Güncel

EPDK’dan Evde Elektrik Üretimine İzin

Evlerinde 3 kVA’ya kadar olan elektrik üretimlerine uygulanan EPDK kısıtlaması kaldırıldı. Tek şart bulunuyor elektrik üretimlerinin güneş paneli yada rüzgar türbinlerinde üretilmesi gerekiyor. Üstelik üretilen elektriğin belirli bir miktara kadarı da TEDAŞ’a satılabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Açıklamaları

İş yeri yada konut çatılarında üretilen 3 kVA’ya kadar olan elektrik enerjileri için güneş paneli ve rüzgar türbini montajı talepleri artık onaylanacak. Daha öncesinde trafodan kaynaklı ola kapasite kısıtlaması yeni EPDK kararı ile kaldırıldı. Elektrik dağıtım şirketlerine gönderilen yazı ile vatandaşlardan gelecek olan bu yönlü talepler hiçbir şekilde reddedilmeyecek. Çatıya konulacak 10 kVA’ya kadar türbin yada panel için bağlı bulunan bölgedeki elektrik dağıtım şirketi ile temasa geçilmesi gerekiyor. Dağıtım şirketi elektrik üretimi için yapılan sistem üzerinde gerekli teknik düzenlemeleri yaptıktan sonra 5 megavatlık trafo kapasitesi dolana kadar gelen talepleri onaylayacak.

Eski TEDAŞ Genel Müdür vekili olan Osman Nuri Doğan yaptığı açıklamada 3 kVA’lık kapasiteye sahip güneş panelinin aylık olarak 150 kVA elektrik tüketen abonenin günlük birçok ihtiyacı karşılaması için yeterli elektriğe sahip olduğunu söyledi. 8 saatlik güneş kaynaklı elektrik üretimi gündüz saatlerindeki tüm elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. EPDK tarafından yapılan açıklamada abonenin güneş olmadığı saatlerde sistemden parayla elektrik kullanmak zorunda olduğu da açıklandı.

Güneş paneli ile saatte 9 kilovat elektrik üretilmesi 150 metrekarelik bir dairenin beyaz eşyalarının, televizyonun, ütünün ve diğer elektronik cihazların elektrik ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Hatta bir miktar elektrik dahi artırılabiliyor ve bu artan elektrik enerji üretim şirketine satılabiliyor. Osman Nuri Doğan 10 kVA’lık panelin küçük esnafların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olabilecek.

Fazla Elektrik Üretimi Satılabilecek

EPDK aldığı karar gereğince kendi elektriğini üretenlerin ihtiyaçlarından fazla elde ettikleri miktarı YEKDEM kapsamında elektrik şirketlerine satabilecek. Bu düzenleme ile evdeki elektriğe para vermeyen üreticiler üzerine bir de para kazanabilecekler. Güneş panelinden artan elektrik miktarını depolama sistemi olan pille birlikte ilerleyen yıllarda daha yaygın bir şekilde kullanılabilecek. Bu sistem sayesinde gündüz üretip ihtiyacını karşılayacak ve artan kısmını da akşam pilden kullanacak yada satabilecek.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılı Kredi Kartı Faiz Oranları ve E-Ticaret Onay Süresi başlıklı makalemizde BDDK ve TCMB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı