Piyasalar-Yatırım

Ev Alıp Satacaklara Önemli Tavsiyeler

Birikimlerini en avantajlı yatırım araçlarından olan gayrimenkule yatırmak isteyenler tapu işlemlerinde masrafları azaltmak için yaptıkları birkaç hata sonrasında büyük oranda ceza ile karşılaşabiliyorlar. Bu ceza ile karşılaşmamak için tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Emlak Vergisi Beyanı

Ev satışı sırasında emlak vergisini az ödemek için vergi değerini evin satış değerinden düşük gösteren kişiler 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 29. Maddesi gereğince cezaya tabi olurlar. Örnek hesaplama;

  • 300 bin TL değerindeki bir evin vergisi %2 alıcı 6 bin TL ve %2 satıcı 6 bin TL olmak üzere toplamda 12 bin TL olarak hesaplanıyor.
  • Satıcılar ve alıcılar bu evi 150 bin TL göstermeleri halinde ise alıcı 3 bin TL ve satıcı 3 bin TL olmak üzere toplamda 6 bin TL emlak vergisi ödenir.

Yapılan bu hesaplamada toplamda 6 bin TL kar eden satıcı ve alıcı daha sonrasında takibe takılmaları halinde oldukça yüklü cezalar ile karşılaşabilirler. Özellikle gayrimenkul satışından sonraki 5 yıl boyunca Maliye Bakanlığı tarafından sıkı denetime tabi tutuluyor. Geçmiş yıllarda denetimin sıkı olmaması yatırımcıların bu yönteme başvurmasına neden oldu ancak son birkaç yıldır yapılan sıkı denetimler sonucunda birçok alıcı ve satıcıya yüklü miktarlarda cezalar kesildi.

Göz atabilirsiniz: Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma

Yanlış Beyan Sonucu Verilen Ceza Miktarı Hesaplaması

Kişilerin verilen 300 bin TL değerindeki evi 150 bin TL değerinde göstermeleri durumunda ne kadar ceza ile karşılaşacakları ise şu şekilde hesaplanıyor;

  • 5 yıl geçmeden yapılan satışlarda Değer Artış Kazancı vergisi ödemesi gerekiyor.
  • Bu süre içerisinde evi 300 bin TL’ye alan birisi 350 bin TL’ye sattığında aslında tapuda gösterilen değer 150 bin TL olduğu için toplamda 200 bin TL değerinde bir değer artış kazancı belirleniyor.
  • Bu 200 bin TL kazanç vergilendirmesi %35’lere kadar değerlendirmeye tabi tutulduğundan dolayı 60-80 bin TL arasında vergilendirme ortaya çıkabiliyor. Ancak ev değerinde gösterilmiş olsaydı elde edilen 50 bin TL kar için herhangi bir fazla vergi ödemesi bulunmayacaktı.

İlginizi çekebilir: Akbank Konut Kredisi – Hızlı Onay

Maliye Bakanlığı tarafından verilen 5 yıl yasal sürenin son 1-2 ayı kala kişiler satış yaparsa yine takibe yakalandıklarından dolayı ceza ile karşılaşabiliyorlar. Toplamda alıcıya %25 ve satıcıya %25 olarak belirlenen ceza oranlarına ek olarak ödenmeyen vergi de gecikme cezasıyla birlikte alınabiliyor.

Bir önceki yazımız olan TEB Marifetli Hesap başlıklı makalemizde Marifetli Hesap ve TEB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı