olmayan eşyalar dahi haciz memurları tarafından alındığında, bu borçlunun ve ailesinin hayatının kötüye gitmesini sağlar. Bu durum ise alınan eşyaların değerinin olmamasına rağmen borçluyu caydırır. Dolayısıyla hacizdeki en büyük amaç caydırıcılıktır diyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Banka Borçları Ne Zaman İcraya Düşer?

Hangi Eşyalar Hacze Uğrar?

Haciz meselesini kısaca özetledikten sonra şimdi değineceğimiz konu haciz sırasında hangi eşyalara el konur sorusuna cevap vereceğiz.

  • Haciz kanununun 2012 yılında düzenlenmesiyle birlikte, eğer evde bir eşyadan iki tane varsa birine el konulur. Filmlerde haciz sahnelerinde rastladığımız gibi evdeki halı, perde, koltuk gibi eşyaların alınması söz konusu değildir. Ancak maddi değeri olabilecek elektronik eşyalardan iki tane ise birisi haciz ürünü olarak alınır. Örneğin evde bulunan iki televizyondan biri, iki buzdolabından biri haciz memurları tarafından icralık eşya olarak alınır.
  • Evde bulunan altın, gümüş gibi takılar, eşyalar, mücevherler varsa, bunlar borçlunun borcunu tahsil etmek üzere el konulan eşyalar arasında yer alır.

Hangi Eşyalar Haciz Esnasında İcralık Eşya Olarak Alınamaz?

Haciz edilen eşyalardan bahsettikten sonra değinilmesi gereken konulardan biri de hangi eşyaların haczedilemeyeceği konusudur.

  • Borçlu olan kişi ve ailesi çiftçilikle uğraşıyorsa, ailesinin ve kendinin geçimini sağladığı arazi eşyaları, çift hayvanları, eklenti ve ziraat aletleri; çiftçi değilse borçlu sanatçı ise, sanat ve mesleği için lazım olan eşyalar haczedilemez.
  • Evine haciz için gelen memurlar, borçlunun ve ailesinin tüketeceği iki aylık yiyecek ve yakacak eşyasını, çiftçi ise tohum mahsullerini haczedemez.
  • Borçlunun ve ailesinin en gerekli eşyaları kıyafet vb. haciz edilemez.
  • Geçimini hayvancılıkla sağlayan kişi ve ailenin hayvanları haciz edilemez.

İlginizi çekebilir: Kredinin Ödenmemesi Durumunda İcralık Olma Süreci

Yargıtay kararına göre borçluyu taciz etmeden haciz işlemi yapılmalıdır. Haczin amacı borçlunun borçlu olduğu miktarı tahsil etmektir. Borçluyu taciz etmek veya baskı kurarak eşyalarına el koymak söz konusu dahi değildir.

Bir önceki yazımız olan Banka Borçları Ne Zaman İcraya Düşer başlıklı makalemizde Banka Borcu, İcra ve Yasal Takip hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı