Kişisel Finans

En Çok Para Kazanılan 10 Meslek ve Maaşları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İlkokulda başlar “büyüyünce ne olacaksın “ soruları. O yaşlarda başlar gelecekteki meslek seçimi hakkında fikirler. Hatta ebeveynler bile en çok para kazanılan meslekler hakkında çocuklarına öneri sunmaya başlarlar. Benim kızım büyüyünce doktor olacak, oğlum büyüyüp mühendis olacak gibi söylemleri hangimiz duymadık ki küçükken? Bu dayatmalar, psikologlar ve uzmanlar tarafından pek hoş karşılanmasa da, aileler bu gibi yönlendirmelere maalesef devam etmektedirler. Siz hiç duydunuz mu “ oğlum, mutlu olduğun işi yap” veya “ kızım, seni ne mutlu edecekse, o mesleği seç “ diyen anne babayı? İstisnalar vardır elbette ama çok sık duymadığımız şeylerdir bunlar. Anne ve babalara bu konuda çok kızmamak lazım aslında. Çünkü içerisinde bulunduğumuz ekonomik şartlar ve sosyal yaşamın ışık hızı ile değişmesi nedeni ile çocuklarının ileride kendi başlarına ayakta durabilmeleri için onları yönlendirmek ve en çok para kazanılan meslekler içerisinden bir tanesine tutunmalarını isterler.

Çocukken bilgisayar mühendisi olmak isteyen birinin, büyüyünce antropolog olması şaşırtıcı bir durum değildir. Çoğumuzun, küçükken idealimiz olan mesleği seçmediğinden eminim. Kızlar hemşire veya öğretmen, erkekler pilot veya rütbeli subay, bunlar klasik favori mesleklerimizdi. Ebeveynlerin şunu anlaması gerekir; çocuklarımızı mutlu ve keyifli bir yaşam sürebilmeleri için yönlendirmeliyiz. Çok para kazanabilmeleri için değil. Onları sahip oldukları yeteneklerine göre yönlendirirsek, en çok para kazanılan meslekler yerine, en mutlu olabilecekleri mesleklerini seçmeleri için ön ayak olabiliriz.

İlginizi çekebilir: Mobil Uygulamalarla Para Kazanmak

Meslek seçimi hakkında

Sosyal yaşamın ve hayatın hızla değiştiğini ve geliştiğini belirtmiştik. Bu hızlı değişim hem alışkanlıklarımızı, hem mesleklerimizi ve hem de para kazanma yöntemlerini değiştirmektedir. Örneğin bundan 20 sene önce çocuğunuz size “ ben hayatımı makale yazarak kazanacağım “ deseydi, eminim ensesine şaplağı patlatıp “ ne makalesi! Sen mühendis olacaksın “ deyip azarlardınız. 🙂 İşte değişimin hızına bir örnek size.  Bundan 40 sene önce, devlet memuru olmak inanılmaz derecede prestijli bir meslekti. Çoğunuz belki hatırlamaz ama devletin işlettiği Sümerbank mağazaları vardı. Kumaş, perde vs satılırdı. Bu mağazalarda bir işçi veya satış temsilcisi olmak için oldukça popüler bir meslekti. Şimdiki zamanda LC Waikiki mağazasında satış görevlisi olmak gibi bir meslekti. Aradaki farkı kıyaslayabiliyor musunuz? Değişimin belgesi 🙂

Meslek seçimi konusunda, çocuklarımızın bize gerçekten çok ihtiyacı var. Onların yönlendirilmesi gerekir. Bu konuda anne ve babalara büyük görev düşmektedir. Onlara en çok para kazanılan meslekler hakkında elbette bilgi vermeliyiz ama seçimi kendilerine bırakmalıyız. Meslek olarak bir sanat veya spor dalını da seçebilir. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? İlgi duyduklarını alanları ve yeteneklerini, erken yaşta keşfederseniz, bu yönlendirme çok daha kolay olacaktır.

Bir meslek seçimi yapmadan önce, o meslek hakkında lisans eğitimi almalarını sağlayın ve bu konuda onlara destek olun. Şimdi hemen hemen her mesleğin üniversitelerde eğitimi bulunmakta. At Biniciliği ve At Antrenörlüğü için bile üniversite bölümü açıldığını düşünürsek, seçilecek meslek konusunda bir eğitim bölümü bulma konusunda zorluk çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

En popüler meslekler

Çocukluktan başladık, gençlik dönemi ve meslek seçimi konularına kadar geldik. Gelin şimdi de günümüzün en popüler mesleklerine ve en çok para kazanılan meslekler listesine hep beraber göz atalım. Yalnız şunu vurgulamak isteriz; burada yazacağımız popüler meslekler, sadece 2018 yılı için geçerlidir. 1 veya 2 sene sonra ne olacağını kestiremiyoruz. Yaşamın ışık hızı ile değiştiğini söylemiştik.

Erkekler için en çok para kazanılan meslekler

Pilotluk

İşte küçüklük hayalimizin mesleği Hemen hemen tüm erkek çocukların ilk meslek hayalleri pilotluk mesleği ile başlar. İlerleyen zamanlarda bu değişse de, ilk göz ağrısıdır erkeklerin. Peki, pilotluk mesleği gerçekten en çok para kazanılan meslekler arasında mıdır? Evet, pilotluk mesleğini seçerek kendinize yüksek gelirli bir meslek edinebilir ve hayatınızı bol kazançlı ve prestjli bir iş yaparak sürdürebilirsiniz. Pilot olabilmek için zor ve pahalı bir eğitimin yanı sıra, aynı zamanda belirli kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Ortalama 250.000 TL den başlayan pilotluk eğitimi 6 ay kadar sürmektedir. Tabi çalışabilir düzeye gelmek için 1-1,5 senenizi ayırmanız gerekmektedir. Şu an ortalama pilot maaşları Türkiye’de 20-25 bin TL civarındadır. Pilot maaşları tecrübeye ve uçuş saatlerine ve hatta uçuş lokasyonlarına göre değişebilmektedir. Pilotluk eğitimi veren 4 yıllık üniversiteler haricinde, özel eğitim kurumlarından da lisans alabilirsiniz. Şu an birçok özel havayolu şirketi( Atlasjet, Sun Express, THY ) kendi bünyesinde pilot eğitim merkezleri açıp bu eğitimleri vermektedir. Konu ile alakalı bilgiyi, kurumların web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Bilişim – Yazılım – Programlama

Devir internet ve bilişim devri olduğuna göre, bu konuda uzmanlık belgesi alıp sektörde çalışmanız, size yüksek kazançlar sağlayabilir. Bilişim – yazılım ve programlama içeriği çok geniştir. Onlarca alt kolu bulunur. Örneğin yazılım derken, bu çeşitli kollara ayrılabilir; web sitesi yazılımı, masaüstü programcılık, oyun yazılımı vs gibi. Kendinizi seçeceğiniz bir iş koluna adapte edip, o yolda ilerlemelisiniz. Hepsini birden aynı anda yapabilmeniz mümkün değildir. Doktorluk mesleği gibi düşünün. Bir göz doktoru, aynı anda kalp cerrahisi alanında ihtisas yapabilir mi? Mümkün değildir. Alanınızı belirleyip ona odaklanın.Yazılım alanında uzman olursanız, maaşınız 20.000 TL den az olmayacaktır. Şirketin büyüklüğü, tecrübe ve yeteneğinize göre maaşınız 30-40 bin TL ye kadar yükselebilir. Oyun programcılığı şu an çok popüler. Normal yazılım uzmanlarından daha fazla maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Biraz sıkıcı ve zor bir meslek olsa bile, en çok para kazanılan meslekler arasında yerini almaktadır.

Aracılık Yapmak, Hizmet Danışmanlığı

Durun hemen şaşırmayınJ Anlatalım. Çoğunuza garip gelebilir ama aracılık yapmak, günümüzün en çok para kazanılan meslekler listesinde ilk sıralarda yerini almaktadır. Yemeksepeti, Alibaba, Gittigidiyor, N11, Sahibinden gibi siteler gibi çılgın bir projeye imza atabilirsiniz. Bu web sitelerinin tamamı “ aracı firmalardır “. Ellerinde ne 2 kap tas yemek, ne her hangi bir ürün veya mülk bulunmakta ama buna rağmen aracılık yaparak, belki de son yılların en çok kazandıran işini yapmaktadırlar. Aracılık yapmak sadece internete özel değil elbette. Bunu kendi iş alanınızda da yapabilirsiniz. Belirli üreticileri bağlayıp, ürünlerini satarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Çok eskiden, bu işin adı “ simsar “ veya “ tüccar “ idi. İnternetin hayatımıza girmesi ile işin hacmi ve şekli de değişti. İhtiyacınız olan tek şey; çılgın bir proje ve bu projeyi hazırlamak için bir miktar bütçe.

Bayanlar için en çok para kazanılan meslekler

Eczacı

Küçük kızların ideal meslek hayallerinden biridir sağlık sektörü. Hemşire, eczacı, doktor gibi meslekler, neşende tüm bayanların ilk meslek düşlerindendir. Bayan içgüdüsünün etkisi de olabilir. Bu konunun uzmanlar tarafından araştırılması gerekirJ Eczacılık mesleğini seçen bayanlar hem yüksek kazanç, hem de itibarlı bir meslek seçmiş olurlar. Herhangi bir Eczacılık Fakültesinden mezun olup, ortalama 6 aylık stajın sonunda kendi mesleklerini yapabilirler. Ortalama bir eczacının aylık kazancı 30 ila 100 bin TL arasında değişmektedir. BU rakamlar bulunduğunuz konuma ve iş hacmine göre değişebilmektedir. Bu işi meslek olarak yapmaktan vazgeçseniz bile, diplomanızı kiraya verip yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Avukat

Bir bayana en çok yakışan mesleklerden biridir avukatlık. Bayanların kendine özgü duruşu, özgüveni ve kararlılığı, bu meslekteki başarı oranları yükseltmektedir. Avukatlık mesleği için ilgili üniversitelerin Hukuk Fakültelerinden mezun olmak ve bir süre staj yapmanız gerekir. Bu süreç tamamlandıktan sonra 2 seçeneğiniz oluyor. Ya kendi Avukatlık bürosunu açıp işe başlamak veya her hangi bir kurumda çalışan olarak mesleğinize devam etmek. Serbest çalışan, başarılı bir avukat aylık 20-30 bin üzeri bir kazanç sağlayabilir ve başarısına göre bu rakamlar inanılmaz derecede artabilir.Yöneticilik

Keşke dünyayı bayanlar yönetseydiJ Yöneticilik, bayanların mayasında vardır. Bu özellik, onların yaradılışında bulunur. Bayanlar için en ideal ve en çok para kazanılan meslekler arasında olan yöneticilik, uzun ve zorlu eğitim gerektirmektedir. Bu konuda birçok üniversitede lisans eğitimleri verilmekte olup, aynı zamanda özel eğitim kurumlarına katılarak ta belge alabilmektesiniz. Türkiye’de yönetici bayanların ortalama maaşları 15 ila 20 bin TL arasında olup, şirketin veya kurumun hacmine göre bu rakamlar daha da artabilmektedir.

Youtuber

Birçok ev hanımı veya herhangi bir işte çalışan bayan, son yılların moda deyimi ile “ Youtuber “ olarak yüksek kazançlar elde edebilirler. Bunun için eğitime gerek yoktur. Bir adet kameranızın ve sunabileceğiniz ilginç yetenek veya birikimininizin olması yeterlidir. Yemek tarifleri sunan, çeşitli mizah veya taklitler yapan ve hatta takipçileri ile sadece dertleşip sohbet ederek yüksek kazançlar sağlayan Youtuber sayısı oldukça fazla. İşin içine girdiğiniz ve bu kocaman dünyayı keşfettiğiniz zaman, en çok para kazanılan meslekler arasında olduğunu anlıyorsunuz. Yalnız şunu unutmayın lütfen. Youtuber ’lık mesleği “ zamanın işi “ olabilir ama ilerisi için gelecek vaat etmeyen bir iştir.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Evden çalışarak para kazanmak

Bayanlar için evden çalışmak için birçok seçenek bulunuyor. Hiçbir eğitiminiz veya kariyeriniz olmasa bile, günlük ev işleri yaparak bile para kazanabilirsiniz. Evde ütü hizmetleri, incik boncuk işleri, el sanatları, terzilik, ev yemekleri hizmeti ( toplantılar, organizasyonlar için ), el işi ve örgü, makale yazarlığı, sanal asistanlık, bebek bakıcılığı, tercüme yapmak gibi birçok işi yaparak aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Tabi bu işleri yapmak için, interneti az da olsa kullanıyor olmanız gereklidir.

Para kazanmak için her hangi bir meslek dalına tabi olmanız gerekmez. Günümüz şartlarında birçok işi yaparak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey “ gündemi takip etmek “. Bugün moda olan, 6 ay sonra tükenebiliyor. Örneğin şu an kripto para takibi yaparak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için piyasayı takip edip, kaynakları araştırmanız yeterlidir. Bu sadece bir örnek tabi. Bunun yanı sıra uluslararası pazarları takip etmelisiniz. İnternetten pazara kazanma ve yüksek kazanç sağlama imkânları o kadar çok ki, biraz araştırıp, yetenek ve donanımınıza göre adım atmanız yeterlidir. Dememiz odur ki, zamanın gerisinde kalmayın. Zamanı yakalarsanız, parayı bulursunuz Hangi mesleği yaparsanız yapın, hangi işte çalışırsanız çalışın, önceliği kendinize vermenizi tavsiye ediyoruz. Sizi mutlu edecek meslekleri seçin. Sosyal yaşamanızı kısıtlayan, sizi yoran, sağlığınızı tehdit eden ve kendinize zaman ayırmanıza fırsat vermeyen mesleklerden uzak durunuz.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı