Güncel

Evde Bakıcı Çalıştırana Devletten 700 TL Prim Desteği

Evde Bakıcı Çalıştırana Devletten 700 TL Prim Desteği

Okulların açılmasına sayılı vakitler kala bakıcı arayışına girenlere oldukça önemli bir teşvik var. Bu sene ilk defa ay içerisinde 10 günden çok ev hizmetlisi çalıştıracak kişilerin, ödemesi gereken paranın 700 TL’lik primin tamamını devlet karşılıyor.
Yarın ana okulları, bir ileri haftanın ilk günü de ilkokullar açılıyor. Bugünlerde ailelerde çocukların okuldan çıkış saatlerine göre hanelerinin düzeni konusunda planlamalar yapılmaya başlandı. Öte yandan gayret gösteren ebeveynler için bakıcı arayışları da sürat kazandı. Bakıcı çalıştıracak şahıslar için belirli şartlar altında SGK prim teşviki olanağı sağlanıyor. Desteğin miktarı 700 lira. Bakıcı için ödenmesi mecburi prim miktarının tamamını devlet karşılıyor. Bu imkanla ailelerin bu konudaki masrafları ehemmiyetli ölçüde azalıyor. Diğer yandan birçok ev hizmetlisi de iş olanağı sağlanıyor. Ev hizmetlerinde gayret gösteren kişilerin, ev sahipleri doğrulusunda sigortalanması gerekiyor.

SGK’ya Bildirmek Gerekiyor

Bundan dolayı evine gündelikçi alan, bakıcı ya da ev hizmetlilerini haftanın belirli günlerinde ya da yatılı olarak daimi bir biçimde çalıştıran ev sahiplerinin bu şahıslar için SGK’ya kesinlikle açıklamada bulunmaları ve prim ödemeleri gerekmektedir. Ev hizmetlerinde bir bireyi ay içinde 10 günden az çalıştıranlar, bu sene için günlük 1.35 TL’lik prim ödemek halinde. Ev hizmetlisi olarak bir bireyi tüm ay çalıştıran bir bireyin bu sene için minimum ücret üstünden 700.17 TL sigorta primi ödemesi gerekmektedir. Ancak prim sayısını derli toplu ödeyen ve SGK’ya borcu olmayan bir şahıs için bu rakam 598.7 TL’ye düşüyor. İlk sefer bu sene ev hizmetlisi çalıştıracak şahıslar için ise uygulamada olan oldukça önemli bir teşvik yer alıyor.

Tamamını Devlet Karşılıyor

Bu sene ilk defa ay içinde 10 günden çok ev hizmetlisi çalıştıracak kişilerin, ev hizmetlisi için ödemesi mecburi 700.17 TL’lik primin bütünü devlet doğrultusunda karşılanıyor. Teşvikten faydalanan şahıslar ev hizmetlisi için SGK’ya hiç prim ödemiyor. Yalnızca ev hizmetlisine ödenecek aylık kafi oluyor.

Bu Ay Başlayan Kasımda Alabilir

Ay içinde 10 günden çok ev hizmetlisi çalıştıracak bir şahıs, üçüncü ayda teşvikten faydalanabiliyor. Yani eylülde ilk defa ayda 10 günden çok ev hizmetlisi çalıştıran bir şahıs kasım ayından sonra teşvikten yararlanabilecek. Destek için geride bıraktığımız sene çalıştırılan şahıs sayısına ek istihdam edilme koşulu var. Bu nedenle ilk defa ev hizmetlisi çalıştıranlar ya da ikinci bireyi alanlar yararlanabilir.

Son 3 Aydır İşsiz Olması Şartı Aranıyor

Teşvikten yararlanabilmek için ev hizmetlisinin işe başlamadan evvelki nihai 3 ay içinde işsiz olması gerekmektedir. Ev hizmetlisinin nihai 3 aydaki on güne kadar ki çalışmalar da teşvikten yararlanmayı engellemiyor. Teşvikten yararlanılması için ev hizmetlisinin emekli olmaması da gerekmektedir. Emekli bir bireyi ev hizmetlisi olarak çalıştıran şahıslar teşvikten mahrum kalıyor. Bunun dışında ev hizmetlisinin İŞKUR’a kayıtlı olması da teşvikten yararlanmak için koşul. Teşvik yalnızca Türk vatandaşları için uygulanmıyor, yabancı uyruklu bakıcılar da teşvikten faydalanabiliyor.

Zamanı 1.5 Yıla Kadar Uzayabiliyor

Bununla birlikte ev hizmetlisi olarak çalıştırılacak 18 yaşın üzerindeki kadınlar için teşvik müddeti 18 ay. Dolayısıyla nihai üç aydır işsiz olan 18 yaşından büyük bir bayanı ilk defa 2018 senesinde ev hizmetlisi olarak çalıştırmaya başlayan bir şahıs 1.5 sene süresince prim teşvikinden faydalanabiliyor. Bu şekilde bir buçuk sene süresince sadece aylık ödeyerek SGK’ya hiç prim ödemeden bu bireyin çalıştırılması olası. Bir buçuk sene süresince SGK’ya primler devlet doğrultusunda ödenecek.

Bir önceki yazımız olan Doların Yükseliş Hikayesi başlıklı makalemizde dolar kuru, doların yükselişi ve kriz hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı