Genel

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engellilere 2020 yılı itibariyle ödenen maaşlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli kişilerin bilhassa engellilik oranlarına göre çalışamama ve gelir elde etmeme ihtimaline göre yardım niteliğinde yapılan yardımlardır. Engelli maaşı verilirken iki temel kriter esas alınır:

 • Kişinin engelli olması.
 • Kişinin gelirinin geçimini karşılamak için yetersiz olması.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı almak için gerekli koşullar Sosyal Yardımlar genel müdürlüğü tarafından gelir ve engellilik kriterlerine bağlı olarak aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • Engelli kişinin yaşadığı evde kişi başına düşen hane halkı gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması. Buna göre engelli kişinin aylık gelirinin 2020 yılında aylık 701,32 TL’den daha az olması gerekir.
 • Engelli aylığı alacak kişinin sosyal güvencesinin veya düzenli başka bir gelir kaynağının olmaması gerekir.
 • Engelli kişinin veya onun adına bakım aylığı alacak kişinin T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • Engelli kişinin devlet hastanesi heyet raporu ile sabit en az %40 oranında engellilik durumunun belgelenmiş olması gerekir.
 • Kişinin 18 yaşından büyük olması.

Engellilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Engelli aylığının nasıl hesaplandığı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kişinin hastane raporu ile belirlenmiş engellilik oranına göre belirlenir. Buna göre 2020 yılında engelli maaşı tutarları aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • Engellilik oranı %40 ile %69 arasında olan engelliler şartları sağlamaları durumunda aylık 537,09 TL engelli aylığı alırlar.
 • Engellilik oranı %70’in üstünde olan engelliler ise aylık 805,62 TL engelli aylığı alırlar.

Engelli kişi herhangi bir şekilde bakanlıkça belirlenen sınırın üzerinde aylık ve düzenli gelir elde etmeye başlarsa bu durumda devletten aldığı engelli maaşı kesilecektir.

Ayrıca 65 yaş maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Engelliye Bakan Kişiler Maaş Alabilir Mi?

Engelli olmayıp engelli bir yakınına bakan kişilere verilen maaşlar engelli kişilere bakan anne ve baba başta olmak üzere aynı evde yaşayan ve engelli kişinin bakımını üstlenmiş kişilere verilir.

 • Buna göre bakımı üstlenilen engelli kişinin 18 yaşından küçük olması gerekir. Bakımı üstlenen aile bireyinin ise 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Diğer yandan engelli yakınına bakan kişinin de evde kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekir.
 • Engelli kişinin ise en az %40 oranında engelli olduğunun doktor raporu ile belgelenmesi şarttır.

Bu şartları sağlayan kişiler bakımını üstlendikleri engelli aile bireyleri için devletten aylık 537,09 TL engelli bakım aylığı alabilirler. Diğer yandan bu yardımdan bağımsız olarak bu kişiler devletten diğer bazı yoksulluk yardımlarını da alabilir. Örnek olarak engelli aile bireyinin bakımını üstlenmek üzere devletten engelli bakım aylığı alan bir kişi işe girer ve evdeki kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 3’te 1’ini geçerse bu durumda devletten aldığı engelli bakım aylığı kesilir. Aylığın kesilmesinin bir diğer ve doğal sebebi ise engelli kişinin vefat durumudur.

Engelli Maaşına Nasıl Başvurulur?

Engelli aylığına başvurmak için yapılması gereken illerde ve ilçelerde valilik veya kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurması gerekir. Engelli maaşı başvurusu sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı,
 • Engelli kişinin engellilik durumunu gösterir devlet hastanesi raporu,
 • Engellinin veya ona bakan yakınının gelir durumunu gösterir gelir testi belgesi,
 • Engelli maaşı başvuru dilekçesi.

Söz konusu engelli maaşları onaylandıktan sonra maaşı hak eden kişi adına PTT şubeleri kanalı ile ödenir. Ödemeler aylık olarak yapılır.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı