Krediler

Ev Kredisi Başvurusu

Konuya nerden ve nasıl başlasak diye biraz düşündük 🙂 Ev kredisi başvurusu hakkında bilgilere başlamadan önce biraz eskilere gitmeye ne dersiniz? Bundan yarım asır önce bir devlet memuru 30 sene çalışıp emekli olunca, eline geçen para ile ancak 2. El bir otomobil satın alabiliyordu. Bırakın başını sokabileceği bir ev almayı, onun hayalini bile kuramıyordu. Şimdi öyle mi? Değil. Peki, bu durum bizim çok gelişmiş bir ülke olduğumuzu mu gösteriyor? Elbette hayır. Aksine, krediler yüzünden git gide batağa saplandığımızın bir göstergesi olarak ele alınabilir bu durum. Şimdi biraz ilerleyerek, 50 sene öncesinden 20 sene öncesine dönelim. Bu zaman süreçlerini adım adım anlatıyoruz ki, konuyu ev kredisi başvurusu noktasına getirdiğimizde, ne demek istediğimizi daha net anlayabileceksiniz. Geçmişten verdiğimiz bu örnekler sizi şimdilik sıkmasın. Bundan 20 sene önce, her hangi bir bankadan kredi alabilmek çok istisnai bir durumdu. Özel bir statüye sahip olmak gerekirdi. Hatta bırakın normal ihtiyaç kredisini, ev kredisi başvurusu yapmak imkânsız gibi bir şeydi sıradan insanlar için. Banka kredisi alabilmeniz için ya devlet kurumlarında uzun süredir çalışıyor olmanız gerekirdi, ya da çok kapsamlı bir işletme sahibi olmanız gerekirdi ( Sanayici, fabrikatör gibi ). Bu özelliklerin yanı sıra, teminat gösterebileceğiniz kayda değer bir mal varlığınızın olması gerekirdi. Ve geldik son 10 seneye. Şimdi yukarıda yazdığımızı tekrar okuyun ve günümüz şartları ile kıyaslayın. Yaşı biraz genç olup, bu yazdığımız süreci yaşayamayanlar için inanılması güç gibi görünse de, aynen bu şekilde işlemekteydi kredi süreçleri.

Ev kredisi başvurusu yapmadan önceki adımlar

Bütçe analizi yapın

Artık kira ödemek istemediğinizi ve ev sahibi olmaya karar verdiğinize göre, ilk adımları atabilmeniz için size birkaç tavsiyede bulunmak isteriz. Öncelikle bütçe analizini çok iyi yapmanız gerekir. Aldığınız maaş ve aylık gelirinizi net olarak hesaplamalısınız. Aylık giderlerinizi çıkarınca, hayatınızda ne gibi kısıtlamalar yapabileceğinizi kaleme alın. Çünkü önümüzdeki en az 10 sene içerisinde birçok şeyden mahrum olacağınızı unutmayınJ Sağlıklı bir bütçe analizi yapamazsanız, ev kredilerinizi ödemekte çok güçlük çekersiniz.

En uygun bankayı seçin

Bildiğiniz gibi her bankanın kredi oranlarında çeşitli farklılıklar vardır. Aynı zamanda ödeme seçeneklerinde de bazı farklı seçenekler bulunabilir. Ev kredisi başvurusu yapmadan önce, bu bankaların listesini çıkartın ve size en uygun oranları belirleyin. Tabi aynı zamanda ödeme seçeneklerinin, yaptığınız bütçe analinize uygun olmasına dikkat edin.

Özel finans kurumlarına dikkat edin

Son yıllarda mantar gibi türeyen inşaat firmalarının ortak operasyon yürüttüğü, özel finans kurumlarından kredi alırken çok dikkat etmenizde fayda var. Devlet desteği olmayan her türlü yapıdan uzak durun. Sundukları faiz oranları ve ödeme seçenekleri sizi cezbedebilir ama lütfen bu özel finans kurumlarının ve inşaat firmalarının, bir gece ansızın ortadan kaybolabileceğini unutmayın. Ev hayali kurarken, hayallerinizden olmayın. Bu konuda sadece resmi bankaları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Mülkün krediye uygunluğu

Satın almayı planladığınız mülkün, bankalar tarafından krediye uygun olup olmadığını, krediye uygun ise ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmelisiniz. Bunun için bir uzman incelemesi yaptırmalısınız.  200 ila 500 TL karşılığında bu incelemeyi yaptırabilirsiniz. Bazı bankalar kendi uzmanlarından birini bu iş için görevlendirirken, bazıları belli bir ücret karşılığında size bu incelemeyi yapabilmektedir.

Ev kredisi başvurusu hakkında tüm detaylar
Kredi notunuzun belirlenmesi

Artık ev kredisi başvurusu yapmak için hazırsanız, o halde başlayalım. Önce kredi alabilmeniz için mali durumunuzun uygun olup olmadığına bakar bankalar. Son yıllarda yürürlüğe giren bir uygulama ile artık herkesin kredi notu ve mali durumunun analizi, BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) çatısı altında toplanmıştır. Okul başarı puanı gibi düşünün. Borcuna sadık, bankalara hiç borç yapmayan, zamanında ödeyen ve aldığı geçmiş kredilerde hiç sorun çıkamayan kişiler, bankaların gözünde akılı ve uslu öğrencilerdir. Ve kredi notunu ona göre belirlerler. Kredi notu, ülkemizde 9 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur. Ev kredisi veya her hangi bir kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notunuzun buna uygun olduğunu bilmeniz gerekir.

En uygun ev kredisi veren bankalar

Bankaların ev kredisi faiz ve vade oranları, ülkenin ekonomik konjonktürüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Şu an için ev kredisi faiz oranları %1.15 ila 1.70 arasında değişmektedir. Ödeme planları ise 1 seneden 30 seneye kadar yayılabilmektedir. Tabi ömrünüz ödemeye yeterse. O da ayrı bir konu. Nisan 2018 tarihini baz alarak, sizler için örnek bir hesaplama yaptık. 250.000 TL ev kredisine ihtiyacınız olduğunu varsayarak, ödeme planını da 10 seneye yaydık. Birkaç bankadan örnekler verelim:

Yapı Kredi Bankası: ( Bankanın Ev kredisi sayfası )

Kredi Tutarı:250.000,00 TL Faiz Tutarı:223.041,20 TL Ekspertiz Ücreti:611,00 TL Banka Dosya Masrafı:1.250,00 TL İpotek Ücreti:185,00 TL Toplam Ödeme:475.087,20 TL

Toplam Ödeme: Sigorta ücreti hariç toplamda ödeyeceğiniz her masrafı kapsamaktadır.

Vakıfbank: ( Bankanın Ev Kredisi Sayfası )

Kredi Tutarı:250.000,00 TL Faiz Tutarı:212.198,00 TL Ort. Ekspertiz Ücreti:950,00 TL Banka Dosya Masrafı:1.250,00 TL İpotek Ücreti:236,00 TL Toplam Ödeme:464.634,00 TL

Toplam Ödeme: Sigorta ücreti hariç toplamda ödeyeceğiniz her masrafı kapsamaktadır.

Akbank: ( Bankanın Ev Kredisi Sayfası )

Kredi Tutarı:250.000,00 TL Faiz Tutarı:254.036,00 TL Ekspertiz Ücreti:850,00 TL Banka Dosya Masrafı:1.250,00 TL İpotek Ücreti:116,00 TL Toplam Ödeme:506.252,00 TL

Toplam Ödeme: Sigorta ücreti hariç toplamda ödeyeceğiniz her masrafı kapsamaktadır.


<
Gördüğünüz gibi, kredi çekeceğiniz miktarın 2 katını, faiz olarak ödemek zorunda kalıyorsunuz ( 10 sene içinde ). Bu inanılmaz rakamlar, aklı başında bir insanın kabul edeceği oranlar olmasa da, günümüzde ev kredisi başvurusuyapanların sayısı oldukça fazladır. Kredi çekenlerin çoğu, yarı yola bile varamadan, maalesef maratonu tamamlayamamaktadırlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise, yukarıda en başta bahsettiğimiz batık kredilerin nedenleridir. Tüm bunlar nasıl bir tüketim toplumu olduğumuzun ve bilinçsiz bir tüketici olduğumuzun da göstergeleri sayılabilir.

Ev kredisi başvurusu için gerekli belgeler

5 sene öncesine kadar kolaylıkla verilebilen kredilerde, büyük oranda kısıtlamalar getirdi bankalar. Bunun nedenlerinden biri de, tabiri caiz ise “ akıllarının başlarına gelmesidir”. Yoldan çevirdikleri öğrencilere, işi gücü bile olmayanlara büyük bir ısrarla ve karşılıksız olarak verilen yüksek limitli kredi kartlarının yarattığı inanılmaz büyük handikaplar ortaya çıkınca, bankalar kredi verme konusunda ince eleyip sık dokumaya başladılar. Tabi iş işten geçmiş ve geride 20 milyondan fazla borçlu vatandaş kalmıştı. Bunların yarısı icra dosyaları ile boğuşmakta, diğer yarısı da borç ödemek için çalışmaya devam etmektedir. Bu konuyu başka bir yazımızda masaya yatırabiliriz. Çünkü burada suçluyu tespit edebilmek için birçok neden gösterebiliriz. Konuyu dağıtmak istemediğimiz için parantezi kapatıp, ev kredisi için başvuruda gerekli olan evraklara dönelim isterseniz.

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Gelir Belgesi
  • Son 2 aya ait güncel maaş bordrosunun biri veya başlıklıkâğıda yazılmış şirket yetkilileri tarafından imzalanmış maaş yazısı, şirket imza sirküleri ve yetki belgesi
  • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi
  • Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi
  • Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi
  • Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve müşterinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı veya 3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi (Adres paylaşım sisteminde adres bilgisinin güncel olması halinde bu maddede yer alan belgelerin beyanı gerekmemektedir.)
  • Satın alınacak konutun tapusunun fotokopisi
  • Alınacak konuta ait;Kat mülkiyetli tapu, kat mülkiyetli tapu olmaması halinde, kat irtifaklı tapu ile birlikte yapı kullanım izin belgesi, şayet yapıkullanım izin belgesi de alınmamış ise son 5 yıla ait yapı ruhsatı ve İmar Durum Belgesi
  • Belgelerin tümü “Borçlu” ve varsa “Kefil” için gerekli olup başvuru esnasında bu belgelerin asıllarının da gösterilmesi gerekmektedir.<
Tüm bankaların talep ettikleri belgeler aşağı yukarı aynıdır. Bazı bankalar, müşterilerden ekstra evrak ve bilgi isteyebilirler. Bunu, kredi başvurusunda bulunduğunuz bankadan öğrenebilirsiniz.

Ev kredisi ödeme seçenekleri

İşte geldik işin en kolay ve cazip kısmına. Bankalar için bu kısım, en çok sevdikleri kısımdır. Siz ödemenizi yapın da, nasıl öderseniz ödeyin mantığı ile çalışmaktadırlar. Balon ödemeli ev kredisi, sabit faizli ödeme, geniş ödeme, rahat ödeme, indirimli ödeme, kentsel dönüşüm kredili ödeme, dönemsel ödeme, artan kredili ödeme, 3 aylık ödeme, 6 aylık ödeme, yandan ödeme, üstten ödeme vs. Yani kısaca; kredi notunuz iyi ve ödemelerde sorun çıkarmıyorsanız, cebinizdeki parayı verdiğinden fazlasıyla almak için bankalar sizi asla üzmez. Bundan emin olabilirsinizJ

Son olarak; Ev kredisi başvurusu yaparken, bunun size geri dönüşünün artılarını ve eksilerini çok iyi analiz edip değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu faiz yükünün altına uzun yıllar boyunca girmek sizin için bir problem yaratmayacak ise ve kredileri düzenli ödeyebileceğinize inanıyorsanız, sizin için en uygun bankadan, en uygun faiz ve ödeme seçeneklerini öğrenip başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yaparken, en uygun dönemi kollamanızı öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan İpotekli İhtiyaç Kredisi 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı