Krediler

Esnaf Kredisi Ödenmezse Ne Olur

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Esnaflar gerçek tüketicilere oranla daha iyi şartlar dahilinde kredi tahsisi alabiliyor. Bu tahsisin ana nedeni iş yerini geliştirme, işini büyütme olarak nitelendirilebiliyor olsa da genelde esnaf araç alımı, ev alımı gibi nedenlerle de bu krediyi alma yoluna gidebiliyor. Bu durumda olan kişilerin kredilerini yine zamanın, belirtilen zaman diliminde ödemesi gerekiyor. Alınan borç paralara rağmen esnaf kredisini ödemezse ne olur, esnaf kredilerinin ödenmeme sürecindeki karşılaşacağı durumlar ise belli hususlar içerisinde.

Esnafların Kredi Alım Yerleri Önemli

Esnaflar, kredi taleplerinde genellikle bağlı bulundukları Esnaf ve Kefalet Odalarına başvurup, kredi ihtiyaçlarını gidermektedir. Esnaf ve Kefalet odalarının sağlamış olduğu kredi faiz oranları, bankalara göre daha cazip ve ödeme şekilleri esnek olduğu için esnaflar tarafından en çok tercih edilen kredi türüdür. Peki, esnafların kullanmış oldukları bu esnaf kredileri ödenmezse ne olur?

Esnaf Kefalet Odalarından Alınan Krediler

Esnaf ve Kefalet Odaları, Halkbank ile anlaşması olduğu için ve yapılan özel anlaşmalar sonrası uygulanan faizler diğer bankalara göre çok avantajlıdır. 3 aylık, 6 aylık ve yıllık ödeme planları sunmaktadırlar. Esnaflar, ister Esnaf ve Kefalet Odalarına olsun isterse başka bankalara kredi taleplerinde, bankalar mutlaka kefil istemektedirler.

Ödenmeyen Krediler İcra Takibine Alınabiliyor

Gerektiğinde kefilliğin dışında teminat göstermeleri de istenir. İstenen kefillikte ise en çok aranan kefil tipi ise memurlardır. Memurların her ay düzenli maaşları olduğu için ödenmeyen esnaf kredilerinde çok rahatlıkla memura ulaşılıp, maaşlarına icra takibi yapılır ve kredi borcu tahsil edilir. Esnafa kredi veren kurumlar, oldu ya memurlara kefilden kredi borçlarını tahsil edemediler o zaman da kredi başvurusu sırasında teminat gösterilen mallara yönelirler.

Noter kanalıyla kendilerine ödenmeyen kredi taksitlerinin ödenmesi için ihtarname gönderirler. Gönderilen ilk noter ihtarnamesinde sadece o zamana kadar ödenmeyen kredi taksitleri istenir. Asıl tehlike ikinci noter ödeme ihtarnamesidir ki o zaman esnaftan ödenmeyen kredi borçları değil tüm kredi borçlarının ödenmesi talep edilir. İkinci ihtarnameden sonra hala ödenmemişse o zaman kredi veren kurumlar, kredi borç dosyasının tahsil edilmesi ve gerekli yasal işlemlerinin yapılaması için dosyaları avukatlarına gönderir.

Yasal Takip Süreci Esnaflar İçinde Geçerli

Avukatlar icra dairelerine başvurarak borcun ödenmesi için gerekli yasal takibin başlamasını talep ederler. İcra daireleri varsa önce en kolay yol olan kefillere ödeme ihtarnamesi gönderir. Kefilin borcu ödemesi için önünde bir engel yoksa kredi borcu kefilden tahsil edilir.

Ama kefilden de borç ödenmeyecek şartlar yoksa o zamanda teminat gösterilen malların icra takibi başlatılır ve o malların satışı ile elde edilen parayla, kredi veren kurumun kredi alacağı, avukatlık masrafları, icra masrafları tamamen kesilir. Bazı uyanık esnaflarda, kredi kullanımından sonra iş yerini tasfiye ediyor. Ancak esnaflar, bu malları devretseler dahi kredi veren kurumun rehin hakkı devam etmektedir.

Esnaflar almış oldukları borçları uygun şartlarda alıyor olsa da, ödemesini yapamadıkları durumda bu uygun şartlar ortadan kalkmış oluyor. Bunun üzerine daha yüksek tutarlarda ödemeler söz konusu olabiliyor. Ödenmeyen borçlar nedeniyle faiz artarken burada faiz yükü ciddi anlamlarda tutarlara neden oluyor. Bunun yanında bu ödememe durumu devam etmesi halinde ise başlayan takip sonucu yine esnafa yük bindiriyor. Bu yüklerden birisi vekalet ile avukatlara verilen ücretlerdir. Bankalar alacaklarını alabilmeleri için avukatlara dosya devri yapıyor. Bu dosya ile kişinin ödemesi gereken tutarlar avukat masrafı, icra masrafları gibi hususlar nedeniyle artış gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. devam eden esnaf kredim var ödememde herhangi bir sıkıntı yok ancak dükkanımı işlerin düşmesinden dolayı kapatacağım taksitlerimide düzenli ödemeye devam edeceğim banka bundan dolayı bana sıkıntı çıkarablirmi kredi karşılığı ev ipoteği var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı