Genel

2020 Er Maaşı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Erlere 2020 yılında ödenen maaşlar TSK personel yasasına göre belirlenmiş ve kamu personeli maaşları artış oranına göre artış göstermiş maaşlardır. Erler ordunun en alt kademe birimidir. Türkiye’de askerlik kanununa göre her Türk vatandaşı askerlik yap ak zorundadır. Mesleği askerlik olmayan her Türk vatandaşı yaptığı zorunlu askerlik görevini er ve erbaş olarak yapar. Diğer yandan temel ihtiyaçlarının tamamı devlet tarafından karşılanan bu er ve erbaşlara er maaşı adı altında bir harçlık da ödenir.

Aslında söz konusu bu er maaşı tam anlamıyla bir maaş değil bir harçlıktır. Çünkü bu ödeme hem yasal ücret ödemesi olan asgari ücretten düşüktür hem de zorunlu askerlik yapan askerlerin sigorta prim ödemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Diğer yandan zorunlu askerlik yapan er ve erbaşın tüm sağlık ve sosyal güvencesi askeriyenin güvencesi altındadır. Örneğin askerlik yaparken ameliyat olması gereken bir er askeri hastanelerde veya yoksa devlet hastanelerinde tamamen ücretsiz ve ordunun himayesinde ameliyat olabilir.

Er Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Erlerin aldıkları maaşların hesaplanması yapılırken genellikle geçen sene ödenen harçlık oranları ile enflasyon oranı dikkate alınır. Zorunlu askerlik yapan askerlere ödenen maaşlar 4 gruba ayrılır:

  • Er maaşı,
  • Onbaşı maaşı,
  • Çavuş maaşı,
  • Kısa dönem çavuş maaşı.

Diğer yandan bu maaşlar özellikle doğudan görev yapan askerde farklılık gösterir. Doğuda görev yapan erbaşa daha fazla harçlık verilir. Kanuna göre er ve erbaşlara karışıklık olmaması açısında belirlenen memur katsayıları oranında harçlık verilir. Buna göre:

  • Er olarak askerlik yapanların gösterge oranı 910 ve ek gösterge oranı 15.500 olarak dikkate alınır.
  • Onbaşı olarak askerlik yapanların gösterge oranı 1.040 ve ek gösterge oranı 16.500 olarak dikkate alınır.
  • Çavuş olarak askerlik yapanların ise gösterge oranı 1.172 ve ek gösterge oranı 17.500 olarak dikkate alınır.

Ayrıca 2020 ebe maaşı bilgileri yazımızdadır.

Er Maaşı Ne Kadardır?

Erlerin aldıkları aylık maaş tutarı aşağıdaki gibidir:

  • Er maaşı batı ilerinde görev yapan erler için 115 TL ve doğu illerinde görev yapanlar için 245 TL er maaşı şeklindedir.
  • Onbaşılar yaklaşık 145 TL ve çavuşlar ise 155 TL harçlık almaktadır.

Bunun  yanında kuryelik veya postalık gibi görevlerle birlik dışında görev yapan er ve erbaşa ayrıca günlük olarak hesaplanan öğlen yemeği parası da verilir.

Sözleşmeli Erlerin Maaşı Ne Kadardır?

Sözleşmeli erlerin aldıkları aylık maaş tutarı 2020 yılı itibariyle 3600 TL ile 4.200 TL arasında değişir. Diğer yandan sözleşmeli erler Türk Silahlı Kuvvetlerinde sözleşmeli personel olarak çalıştıkları için ayrıca askerlerin yararlandığı bazı sosyal haklardan ve AGİ ödemelerinden de yararlanırlar.

Sözleşmeli erler sözleşme usulü ile çalıştıkları için kadrolu askerleri gibi kıdem ve dereceleri olmamakla birlikte kıdeme bağlı maaşlarında cüzi bir artış yapılır. Diğer yandan özellikle terörle mücadele bölgelerinde veya sınır ötesinde görev yapan sözleşmeli erlere ortalama 1500 TL daha görev tazminatı ödemesi yapılabilmektedir.

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

Sözleşmeli er olmak için yapılması gereken askerlik görevine başlamadan önce bir dilekçe ile sözleşmeli er başvurusu yapmaktır. Sözleşmeli erler normal er maaşı değil sözleşmeli er maaşı alırlar. Esas olarak sözleşmeli erlik maddi durumu olmayan ve genellikle kırsal kesimde yaşayan gençlerin askerlik mesleğine kazandırılması ve bilhassa son yıllarda asker sayısı azalan TSK için uzun süre profesyonel olarak görev yapacak personel istihdam edilmesi amacıyla getirilmiş bir uygulamadır. Sözleşmeli erlik esasen uzun süredir yurt dışında olan bir uygulamadır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Ebe Maaşı Ne Kadar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı