Güncel

Erken Kredi Ödemesinin Cezası Var Mı?

Belirli bir ödeme planına göre ödenmek üzere alınan kredilerde vade bitiminden önce kredinin kapatılması durumunda bazı bankalar komisyon talep ediyor. Bankaların erken ödenen kredilerde komisyon haklarının olup olmadığını 2008 yılında kredi çeken şirketin erken ödeme sonrası 8.626,34 Dolar komisyon ödemesine karşı açtığı dava ile kesinliğe kavuştu.

Erken Kredi Kapanmasına Mahkeme Kararı

2008 yılında 48 ay vadeli 250.000 USD krediyi bir bankadan çeken şirket işlerinin iyi gitmesi sonucunda 19 ay ödediği kredinin geri kalan borcunu toplu ödeyerek krediyi kapattı. Ancak banka tarafından 8.626,34 USD değerine denk gelen %5 erken ödeme komisyonu talep edildi. Şirket alınan bu komisyona itiraz ederek mahkemeye dava açtı. Bankaların bu durum karşısında sahip olduğu hak şu şekilde tanımlanıyor;

  • Bireysel yada ticari fark etmeksizin bir kredi kullanılması halinde kredinin erken ödenmesi durumunda belirlenen ödeme planına göre bankanın umduğu faiz geliri gelmeyeceği için bu geliri belirli bir oranda krediyi çekenden talep eder.

Bankanın kredi çeken kişi sonrasında kendine göre bir maddi plan oluşturduğu ve sizin kredinizden gelecek olan faiz geliri ile hesaplamalar yaptığı için erken ödenmesi durumunda yapılan hesaplarda kayba uğranıyor. Ticari olarak bankanın çıkarlarını düşünmesi gerektiği için erken ödenen krediden belirli bir komisyon alma hakkına sahiptir.

Yargıtay tarafından karara bağlanan davada yapılan kredi sözleşmesinin önemine vurgu yapılıyor. Özellikle sözleşmede erken kredi kapanması durumunda ödenecek komisyon miktarı belirtiliyorsa mutlaka bunun ödenmesi gerekir. Ancak birçok banka erken kapanma durumunda alınacak komisyon miktarını sözleşmelerde yazmaz ve boş bir alan bırakır. Bu durum karşısında erken ödeme yapıldığı zamanlarda diğer bankaların emsal oranları değerlendirmeye alınarak bir komisyon miktarı belirlenir.

Göz atabilirsiniz: Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Komisyon Oranının Değerlendirilmesi

Türkiye’de herhangi bir bankadan alınan kredi erken ödeme yapılması durumunda sözleşmede komisyon miktarı belirtilmediği zamanlarda en büyük ilk 5 bankanın belirlediği komisyon miktarı göz önüne alınır. Ancak bankalar bu konuda çoğu zaman adil davranmayacağı için krediyi kullanan kişi ortalama bir komisyondan daha fazla öderler. Diğer yandan ise gayrimenkul yada arabalarını teminat olarak göstererek kredi kullanmak isteyenler sözleşmelerde ‘’Bedeli teminattır’’ yazısı tam olarak neyin teminatı olduğunu belirtilmesi için Yargıtay tarafından teminat senedi olarak kabul edilmiyor.

Bir önceki yazımız olan TCMM Vadeli Döviz Satım İhaleleri Başlıyor başlıklı makalemizde dolar 2018, Döviz ve Euro hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı