Güncel

Emeklilere Vergi ve Haciz Kanunu

Emeklilerin belirli şartları sağlaması halinde vergiden muaf tutulduğu biliniyor ancak yapılan fazla ödemelerinde geri alındığı ile kendisi istemediği sürece borçlardan dolayı haciz de gelmediğinin bilinmesi gerekiyor. BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı üzerinden alınan maaşlar ile ödeyemedikleri borçlardan dolayı mal varlığına gelen haciz için itiraz başvurusunda bulunan kişiler haciz takip sürecini iptal edebiliyorlar.

Geriye Dönük Vergi Ödemeleri Alınabiliyor

Türkiye’de bulunan 12 milyona yakın emekliler kendileri için hazırlanan kanuna göre emlak vergilerinden belirli bir metrekare olması şartı ile muaf olabiliyorlar. Brüt olarak 200 metrekareyi geçmemesi gereken konutlardan vergi alınmazken diğer bir şartta tek konuta sahip olmak oluyor. Örneğin iki konutun sahip olduğu metrekare 200’ü geçmiyorsa dahi emlak vergisi muafiyetinden faydalanamıyorlar. Ancak emekli olduktan sonra başka bir iş yerinde çalışmaya devam eden kişiler bu emlak vergilerini ödemeleri gerekiyor. Eşi ölen kişiler eşinden kalan ölüm aylığın alanlar da emlak vergisinden muaf kalabiliyorlar. Bunun için ölüm belgesi ve emekli olduğuna dair yazı ile belediyelere başvurulması yeterli oluyor.

Göz atabilirsiniz: Emekli Maaşına haciz gelir mi ?

Belediyelere giderek vergiden muaf olmaları gerektiğini beyan eden kişiler başvurdukları yılın vergisinden muaf kalırken geçmişte emekli olduğu halde emlak vergisi ödeyen kişiler şartları karşılamaları halinde geriye dönük 5 yıllık emlak vergilerini geri alabiliyorlar. Bunun için belediyelere dilekçe ile müracaat edilmesi ve belediyeden gelecek cevabın beklenmesi gerekiyor.

Emeklilere Haciz Durumu

Yasa gereğince emeklilerin maaşlarına yada sahip oldukları gayrimenkullere haciz konulamıyor. Ancak haciz konulabilecek durumlar şu şekilde belirtilebilir;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları
  • Nafaka

İlginizi çekebilir: Nafakaya İcra Gelir Mi?

Belirtilen bu iki durumda emekli maaşına haciz konulabiliyor. Ancak kredi kartı, kredi yada diğer herhangi bir borçtan dolayı emekli maaşına emeklinin kendisinin izin vermediği sürece haciz konulamıyor. Bankalardan kredi yada kredi kartı alırken yapılan anlaşmalardaki sözleşmelere dikkat edilmesi gerekiyor. Bazı bankaların yaptırdığı sözleşmelerde borçların ödenmemesi halinde maaşa haciz konulacağına dair bir madde bulunabiliyor. Bu maddeyi sözleşmede görmeniz halinde banka ile görüşmeniz gerekiyor çünkü icra daireleri takip başlatabilmeleri için emeklinin maaşına haciz gelmesi için emekli tarafından yazılı bir izin olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Bakanlık Doğum Borçlanması Şartlarını Açıkladı başlıklı makalemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Erdin Bircan ve Jülide Sarıeroğlu hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı