Krediler

Emekliye Kredi Veren Bankalar Hangileri?

2018 yılına sayılı günler kala emekliye özel kredi veren bankalar yeni kampanyalarını tanıtmaya başladı. Diğer ihtiyaç kredilerinde daha düşük faiz oranları ile sunulan emekli ihtiyaç kredileri Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, TEB, Akbank, Denizbank, QNB Finansbank’ta.

Kredi almak bu yıllarda biraz güç hale gelse de emekliler için fırsatlar artarak devam ediyor. Sabit geliri olan emekliye kredi vermek için sıraya dizilen bankalar, emekliler kredi çekmek istediklerin de büyük bir zorluk yaşamıyorlar. Dikkate aldıkları tek kriter, emekli kişinin kredi notu ve geçmiş borçlarıdır, çünkü bankalar emekliye kredi verirken ilk baktıkları kredilerini verecekleri emeklilerin kara liste de olup olmadıklarıdır. Emeklilerin kredi kullanma yaşı da bankalara göre bir diğer etkendir. Genel ortalama olarak 80 yaş üst sınır olarak kabul edilir, 80 yaş sınırı uygulanan bir bankaya 78 yaşında bir emekli, kredi için başvuruda bulunduğunda en fazla 2 yıl yani 24 ay vadeli bir kredi kullanabiliyor ve bu uygulama tüm krediler için de geçerli.

Garanti Bankası Emekliye Özel Kredi Kampanyası

Yeni yılda emeklilere daha düşük faiz oranıyla kredi vermeyi amaçlayan Garanti Bankası %1,39 faiz oranı ile 75 bin TL’ye kadar kredi imkanı sunuyor. kullanılmak istenen kredi için detaylar şu şekildedir;

  • 25.000 TL kredi 48 ay vade seçeneği ile kullanmak isteyenler için %1,59 faiz oranı üzerinden yapılan hesaplama sonucunda 799,86 TL’ye taksitler halinde geri ödeme planı oluşturuluyor. bu kredi için kredi tahsis ücreti olarak 125 lira Garanti Bankası tarafından alınıyor.
  • 50.000 TL kredi 48 ay vade seçeneği ile kullanmak isteyenlere Garanti Bankası %1,49 faiz imkanı sunarak aylık 1.560,57 taksitler halinde geri ödeme imkanı verebiliyor. Bu kredi için ise Kredi tahsis ücreti 250 TL’dir.
  • 75.000 TL kredi kullanmak isteyen kişiler %1,39 faiz oranı üzerinden 48 ay vade seçeneği ile aylık 2282,92 TL’ye taksitler halinde ödeme yapabiliyorlar. 375 TL kredi tahsis ücreti ise bu kredi için banka tarafından talep ediliyor.

Göz atabilirsiniz: Emekliye Faizsiz Kredi Desteği

Emekliler bu krediyi Garanti Cep rüyada internet bankacılığı üzerinden kullanmak isterlerse Kredi üst limiti olarak 25.000 TL ye kadar kredi kullanabiliyorlar. verilen bu faiz oranı ve diğer rakamlar kişinin kredi notuna göre değişiklik gösterebileceği için en doğru rakamı Garanti Bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek son dakika 2019

Seçim öncesin de bu konu birçok defa gündeme geldi fakat mecliste bir türlü görüşülememişti. Hatta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan seçim kampanya ve gezilerin de Emekliye kredi müjdesi yakında geliyor, şeklin de birkaç mitingin de konuşma yapmıştı. Emekliye faizsiz kredi beklentisi seçim sonrası da gündem olmaya devam ediyor ve edecek gibi de görünüyor. Şu anda yanlız Halk Bankası tarafından özel şartlar altında sıfır faizli kredi verilmekte. Buna emekliler de başvuru yapabiliyor. Son 10 yıl içinde dar gelirli vatandaşlarımız olan emekliler için birkaç kez faizsiz kredi verilmişti. Eğer bankalar ile hükümet bir karara varabilirlerse o zaman gerçekten sıfır faizli kredi verilebilir. Ama şimdilik kanun çıkmadan ya da anlaşma yapılmadan herhangi bir banka emeklilere faizsiz kredi vermiyor.

Mevcut şartlar da, en uygun ihtiyaç kredisi bütün emekliler için %2 civarlarında ve kamu Bankaları tarafından verilmekte. Günümüz de hiçbir banka tamamen faizsiz kredi vermiyor, sadece Halk bankası bazı özel şartlar altında tamamen faizsiz kredi verebilmekte. Bununla birlikte, herkes için geçerli olacak bir kanun tasarı çıkması durumunda o zaman emekliler bekledikleri faizsiz kredi imkanına kavuşmuş olacaklar. Emeklilere faizsiz kredi verilmesi için gereken şartlar ve aşamalara gelince, TBMM’de bir kanun teklifinin verilmesi, kanunun kabul edilmesi, bankalar ile kredi anlaşmasının yapılması.

Devlet destekli olarak verilecek kredi için aradaki faiz farkının devlet tarafından ödenmesi ile birlikte emeklilerin anlaşma yapılacak olan bankalara giderek kredi başvurusu yapması şeklin de bir süreç olacaktır. Bu yasa çıkarsa, Emekli en fazla ne kadar kredi çekebilir? Ülkemizde 12 milyona emekli bulunduğu için yüksek miktarlara faizsiz kredi verilmesi beklenemez, çünkü bu paralar gerçekten çok yüksek miktarlar. Faizsiz kredi tutarı emeklinin aldığı aylık maaşın en fazla 10 katı olacak gibi görünmekte. Tabi bu tutarın artması ya da azalması da olabilir.

Genel olarak emekliler kredilerden aşağıdaki gibi faydalanabilirler.

İhtiyaç kredisi, Emekli transfer kredisi

1.000 TL emekli maaşı alan bir kişi maaşının en fazla 500 TL’sini taksit ödemesi olarak bankaya iletebilir. Bu kapsamda en düşük faiz oranı ile 48 ay vade de çekilebilecek en fazla ihtiyaç kredisi 17 bin 500 TL olacaktır. 1.500 TL maaş alan bir kişi maaşının en fazla 750 TL’si ile taksit ödemesi yapabilir. Bu kapsamda 48 ay vade için çekilebilecek en yüksek ihtiyaç kredisi 26 bin TL olacaktır. 2.000 TL maaş alan bir emekli en fazla 1.000 TL taksit ödemesi yapabilir. Bu kapsamda 48 ay vade için çekilebilecek en yüksek ihtiyaç kredisi 35 bin TL olacaktır.

Araç Kredisi

48 ay vade için 1.000 TL emekli maaşı alan bir kişi en fazla 17.750 TL, 1.500 TL emekli maaşı alan bir kişi en fazla 26.750 TL, 2.000 TL emekli maaşı alan bir kişi ise en fazla 35.500 TL araç kredisi çekebilir. Doğrudan otomobil üreticilerinin sağladığı düşük faizli finansmanlara başvuru yapılarak daha yüksek limitle kredi de kullanılabilir.

Konut Kredisi

120 ay vade için 1.000 TL maaş alan bir emekli en fazla 37 bin TL, 1500 TL maaş alan bir emekli en fazla 55 bin TL, 2.000 TL maaş alan bir emekli ise en fazla 74 bin TL konut kredisi çekebilir. Dönemsel baz da düzenlenen kampanyalar ve 20 yıl gibi vadelerle daha yüksek miktarlı konut kredilerinin çekilmesi de mümkündür.

Şu anda güncel olarak sadece emeklilere faizsiz kredi veren bankalar yoktur. Bankalar kendi bünyelerinde bazı zamanlar düşük faizli krediler verseler de tamamen faizsiz ve masrafsız kredi veren banka şu anda bulunmuyor. Halk Bankası genel anlamada bir sıfır faizli kredi veriyor; ama bunun için de bir işletme sahibi olmanız ya da yetenekli olduğunuz bir iş kolunda küçük bir atölye açmanız gerekmektedir. Halk Bankası kurumsal sitesinde de yer alan bilgilere göre sıfır faizli kredi çekmek isteyenlerin bazı şartlar taşıması gerekmektedir.

Türkiye’de şu anda çok yapılmayan ve unutmaya başlanan bazı meslek dalları vardır. Ahşap oymacılığı, bakır ve kalay ustalığı, kalaycılık, ip örme ustalığı, sac ustası, çini ustalığı ya da eller yapılabilecek ve biraz yetenek isteyen başka bir alan da olabilir. Bu alanda evinizde küçük bir atölye kurup hem üretim yapabilir ve bundan para kazanabilir hem de bu iş için sermaye olarak Halk Bankasından sıfır faizli kredi çekebilirsiniz. Birçok emekli evde boş zamanını bu şekilde hem değerlendirebilir hem de sıfır faizli kredi çekebilir. Bu gibi bir iş yapmak istiyorsanız bulunduğunuz il ve ilçedeki Halk Eğitim Merkezine başvuru yaparak kendinize uygun bir alanda ustalık eğitimi alabilirsiniz. Yetenek edindikten sonra evinizi iş yeri kullanıp hem ek gelir yolu elde edebilirsiniz hem da diğer ihtiyaçlarınız için bankadan kredi alabilirsiniz.

Garanti emekli kredisi

SGK emeklilerine özel kredi hazırlayan bu banka, uygun faiz oranlarıyla gelir belgesiz, destek, Emekliye araba kredisi ve mortgage kredisi veriyor. Kampanya kapsamında kredi 1 .59 faiz oranı ile 60 aya varan vade imkanı sağlanıyor. Verilen bu faiz oranı ve diğer rakamlar kişinin kredi notuna göre değişiklik gösterebileceği için en doğru rakamı Garanti Bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Son zamanların adından söz ettiren bankaları arasında yer almakta olan Fibabank emekliler için de farklı çalışmalar yaparak ortaya kayda değer bir iş çıkarttı. Buna göre emekli olan vatandaşlar 3 bin TL gibi az bir miktar ihtiyaçlarını karşılamak adına Fibabank’a müracaat ederek faizsiz kredi imkanından yararlanabilmektedir. Çekecekleri 3.000 TL 12 ay ya da 18 ay vade süresinde ödemeyebilir.

Emekli kredisi Denizbank

Denizbank da emekliler için çalışma yapıyor. Denizbank’dan faizsiz kredi almak isteyen emekliler 1.000 TL gibi bir miktarı faiz kredi olarak çekebilir. Denizbank’dan alacağınız 1.000 TL’lik bu krediyi 12 ay vade ile taksitler halin de ödeyebilirsiniz. Emekliye faizsiz kredi ziraat bankası 2019 Bankanın şubelerinden müracaat eden emeklilere faizsiz ya da yok denecek kadar az bir faiz ile 12 ay, 24 ay, 48 aylık vade süreli faiz imkanlar sunmaktadır. Ziraat Bankası emeklilere ne kadar kredi veriyor, üst limit nedir bu konu hakkında net bir bilgi olmadığı için şubelere giderek bu konu hakkın da bilgi alabilirsiniz.

Yazımız da emekli vatandaşlarımızı kredi konusun da elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalıştık. Emekli vatandaşlarımızın, kredi başvurusu yapmadan önce maaş aldığınız bankanın şubesine gidip ne kadar kredi çekebileceğiniz hakkında bilgi alması onlar için en doğru karar olacaktır. Kredi notunuz ve kredi limitinize bakılarak ne kadar kredi alabileceğiniz hakkında bilgiyi bankanın müşteri temsilcisinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Emekliye Kredi Veren Diğer Bankalar

Birçok banka gibi ING Bank’ta 2018 yılında emekliye kredi veren bankalar arasında bulunuyor. Emeklilerin ING Bank üzerinden 10.000 TL kredi kullanması ve 24 ay vade seçeneğini tercih etmeleri halinde banka tarafından %1,49 faiz oranı üzerinden geri ödeme planı oluşturuluyor. Bu ödeme planına göre aylık taksit tutarı 516,10 TL olarak belirleniyor.

İlginizi çekebilir: Emekliye Özel Kredi Kartları

Akbank 2018 yılında emekliye kredi veren bankalar arasında Kampanyayı ilk başlatan bankalar olarak ön plana çıkıyor. Akbank üzerinden 15.000 TL ihtiyaç kredisi 24 ay vade seçeneği ile kullanmak isteyen emeklilere aylık %1,61 faiz oranı üzerinden 786,97 TL’ye taksitler halinde geri ödeme planı hesaplanıyor. Son olarak ise Türkiye İş Bankası’ndan kredi kullanmak isteyen emekliler %1,42 faiz oranından faydalanabiliyorlar. Bu faiz oranı üzerinden yapılacak hesaplamada 10.000 TL kredi kullanmak isteyen emekliler aylık 306,70 TL Taksit ödemesi gerçekleştirebilirler.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde faizsiz kredi, KOSGEB ve Kuveyt Türk hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kredi vermek için% 3’lük bir faiz oranıyla bireylerin, firmaların ve şirketlerin açık ve anlaşılır bir şart ve koşulları altındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı