Krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu ve Gerekli Belgeler 2020

Günümüzde esnaflara çeşitli Esnaf Kefalet Kredisi 2020 teşvik ve destek programları uygulanmaktadır. Sizler de vadenizi belirleyerek, uygun faiz ve ödeme seçenekleriyle kolaylıkla krediden faydalanabilirsiniz. Kimler kefalet kredisi çekebiliyor? Kefalet kredisi faiz oranları ne kadar? Herkes kefalet kredisine başvurabilir mi? Esnaf ve sanatkârlar kredi kefalet kooperatifleri hakkında detaylı bilgiler, makalemizin devamında yer alıyor. Esnaflara bankadan çekmek istedikleri krediye kefalet sağlayan Esnaf Kefalet Kredisi 2020, esnafın ihtiyacını gidermek için çalışmalarına devam ediyor. İşte, kefalet kredi hakkında detaylı bilgiler.

Gerekli olan belgeler

Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız, gerekli belgeleri toparlamanızı öneririz.

 • Vergi levhası,
 • Esnaf sicil belgesi,
 • Kooperatife üye olduğunuz belgeler,
 • Faaliyet belgesi (bağlı bulunan odadan),
 • İkametgah belgesi,
 • Kimlik belgesi,
 • 4 adet vesikalık fotoğraf,

Banka tarafından istenecek ek belgeler.

En az 1 yıldır faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkarlar bu krediden yararlanabilir. 2019 yılı öncesine kadar 150.000 TL kredi veriliyordu ancak 2020 yılında bu rakam 200.000 TL’ye kadar çıkarıldı.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları 2020

1 yıla kadar olan vadeler % 4

1 yıldan fazla olan vadeler % 5

Esnaf Kefalet Kredisi 2020 Limiti Ne Kadar?

2019 yılında 150.000 Türk Lirası olarak kullanılan bu kredi, 2020 yılı gelmesiyle beraber yeniden yapılandırıldı ve kredi üst limiti 200.000 TL’ye kadar çıkarıldı. Bazı araç alımlarında kredi 500.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ne kadar kredi kullanabileceğiniz, yıllık ciroya ve kooperatifin vereceği karara bağlıdır. Eğer geliriniz yoksa bu krediden yararlanamazsınız ya da çok düşük miktarlarla kredi çekebilirsiniz. Yüksek miktarda kredi kullanmak için teminat ve gelirinizin olması gerekiyor.

İşletme kredisi: 200.000 TL’ye kadar, 84 aya varan vadelerle kullanabilirsiniz.

Araç alımlarında: 500.000 TL’ye kadar taşıt alım finansmanı kullanılabilir.

İşyeri alımlarında: 500.000 TL üst limit, 10 yıla varan vadelerle işyeri satın alma kredisi kullanabilirsiniz.

Araç onarımında: 200.000 TL üst limit, 9 aya kadar vade bu kredi kapsamında değerlendirilmektedir.

İskonto kredisi: 9 aya varan vade ve 200.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

 

Esnaf Kefalet Kredi Şartları?

 • 5362 sayılı kanuna göre Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kaydınız bulunması gerekiyor.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından talep edilecek belgeleri sunmanız,
 • Kefalet veren kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste ikamet etmek ya da iş yeri bulundurmak,
 • Eş zamanlı olarak birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri ile ortak olmamak,
 • Vergi borcunuzun bulunmaması ve banka kredi notu değerinizin yüksek olması,
 • En az bir yıldır esnaflık yapıyor olmak.
 • İş veya ikametgâhının bulunduğu ilçede faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olan
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişiler

Yukarıda belirtilen şartlara sahip kişiler, kefalet kredisinden faydalanabilir. Kefalet kredisini, Türkiye’de sadece Halk Bankası aracığıyla çekebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi 2020 Nasıl Başvurabilirim?

Yukarıda belirtilen şartlara sahipseniz, kolaylıkla kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bir kooperatife ortaksanız,

Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi,
Esnaf odasına kayıtlı olduğunuza dair belge,
Esnaf sicil tasdiknamesi,
Vergi levhası fotokopisiyle kredi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi talepleriniz banka tarafından onaylandığı ve şartların sağlanması takdirde kredinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir Kooperatife Üye Olmayan Vatandaşlarımız Nasıl Kefalet Kredisi Başvurusu Yapabilir?

Bir kredi kooperatifine üye olmayanlar, çevresinde bulunan en yakın Esnaf Kefalet Kredisi 2020  kooperatifine giderek ortak olmalıdırlar. Kooperatif kanunu gereğince üye olmayanlar, kefalet kredisinden yararlanamayacaklardır.

Not:İlk aşamada bölgenizde hizmet veren Esnaf Kefalet Kooperatifine üye olunuz. Sonrasında ise yazılı olarak kooperatife kredi başvurusunda bulunulur. Daha sonra 156 gün içerisinde kooperatif başvuru yapan şirkete olumlu yada olumsuz olarak dönüş yapar. Kredi başvurusu (ön onay) onaylanırsa esnaf Halkbank’a giderek başvuru yapılır. Halkbank’da kişinin ve şirketin sicilini araştırarak başvuruya birkaç gün içerisinde yanıt verir. Bu aşamadan sonra başvuru olumlu değerlendirilirse kredi kullanılabilir.

100 Bin TL Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet kredisini 100 bin TL kullanmak isteyenler, 5 yıl vadeli olarak krediyi kullanabilir. Kredinin faiz oranı yukarıda belirttiğimiz gibi %5 olarak yansıtılmaktadır.

Ele geçen miktar: 92.300 TL
Kesintiler toplamı: 7.700 TL
Aylık ilk taksit başlangıcı. 2.069 TL
Aylık son taksit bitişi: 1.673 TL

1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre uygulanmaya başlayan Esnaf kefalet kredisi, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) adıyla kooperatife üye olan esnaf ve sanatkârlara faaliyetlerini devam ettirmek ve geliştirmek amacıyla krediyi sunmak, ya da banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri 1163 sayılı kanun uyarınca faaliyetlerini sürdürmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi 2020 kefaletiyle kredi alacaklar; 60 aya kadar vade (aylık, 3- 6 aylık ödemelerle), Esnaf Kefalet Kredisi 2020’nin risk grubuna göre ise 100.000, 125.000, 150.000 ve 200.000 TL’lik kredilerden faydalanabilirler. Esnaf Kefalet Kredisi 2020 hakkında merak edilen bilgileri paylaştık. Sizler de banka şubesine giderek detaylı bilgiye sahip olabilir, Esnaf Kefalet Kredisi 2020 kefalet kredinizi kolaylıkla çekmeye başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi İhtiyacınızı Giderin - Hızlı Onaylı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı