Genel

Eşi Vefat Eden Kadına Fazladan 500 TL Dul Maaşı

Kadınların erkeklere göre yoksulluk durumlarından daha fazla etkilendiği için eşi vefat eden kadınlara 2 ayda 1 defa 500 TL dul maaşı verilecek. Sosyal Yardım Programı olarak hayata geçen sistemden eşi vefat etmiş ve evli olmayanlar faydalanabiliyorlar.

Dul Maaşı Ayrıntıları

Başvuru yapmak için ikametgahın bulunduğu Kaymakamlık içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na gitmek gerekiyor. Başvuru esnasında gerekli olan tek belge ise nüfus cüzdanı. Muhtaçlık durumunun yükselmesi durumunda gelir testi yapılması gerekiyor. Hanedeki kişi başına aylık 484 TL’den aşağı hesaplama yapıldığı durumda bu yardımdan faydalanılabiliyor. Her iki ayda bir 500 TL olarak yapılan ödemeyi aylık 250’şer TL olarak alma imkanı verilmiyor. Eşinden boşananlar bu sistemden faydalanamadığı gibi eşi vefat ettikten sonra evlenenler de yardım alamıyorlar. Ayrıca şu durumlar dul maaşı almaya engel oluyor;

  • 65 yaş aylığı alanlar
  • Sigortalı işe başlayanlar
  • Adres değiştirenler (Yeni adreslerini bildirmedikleri zaman kesiliyor.)

Adres değişikliğinde bulunan kişiler vakfa giderek başvuruda bulunmaları halinde yardımdan faydalanmaya devam edebiliyorlar. Ödemeler PTT şubelerinden alındığı gibi Sosyal Yardım Kartı aracılığıyla da ATM’lerden çekilebiliyor.

Göz atabilirsiniz: Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi?

Eşin Vefat Etmesi Durumunda Kalan Borçlar

Bankalara yada diğer kurum ve kuruluşlara borcu olan kişiler vefat ettikleri zaman borçlar mirasın devredileceği kişilere aktarılır. Dolayısıyla borç ya ölen kişinin eşine yada çocuklarına kalabiliyor. Bu bağlamda miras alan ve hanede yaşayan kişi başı aylık 484 TL üzerinde gelir sahibi olan bayanlar dul maaşlarından faydalanamıyorlar. Ancak eşlerinden kalan borçların olması durumunda aylık giderler sonucunda kişi başı 484 TL altında bir rakam kalıyorsa bu durumda dul maaşından faydalanabiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Ölenin Emekli Maaşı Kime Nasıl Bağlanır?

Eşi vefat eden bayan eşinin borcunu üstlenmek zorunda olmuyor. Miras devri varlığın yanı sıra borcun da devrini sağladığı için reddi miras yapılması durumunda borç ödemesinden kurtulabiliyorsunuz. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus miras reddi yaparken gelir ve gider hesabının iyi yapılması gerekiyor. Eğer gayrimenkul ve maaş gibi imkanlar kalıyor ve ufak bir borcu bulunuyorsa mirası alarak borcu ödeme daha mantıklı olacaktır.

Diğer yandan ise mirastan daha çok borç kalıyor ve aylık ödemesini karşılayacak durumda değilseniz de reddi miras daha avantajlı hale geliyor. Bazı durumda kalan gayrimenkulden gelen kira uzun bir süre borcu ödemeyi sağlıyor ve sonunda gayrimenkul mirasçıya kalıyor. Bu durumda iyi bir hesaplama yaparak mirası kabul etmek uzun vadede en avantajlı tercih olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı